Szymon Wierzbicki znów wicemistrzem Europy! Poznański żeglarz na srebrny medal ME czekał pięć lat

Szymon Wierzbicki i Dominik Buksak cieszą się z kolejnego wielkiego osiągnięcia w ich żeglarskich startach Polski Związek Żeglarski
Dominik Buksak i Szymon Wierzbicki (AZS AWFiS Gdańsk/AZS Poznań) wywalczyli w Portugalii srebrny medal mistrzostw Europy w olimpijskiej żeglarskiej klasie 49er!

W klasie 49erFX bardzo dobrze zaprezentowały się Aleksandra Melzacka i Sandra Jankowiak (YKP Gdynia / AZS Poznań), które ukończyły rywalizację na wysokim 5 miejscu. Polki nie wywalczyły jednak kwalifikacji olimpijskiej dla kraju. W rywalizacji juniorów brązowy medal zdobyła załoga Gabriela Czapska i Hanna Rajchert (TS Spójnia Warszawa).

Mistrzostwa Europy klas 49er, 49erFX i Nacra 17 odbyły się w portugalskiej Vilamourze. Żeglarze nie mieli szczęścia do warunków atmosferycznych. Przez całe regaty wiało bardzo słabo, siła wiatru często była na granicy możliwości rozegrania wyścigów.
W tych trudnych warunkach najlepiej z Polaków poradzili sobie Dominik Buksak i Szymon Wierzbicki. Przez całe regaty żeglowali równo, bez większych wpadek i ostatniego dnia rywalizacji tracili zaledwie 0,4 punktu do prowadzących Francuzów Lucasa Ruala i Emile Amorosa. W ostatnim dniu zawodów Polacy ostrzyli sobie zęby na walkę o złoto w podwójnie punktowanym wyścigu medalowym, ale na przeszkodzie stanął wiatr, a w zasadzie jego brak.    Brązowy medal ME wywalczyli Austriacy Benjamin Bildstein i David Hussl.

Srebrny medal to najlepszy wynik tej załogi w ostatnich latach i powtórzenie sukcesu z 2018 roku, kiedy to Dominik i Szymon zostali w Gdyni wicemistrzami Europy. To też potwierdzenie bardzo dobrej formy, jaką ambasadorzy PGE Sailing Team Poland prezentują w drugiej części sezonu. Dominik Buksak i Szymon Wierzbicki mają na swoim koncie m.in. srebrny medal w regatach Kieler Woche i 10. miejsce w MŚ.

– Srebrny medal jest dla nas ważnym wynikiem w perspektywie wewnętrznej rywalizacji o nominację imienną do przyszłorocznych igrzysk. Jesteśmy zadowoleni z tego, jak żeglowaliśmy. Dotychczas w słabym wietrze popełnialiśmy sporo błędów, a tutaj w Vilamourze, gdzie całe regaty były słabowiatrowe, żeglowaliśmy praktycznie bez większych wpadek, osiągaliśmy satysfakcjonującą prędkość i wracamy ze srebrem, który jest pięknym zwieńczeniem bardzo dobrego sezonu – mówią Dominik Buksak i Szymon Wierzbicki.