Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Teresa Zarzeczańska-Różańska zostanie honorową obywatelką Poznania. Do kogo trafią tytuły Zasłużony dla Miasta Poznania?

Bogna Kisiel
Bogna Kisiel
Teresa Zarzeczańska-Różańska w dresie z emblematem triumfatorów kanału La Manche
Teresa Zarzeczańska-Różańska w dresie z emblematem triumfatorów kanału La Manche Waldemar Wylegalski
Co roku, kultywując przedwojenną tradycję, Rada Miasta w sposób szczególny wyróżnia wybitnych obywateli Miasta Stołecznego Poznania. Tytuły Honorowy Obywatel Poznania oraz Zasłużony dla Miasta Poznania wręczane są zazwyczaj na uroczystej sesji, 29 czerwca – w dniu patronów Poznania św. Piotra i Pawła. Jeden z tegorocznych wyróżnionych nosi wiele imion i ma wiele twarzy. Kogo uhonorowali w tym roku poznańscy radni?

- Tytuł Honorowego Obywatela Miasta Poznania otrzyma pani Teresa Zarzeczańska-Różańska, wybitna polska pływaczka, pierwsza Polka, która przepłynęła kanał La Manche – mówi Grzegorz Ganowicz, przewodniczący Rady Miasta. - Przepłynęła też trasę z Kołobrzegu na Bornholm.

Czytaj też: Teresa Zarzeczańska: Przepłynęłam kanał La Manche... potajemnie

Przed panią Teresą żaden Polak nie pokonał dystansu z Dover do Wissant, ona potrzebowała na to 11 godzin i 10 minut. Warto dodać, że ten wyczyn był możliwy dzięki wsparciu finansowemu, jakie zawodniczka otrzymała od ówczesnego prezydenta Poznania, Andrzeja Wituskiego.
Zarzeczańska-Różańska była wielokrotną mistrzynią i rekordzistką Polski w pływaniu, specjalizowała się w stylu klasycznym.

Zobacz, kto otrzymywał honorowe obywatelstwo Poznania w ostatnich latach:

Profesor Hanna Maria Kóčka-Krenz jest znaną archeolożką. Studia ukończyła na UAM. Z tą uczelnią związała swoją karierę naukową. Zajmuje się problematyka europejskiego średniowiecza, szczególnie kwestią złotnictwa strefy bałtyckiej oraz początkami średniowiecznego budownictwa obronnego w Wielkopolsce. Przez wiele lat prowadziła badania nad średniowiecznym zespołem osadniczym w Górze koło Poznania, a od 1999 roku badania na terenie Ostrowa Tumskiego w Poznaniu, gdzie zespół pod jej kierownictwem odkrył rezydencję pierwszy Piastów z drugiej połowy X wieku oraz palatium Mieszka I.

Honorowi Obywatele Miasta Poznania: Za wyjątkowe zasługi dla...

- Była też nauczycielką matematyki i fizyki, a później prowadziła również zajęcia z wychowania fizycznego – dodaje Ganowicz. I podkreśla: - Pani Zarzeczańska-Różańska jest przykładem rzetelnej i solidnej pracy, osobą, która dokonała wybitnych osiągnięć.

Radni postanowili również przyznać pięć tytułów Zasłużony dla Miasta Poznania. - Jedną z wyróżnionych jest Barbara Napieralska, działaczka Solidarności w zakładach Telkom-Teletra. W stanie wojennym była przez kilka miesięcy internowana. Po zwolnieniu z internowania zaangażowała się w działalność w strukturach podziemnych Solidarności – twierdzi Ganowicz.

Warto wiedzieć: Prof. Maria Siemionow zostanie honorową obywatelką Poznania. Radni wskazali też zasłużonych dla miasta

Napieralska przepisywała i kolportowała podziemne druki, pomagała represjonowanym i ich rodzinom, na potrzeby konspiracyjnej działalności oddała swoje mieszkanie. Została aresztowana w 1984 r., po pięciu miesiącach opuściła Areszt Śledczy, postępowanie wobec niej umorzono na mocy amnestii.
- Aktywnie uczestniczy w pracach Towarzystwa Miłośników Wilna i Ziemi Wileńskiej, propagując wschodnią tradycję wśród poznaniaków – zaznacza Ganowicz.

Tytułem Zasłużonego został wyróżniony Hieronim Kowalski, były wojskowy, pilot, instruktor samolotowy i szybowcowy, honorowy członek Aeroklubu Poznańskiego. W czasie II wojny światowej, jako mały chłopiec, nosił meldunki do oddziałów partyzanckich. Podczas ofensywy radzieckiej został ranny, zaopiekowali się nim Rosjanie, a w marcu 1945 r. trafił do polskiego 6. Batalionu Saperów, z którym dotarł do Berlina. Podczas walk o Berlin nosił meldunki, w wieku 12 lat nadano mu stopień kaprala.

Warto wiedzieć: Honorowi Obywatele Poznania: Wiesz kim są i czym się zasłużyli? [ZDJĘCIA]

- Ukończył Oficerską Szkołę Lotnicza w Radomiu, dostał przydział do 1 Pułku Lotnictwa Myśliwskiego, a później do 62 Pułku Szkolno-Treningowego Lotnictwa Myśliwskiego w Poznaniu. Szkolił kandydatów na pilotów, w tym Mirosława Hermaszewskiego - mówi Ganowicz.

W gronie wyróżnionych znalazła się również prof. Sławomira Wronkowska-Jaśkiewicz, prawniczka, absolwentka Uniwersytetu im. A. Mickiewicza w Poznaniu, stypendystka Fundacji Humboldta. - Była kierownikiem Katedry Teorii i Filozofii Prawa, członkinią senatu uczelni i prorektorem UAM, przez kilkanaście lat zasiadała w Radzie Legislacyjnej przy Prezesie Rady Ministrów, w latach 2010-2019 była sędzią Trybunału Konstytucyjnego – przypomina Ganowicz.

Sprawdź też: Poznań docenił zasłużonych dla miasta. Nagrody wręczono za wybitne osiągnięcia naukowe, artystyczne i sportowe

Tytuł Zasłużony dla Miasta Poznania odbierze w tym roku prof. Elżbieta Nowicka, polonistka, historyk literatury w Zakładzie Literatury Romantyzmu UAM w Poznaniu. - Współpracuje z Katedrą Dramatu, Teatru i Widowisk oraz Katedrą Muzykologii – dodaje Ganowicz. - Prowadzi zajęcia dla studentów polonistyki, wiedzy o teatrze, a także zajmuje się operą, organizuje seminaria poświęcone librettu operowemu.
Prof. Nowicka prowadzi badania nad literaturą, dramatem i teatrem XIX wieku, ze szczególnym uwzględnieniem właśnie opery.

Po odrodzeniu się samorządu Rada Miasta Poznania powróciła do tradycji nadawania tytułu Honorowy Obywatel Miasta Poznania. Pierwszym, który go otrzymał po odzyskaniu przez Polskę niepodległości był Ignacy Jan Paderewski. W dwudziestoleciu międzywojennych w ten sposób uhonorowano jeszcze Wojciecha Trąmpczyńskiego i Cyryla Ratajskiego. W PRL-u ta tych tytułów nie przyznawano. Do tej tradycji powrócono w 1991 roku. Honorowymi Obywatelami Poznania są między innymi św. Jan Paweł II, Margaret Thatcher czy Edward Raczyński. Wręczenie honorowych wyróżnień zazwyczaj odbywa się podczas uroczystej sesji Rady Miasta, 29 czerwca w dniu patronów Poznania – św. Piotra i Pawła. Zobacz Honorowych Obywateli Miasta Poznana --->

Honorowe Obywatelstwo Miasta Poznania. W ten sposób wyróżnio...

Tytuł Zasłużony dla Miasta Poznania, mogą otrzymywać zarówno osoby jak i instytucje, uczelnie, organizacje za szczególne zasługi dla miasta. W tym roku ten tytuł po raz pierwszy w historii przypadł wielu ludziom. - To nagroda zbiorowa przyznana osobom, które bezpośrednio zmagali się pandemią koronawirusa, które nie szczędząc sił z determinacją niosły pomoc bliźnim. Ma ona charakter symboliczny, trudno przypisać ją jednej osobie, instytucji – tłumaczy Ganowicz. - Myślimy, aby medal dedykowany tym wszystkim ludziom umieścić w przestrzeni publicznej. Na razie rozważamy gdzie i w jaki sposób go wyeksponować.

Uchwały dotyczące przyznania wspomnianych tytułów zostaną podjęte na sesji, która odbędzie się 1 czerwca. Wynik głosowania jest przesądzony, ponieważ kandydatury zostały już skonsultowane z radnymi i samymi zainteresowanymi.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Wskaźnik Bogactwa Narodów, wiemy gdzie jest Polska

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski