Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

"To doskonałe narzędzie aktywizujące obywateli". Polska 2050 zachęca do zgłaszania projektów w budżetach obywatelskich

Zuzanna Turkiewicz
Mikołaj Troszczyński i Krzysztof Janczewski chcą zachęcić Wielkopolan do zgłaszania projektów
Mikołaj Troszczyński i Krzysztof Janczewski chcą zachęcić Wielkopolan do zgłaszania projektów Zuzanna Turkiewicz
Stowarzyszenie Polska 2050 zamierza propagować w Wielkopolsce budżet obywatelski. Jak podkreślają jego reprezentanci, takie programy wspierają integrację mieszkańców.

W gminach, w których obwiązuje budżet obywatelski mieszkańcy mogą decydować o tym, w jaki sposób będzie wydawana część środków z lokalnego budżetu. Mogą wywierać wpływ na swoją miejscowość poprzez zgłaszanie projektów, które są potem poddane selekcji w postaci głosowania. Te pomysły, które uzyskują największe poparcie są realizowane i finansowane z pieniędzy publicznych danej gminy. Jest na to przeznaczona pewna pula środków.

Jak podkreślają przedstawiciele Stowarzyszenia Polska 2050, nie wszędzie w Wielkopolsce taki sposób współdecydowania obywateli o wydatkowaniu pieniędzy danej gminy się uwzględnia.

– W całym kraju rozpoczynamy kampanię promującą budżet obywatelski. Chcemy poprzez nią dotrzeć do mniejszych społeczności. W województwie wielkopolskim około 1/3 powiatów nie posiada jeszcze budżetów obywatelskich, jeśli chodzi o gminy wskaźnik jest jeszcze mniej korzystny. Pragniemy zachęcić ludzi do włączenia się w akcję. Największą zaletą budżetu obywatelskiego jest to, że pozwala on nawet pojedynczemu mieszkańcowi zaproponować swój pomysł i integrować się społecznie

– mówił Krzysztof Janczewski, członek zarządu koła poznańskiego Stowarzyszenia Polska 2050.

– Jest to doskonałe narzędzie aktywizujące obywateli – podkreślał Mikołaj Troszczyński, lider stowarzyszenia Polska 2050 w powiecie nowotomyskim – Zamierzamy uświadamiać, że ono istnieje. Warto na nie stawiać, ponieważ mniejsze powiaty i gminy są często marginalizowane w procesie decyzyjnym. Chcemy przekonać osoby decyzyjne do wprowadzania takiego budżetu w poszczególnych gminach.

W Poznaniu od lat działa budżet obywatelski. Na stronie internetowej Poznańskiego Budżetu Obywatelskiego - LINK można znaleźć wszystkie szczegóły odnośnie zgłaszania projektów oraz głosowania, które odbywa się drogą internetową.

– Projekty są weryfikowane przez odpowiednie wydziały Urzędu Miasta, przede wszystkim pod kątem racjonalności i możliwości wykonawczych

– wyjaśnia Janczewski.

Jak podkreślają członkowie Stowarzyszenia Polska 2050, takie rozwiązanie może wspomagać tworzenie społeczeństwa obywatelskiego, w którym obywatele aktywnie partycypują w życiu społecznym oraz politycznym, a część decyzji może zostać podjęta oddolnie.

Jesteś świadkiem ciekawego wydarzenia? Skontaktuj się z nami! Wyślij informację, zdjęcia lub film na adres: [email protected]

Obserwuj nas także na Google News

W poznańskim Starym Zoo powstanie “Japoński Ogród Wyobraźni”.

Miliony do wydania! Są wyniki Poznańskiego Budżetu Obywatels...

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Uwaga na chińskie platformy zakupowe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski