Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Tak teraz wygląda palmiarnia poznańska. Wkrótce rozpocznie się jej przebudowa. Zobacz wyjatkowe zdjęcia!

Szymon Paź
Szymon Paź
Poznańskie Inwestycje Miejskie ogłosiły właśnie, że pracują nad projektem przebudowy palmiarni w parku Wilsona. W III kwartale tego roku zamierzają uzyskać pozwolenie na budowę. Zobacz jak popularna poznańska atrakcja wygląda obecnie!
Poznańskie Inwestycje Miejskie ogłosiły właśnie, że pracują nad projektem przebudowy palmiarni w parku Wilsona. W III kwartale tego roku zamierzają uzyskać pozwolenie na budowę. Zobacz jak popularna poznańska atrakcja wygląda obecnie! Adam Jastrzębowski
Ma ponad 113 lat i jest największa w Polsce. Na powierzchni 4600 metrów kwadratowych żyje tu ponad 1100 gatunków roślin i 170 gatunków ryb. Wkrótce palmiarnia poznańska w parku Wilsona przejdzie kolejną w swojej historii przebudowę. Poznańskie Inwestycje Miejskie właśnie ogłosiły, że prowadzą prace projektowe.

Palmiarnia poznańska ma ponad 100 lat

Na początku XX w., w 1902 r., Towarzystwo do Upiększania Miasta i Jego Okolic przekazało miastu swoją szkółkę drzew na cele parkowe. W 1904 r., na tym terenie, który obecnie zajmuje park Wilsona, zakończono urządzanie pierwszego w mieście ogrodu botanicznego. W 1910 r. rozpoczęto budowę pierwszej palmiarni, powierzchni 534 mkw., gdzie zamierzano prezentować palmy, kaktusy i inne rośliny tropikalne.

Pierwsze rozbudowy palmiarnia przeszła w 1922 r. i przed rozpoczęciem Powszechnej Wystawy Krajowej w 1926 r. Zniszczona poważnie podczas wojny, z przetrzebionymi zbiorami, które nie przetrwały zim, została ponownie otwarta w 1946 r. Dużą część roślin sprowadzono z likwidowanych majątków ziemskich. Kolejna rozbudowa ma miejsce w 1961 r., ale już w 1978 r. ze względu na stan techniczny palmiarnia zostaje zamknięta dla odwiedzających. Kolejna przebudowa trwa od 1982 r. do 1992 r. Wówczas obiekt otrzymuje obecną kubaturę 46 tys. m sześć.

Roślinność z całego świata

W dziewięciu pawilonach prezentowana jest ponad 1100 gatunków roślin, w tym 50 roślin wodnych. W akwariach żyje 170 gatunków ryb. Pierwsze akwarium wybudowano już w 1922 r., służy m.in. majestatycznej wiktorii królewskiej, pływającej roślinie rodem z Amazonii, której liście potrafią osiągać 2 m średnicy. Nie brakuje też ptaków, płazów, gadów czy motyli.

  • Pawilon I - subtropikalny - w którym oglądać można m.in. 18-metrowego daktylowca
  • Pawilony II i III - śródziemnomorskie - gdzie podziwiać można jedną z nieliczych roślin, które przetrwały wojnę - oliwkę europejską. W pawilonie III znajdują się również akwaria.
  • Pawilon IV - sukulenty Ameryki - w którym można oglądać bogaty zbiór kaktusów
  • Pawilony V i VI - tropikalne - tworzące namiastkę lasu tropikalnego
  • Pawilon VII - rośliny wodne i użytkowe - to tu można obejrzeć wiktorię królewską oraz trzcinę cukrową, bananowce, kawowce, kakaowce czy owocującą palmę kokosową
  • Pawilon VIII - podszycie lasu tropikalnego - eksponowane są tu liczne kwitnące storczyki, kolekcja paproci drzewiastych itp.
  • Pawilon IX - kserofity i sawanna - to tu znajduje się najstarsza roślina palmiarni, 400-letni okaz australijskiego sagowca.

Zwiedzanie palmiarni poznańskiej

Od wtorku do piątku palmiarnia jest czynna w godzinach od 9 do 16. Ostatnie wejście możliwe jest na godzinę przed zamknięciem. W soboty, niedziele i święta obiekt czynny jest do godz. 17. W poniedziałki obiekt jest zamknięty.

Bilet normalny kosztuj 16 zł, ulgowy - 12. Dzieci do lat 3 wchodzą bezpłatnie. Zniżki przewidziane są dla posiadaczy Poznańskiej Karty Dużej Rodziny i karty OK Poznań. Seniorzy powyżej 60 roku życia mogą liczyć na dodatkowe ulgi w każdy wtorek.

Otaczający palmiarnię poznańską park Wilsona jest czynny codziennie w godzinach od 5 do 22.

Zobacz zdjęcia palmiarni poznańskiej:

Jesteś świadkiem ciekawego wydarzenia? Skontaktuj się z nami! Wyślij informację, zdjęcia lub film na adres: [email protected]

Palmiarnia w Poznaniu ma już 110 lat! Zobacz, jak wyglądała ...

Obserwuj nas także na Google News

od 7 lat
Wideo

Polskie skarby UNESCO: Odkryj 5 wyjątkowych miejsc

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski