Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

To najważniejsze święto chińskie - rozmowa z Cheung Chau, szefem Sinfonietty Polonii

Marek Zaradniak
Cheung Chau od lat mieszka w  Polsce i w USA
Cheung Chau od lat mieszka w Polsce i w USA Archiwum Fundacji Apollo
Cheung Chau dyrygent i wiolonczelista amerykański chińskiego pochodzenia, szef poznańskiej orkiestry Sinfonietta Polonia mówi o Nowym Roku Chińskim

W czwartek rozpoczyna się Nowy Rok Chiński. To będzie Rok Owcy. Co charakteryzuje ludzi w nim urodzonych?
Nowy Rok chiński zwany też Świętem Wiosny to najważniejsze święto chińskie. Ludzie urodzeni w Roku Owcy są uzdolnieni artystycznie, śmiali i kreatywni. Mają zawsze głowy pełne pomysłów. Niezwykle ważna jest wyobraźnia, bo od niej przecież się wszystko zaczyna. Do najbardziej znanych Owiec należą znakomity wiolonczelista Yo-Yo Ma czy aktor Kevin Costner.

A jak obchodzi się Chiński Nowy Rok?
Najważniejszym dniem jest wigilia Nowego Roku. Poprzedzają ją przygotowania.

Kiedy się zaczynają ?
Przygotowania do Święta Wiosny rozpoczynają się na początku ostatniego miesiąca starego roku. Ósmego dnia tego miesiąca cała rodzina rozpoczyna domowe porządki. Tego dnia je się tradycyjną zupę ryżową laba. 23 dnia ostatniego miesiąca roku uroczyście żegna się domowego boga kuchni. Wieczorem urządza się wieczerzę, na której dominują dania słodkie. Następnego dnia rozpoczynają się właściwe przygotowania. Robi się zakupy, przygotowuje prezenty, a drzwi wejściowe okleja się obrazkami noworocznymi nianhua. Na specjalnych świątecznych rynkach kupić można wtedy praktycznie wszystko, od jedzenia poprzez odzież, zabawki po elektronikę.

A sama wigilia jak wygląda?
Od rana rodzina wspólnie przygotowuje posiłki. Głównym daniem są pierożki jiaozi. Chińczycy spędzają wigilię Nowego Roku w domu i w gronie rodzinnym. Tego dnia wręczają sobie nawzajem prezenty. Najczęściej są to świeże owoce, owoce w cukrze, ciastka, cukierki lub koperty z pieniędzmi. W Chinach każdy owoc ma swoją symbolikę. Brzoskwinie są symbolem długowieczności, jabłka bezpieczeństwa, granaty zdrowia, a pomarańcze bogactwa. O zmroku na ulicach odbywają się pokazy sztucznych ogni. W Hongkongu, gdzie mieszkają moi rodzice, takie pokazy mogą trwać nawet do 20 minut.

A w sam dzień Nowego Roku. Co robią Chińczycy?
Wszyscy się nawzajem odwiedzają i składają życzenia. Obchody Nowego Roku trwają siedem dni. Wielu ludzi z tej okazji bierze urlopy. Uważa się, że wtedy właśnie odbywają się największe wędrówki Chińczyków. Kulminacyjnym momentem świętowania jest korowód ludzi niosących wyobrażenie smoka. Zabawy uliczne trwają do późnych godzin nocnych.

Na koniec powiedzmy jakim jest Pan znakiem w kalendarzu chińskim?
Jestem Bawołem.

rozmawiał Marek Zaradniak
[email protected]

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski