Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

To nie żart, już są grzyby! W wielkopolskich lasach pojawiły się pierwsze borowiki

Hanna Komorowska-Bednarek
Hanna Komorowska-Bednarek
Spotkać je można w lasach liściastych, mieszanych, rzadko iglastych, a nawet poza lasem na brzegach stawów czy w parkach.
Spotkać je można w lasach liściastych, mieszanych, rzadko iglastych, a nawet poza lasem na brzegach stawów czy w parkach. Ewa Gidaszewska
Pierwsze grzyby w sezonie 2023 już są w podgnieźnieńskich lasach! Można spotkać borowiki, a nawet młode kanie. Podpowiadamy, gdzie je znaleźć i jak wyglądaja.

Choć dopiero połowa lipca, a z nieba przeważnie leje się żar, w lasach wokół Gniezna pojawiać zaczęły się grzyby. To nie żart!

– Już zbieram borowiki usiatkowane, to wczesna odmiana. Znalazłam też kilka sów

– relacjonuje Ewa Gidaszewska, certyfikowana przez sanepid znawczyni grzybów i sprzedawczyni z gnieźnieńskiego targu.

Jak podaje kobieta, póki co borowiki znajduje w okolicach Mieleszyna. Choć to dopiero pierwsze grzyby, wszystko wskazuje na to, że nadchodzący sezon będzie udany.

Jak rozpoznać borowika?

Borowik usiatkowany występuje w Ameryce Północnej, Europie i Azji. Jest jednym z najwcześniej pojawiających się grzybów rurkowych. Rośnie obficie już od maja do początku października, a nawet do połowy listopada. Spotkać go można w lasach liściastych, mieszanych, rzadko iglastych, a nawet poza lasem na brzegach stawów czy w parkach. Tworzy mikoryzę głównie z dębami, bukami, grabami i lipami. Średnica jego kapelusza dochodzi do 25 cm, u młodych egzemplarzy półkolisty, gładki i ciemnobrązowy, do rozpostartego, poduszkowatego i jaśniejszego u starszych. Gdy przez dłuższy okres jest sucho, na niektórych starszych egzemplarzach można zaobserwować drobne spękania – stąd jego nazwa.

Rozwiąż QUIZ: Czy jesteś dobrym grzybiarzem? Sprawdź, co wiesz o zbieraniu grzybów

Grzyb ten można pomylić z goryczakiem żółciowym. Ten jednak rośnie głównie w lasach iglastych, ma bardzo gorzki smak a siateczka na jego trzonie jest zawsze ciemniejsza niż sam trzon. Jest też bardzo podobny do kilku innych gatunków borowików, zwłaszcza borowika szlachetnego. Pomylenie go z nimi z punktu widzenia grzybiarzy jest mało istotne, gdyż oba te gatunki są również jadalne. Należy jednak pamiętać, żeby nie zbierać grzybów, co do których gatunku nie ma się pewności.

Jesteś świadkiem ciekawego wydarzenia? Skontaktuj się z nami! Wyślij informację, zdjęcia lub film na adres: [email protected]

Źródło: gniezno.naszemiasto.pl

Poznajcie 17 najbardziej zdumiewających cudów przyrody w Polsce. Gdzie w naszym kraju można zobaczyć jezioro z purpurową wodą, krzyżujące się rzeki, największą w kraju wydmę albo geograficzny środek kontynentu? Zapraszamy do fascynującej galerii najbardziej niezwykłych przyrodniczych zakątków naszego kraju.

17 cudów natury w Polsce. Te miejsca zachwycają i zdumiewają...

od 16 lat

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski