Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

To urządzenie może być rewolucją w świecie medycyny. Pracują nad nim w wielkopolskim szpitalu

Nicole Młodziejewska
Nicole Młodziejewska
To urządzenie może być rewolucją w świecie medycyny.
To urządzenie może być rewolucją w świecie medycyny. pixabay.com/Zdjęcie ilustracyjne
Pacjenci zmagający się z chorym stawem biodrowym niejednokrotnie muszą też mierzyć się z krótszą nogą. W wyeliminowaniu tej różnicy w długości kończyn ma pomóc miniaturowe urządzenie, nad którym pracują m.in. lekarze szpitala w Kaliszu.

Miniaturowe ramie ortopedyczne będzie jedynym na świecie pierwowzorem. Lekarze z oddziału urazowo-ortopedycznego szpitala w Kaliszu od trzech lat pracują nad nim wspólnie z naukowcami z Politechniki Łódzkiej.

Urządzenie będzie mierzyło długość kończyn z dokładnością do 0,1 mm podczas operacji wymiany stawu biodrowego.

- Pacjenci z chorym stawem biodrowym z reguły mają krótszą nogę ze względu na zużycie chrząstki stawowej i przykurcze. Przed operacją mierzymy ją i okazuje się, że jest krótsza np. o 18 mm. Wtedy naszym zadaniem jest nie tylko wymiana stawu, ale też wyrównanie długości kończyn. To ma ogromne znaczenie dla psychiki i zdrowia pacjenta. A nie jest to takie proste - wyjaśnia w rozmowie z PAP ordynator oddziału urazowo-ortopedycznego w kaliskim szpitalu dr. Ireneusz Urbaniak.

Jak się jednak okazuje, urządzenia, które są obecnie dostępne, nie są często stosowane ze względu na wysokie koszty i rozmiary. Często zajmują one zbyt dużo miejsca w salach operacyjnych. Z tego względu lekarze zmuszeni są do wykonywania pomiarów kończyn "na oko", co może skutkować różnicami w ich długościach.

Dlatego ramię pomiarowe kaliskich lekarzy, które w założeniach ma być mniejsze i tańsze, może być rewolucją w świecie medycyny.

- Teraz jesteśmy na etapie badań klinicznych. Urządzenie testowane jest także w szpitalach w Pabianicach, Zakopanem i Lublinie - powiedział dr Urbaniak.

Etap badań klinicznych ma potrwać do października. Sporządzenie opracowania naukowego - do końca roku.

(PAP)

Jesteś świadkiem ciekawego wydarzenia? Skontaktuj się z nami! Wyślij informację, zdjęcia lub film na adres: [email protected]

Stosowane kiedyś metody leczenia często wzbudzają dziś kontrowersje, a opisy przeprowadzanych zabiegów mrożą krew w żyłach. Lobotomia, wypalanie żelazem czy rażenie pacjenta prądem to dopiero początek. Zobacz, jakie przerażające metody leczenia były kiedyś popularne i regularnie wykorzystywane w medycynie --->Czytaj też: Tragiczna historia opuszczonego szpitala psychiatrycznego pod Poznaniem. Działy się tam przerażające rzeczy, o których mało kto słyszał

Przerażające dawne metody leczenia. Dziś wywołują ciarki. Lo...

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Co to jest zapalenie gardła i migdałków?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski