Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Teatry w Poznaniu wracają do gry. Zobacz repertuar na najbliższe tygodnie

Mateusz Frąckowiak
Już w najbliższy weekend większość poznańskich teatrów wznawia działalność. Propozycje są bardzo ciekawe, a bilety rozchodzą się w błyskawicznym tempie. Czego mogą się spodziewać widzowie w najbliższych dwóch tygodniach?
Już w najbliższy weekend większość poznańskich teatrów wznawia działalność. Propozycje są bardzo ciekawe, a bilety rozchodzą się w błyskawicznym tempie. Czego mogą się spodziewać widzowie w najbliższych dwóch tygodniach? Pixabay
Już w najbliższy weekend większość poznańskich teatrów wznawia działalność. Propozycje są bardzo ciekawe, a bilety rozchodzą się w błyskawicznym tempie. Czego mogą się spodziewać widzowie w najbliższych dwóch tygodniach?

Niewątpliwie najciekawszą propozycję przygotował Teatr Nowy, gdzie w piątek 12 lutego odbędzie się premiera długo wyczekiwanych „Czerwonych nosów” w reżyserii Jana Klaty. Poprzednia wersja z 1993 roku, za którą odpowiadał ówczesny dyrektor tej sceny Eugeniusz Korin, stała się kultowa. Publiczność wspomina ją z ogromnym sentymentem. Na każdym przedstawieniu zasiadał komplet widowni, a o wejściówki trzeba było walczyć. Historia zatoczyła koło 8 lutego 2021 roku, kiedy uruchomiona została sprzedaż online. W ciągu kilkunastu minut nie było już miejsc na pierwsze trzy pokazy, dlatego dołożono jeszcze jeden w dniu 16 lutego. To pokazuje jak bardzo ludzie stęsknili się za kontaktem z żywym aktorem.

Rząd luzuje obostrzenia

Współczesna wersja tekstu Petera Barnesa ma być krzykiem artystów w czasach pandemii. Jak to wszystko odczyta Jan Klata, laureat między innymi „Paszportu Polityki” z 2016 roku oraz Europejskiej Nagrody Teatralnej z 2018 roku? W obsadzie zobaczymy aż 25 aktorów, a wśród nich między innymi: Marię Rybarczyk, Julię Rybakowską, Oliwię Nazimek, Małgorzatę Walendę, Michała Grudzińskiego, Aleksandra Machalicę, Łukasza Schmidta, Andrzeja Lajborka i Michała Kocurka.

Czytaj też

Z kolei od 19 do 21 lutego Teatr Nowy zaprasza na swoje dwie ostatnie premiery. Na Dużej Scenie będzie można obejrzeć bardzo intrygującą biografię poznańskiego poety Wojciecha Bąka. Największą siłą spektaklu jest znakomite aktorstwo oraz realistyczne odwzorowanie czasów stalinizmu. Reżyserka Aneta Groszyńska zabiera nas w fascynującą i niepokojącą podróż, wciągającą od pierwszej minuty. Warto też wybrać się na Scenę Nową, żeby zobaczyć „Matkę”, dramat Stanisława Ignacego Witkiewicza. Znakomity duet tworzą w nim Antonina Choroszy i Mariusz Zaniewski. Jest to aktorstwo najwyższej próby. Reżyser Radek Stępień z jednej strony trzyma się oryginału, a z drugiej proponuje nowe, zaskakujące odczytanie historii. Przedstawienie znalazło się w finale VI edycji Konkursu na Inscenizację Dawnych Dzieł Literatury Polskiej „Klasyka Żywa”. Repertuar i bilety dostępne są na stronie www.teatrnowy.pl.

Czytaj też

Teatr Polski również przygotował premierę, ale zaprosi na nią w piątek 19 lutego. Jest to „Morderstwo (w) Utopii” w reżyserii Grzegorza Laszuka. Zobaczymy komedię kryminalną, której czarnym charakterem jest Slavoj Žižek, socjolog, marksista, filozof, a także znawca współczesnej kinematografii. W pandemicznym zamknięciu dostrzegł on szansę na spełnienie komunistycznej utopii. Jednak w odpowiednim momencie na horyzoncie pojawia się Pragmatysta, bez litości rozprawiający się z pomyłkami Utopii, wytyczający kurs rakiet Elona Muska prosto na Marsa. Wszystko to brzmi frapująco i zagadkowo, co mam nadzieję, zaowocuje udanym przedstawieniem.

Czytaj też

Warto zwrócić uwagę na świetną obsadę, czyli Joanne Drozdę, Monikę Roszko, Jakuba Papugę, Michała Sikorskiego oraz Pawła Siwiaka. Koprodukcję z Komuną Warszawą można oglądać również 20 i 21 lutego. W ten sam weekend w Piwnicy pod Sceną propozycja dla widzów dorosłych, czyli „Extravaganza o władzy”. Jest to zaproszenie do wspólnego marzenia o potędze władzy, jej obezwładniającym smaku, a także obsesjach i fascynacjach, które na co dzień rządzą naszym światem. A wszystko to przy szampanie, ostrygach i w niczym nieskrępowanej atmosferze. Na ponad dwie godziny świetnej zabawy Teatr Polski zaprasza 19 i 20 lutego o godz. 22.30. Szczegółowe informacje można znaleźć na stronie www.teatr-polski.pl.

Z kolei Teatr Animacji 13 i 14 lutego pokaże „Baśń o rycerzu bez konia”. Głównym bohaterem tego spektaklu dla dzieci jest pewien Rycerz, który nie miał Konia i był z tego powodu bardzo nieszczęśliwy. Wyrusza więc w świat, żeby odnaleźć przeznaczonego sobie rumaka. Między 19 a 21 lutego warto wybrać się z najmłodszymi na wielokrotnie nagradzane na różnych festiwalach przedstawienie „A niech to gęś kopnie!” w reżyserii Marty Guśniowskiej. Jest to opowieść o Gęsi, która zmaga się z depresją, ponieważ jest chuda, brzydka i nie ma przyjaciół. Czy odnajdzie swoje szczęście? Kto jej w tym pomorze? Z kolei młodzieży i dorosłym polecam szalenie zabawną i świetnie zagraną komedię dell’arte pt. „Miłość do trzech pomarańczy”. Jest to klasyka włoskiej satyry napisana przez Carla Gozziego. Można ją będzie zobaczyć 20 lutego o godz. 19.00 oraz dzień później o godz. 16.00. Po szczegóły odsyłam na stronę www.teatranimacji.pl.

Kina mogą być otwarte od 12 lutego. Sprawdziliśmy, jakie kina w Poznaniu wznowią swoją działalność, a które pozostaną zamknięte. Niektóre z nich mają nawet przygotowany repertuar na pierwszy tydzień funkcjonowania. Zobacz, jakie filmy można obejrzeć na dużym ekranie. Na zdjęciu kino Apollo w Poznaniu.Przejdź dalej ---->

Kina w Poznaniu otwarte od 12 lutego. Które wznawiają działa...

Pierwsze kino otwarto w Poznaniu w 1903 r. Od początku XX wieku do dziś działa mieszcząca się przy ul. Święty Marcin Muza. Wiele kin zostało zamkniętych w latach 90. XX wieku, zwłaszcza gdy pod koniec dekady pojawiła się konkurencja ze strony multipleksów. Przypominamy w galerii kina, które zamknięto w ostatnich 30 latach, bo pewnie niektórzy z Was większość z nich jeszcze pamięta.Zobacz poznańskie kina, których już nie ma ----->

Kina w Poznaniu, których już nie ma. Zamknięto je w ostatnic...

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski