Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

"Sztama z Ukrainą": Polska młodzież wspiera uczniów z Ukrainy. Zobacz wideo!

RED
Wideo uczestników olimpiady „Zwolnieni z teorii” ma na celu ukazanie wsparcia, które polscy nastolatkowie przesyłają młodym Ukrainkom i Ukraińcom.
Wideo uczestników olimpiady „Zwolnieni z teorii” ma na celu ukazanie wsparcia, które polscy nastolatkowie przesyłają młodym Ukrainkom i Ukraińcom. mat. prasowe
Od kiedy rozpoczęła się wojna w Ukrainie, do Polski przybyło już ponad milion uchodźców. Wśród nich są setki tysięcy dzieci i nastolatków, którzy najprawdopodobniej będą kontynuować naukę w polskich szkołach. Młodzi ludzie chcą pomóc im w odnalezieniu się w nowej rzeczywistości, dlatego powstała akcja społeczna #SztamazUkrainą. W jej ramach uczestnicy olimpiady projektów społecznych „Zwolnieni z teorii” nakręcili film, w którym deklarują swoim ukraińskim rówieśnikom wsparcie.

Dla wielu z nowo przybyłych ukraińskich dzieci i nastolatków, przyjazd do Polski jest niezwykle stresujący. Będą zastanawiali się, jak zareaguje na nich polska młodzież, lub jak poradzą sobie w innej szkole.

Wideo uczestników olimpiady „Zwolnieni z teorii” ma na celu przekazanie wsparcia, jakie polscy nastolatkowie przesyłają młodym Ukrainkom i Ukraińcom. W nagraniu wypowiada się chętna do pomocy młodzież, zapewniająca, że ich rówieśnicy mają na kogo liczyć.

Uczniowie wiedzą, że nastolatkowie uciekający z Ukrainy poza nauką języka i wsparciem dorosłych, będą potrzebować też akceptacji rówieśników. To dlatego w swoich wypowiedziach stawiają akcenty na tematy ważne dla młodych bez względu na pochodzenie, takie jak muzyka, seriale czy sport.

— Martwisz się tym, jak będzie w nowej szkole w Polsce? Zastanawiasz się, czy znajdziesz kogoś, z kim się zakolegujesz? Nie wiesz, jak w ogóle odnajdziesz się w nowym mieście, z inną kulturą, innym językiem? Rozumiem Cię. Pochodzę z Ukrainy. Wiem, że początki są trudne, ale wiem też, że są łatwiejsze, gdy nie jesteś w tym sam. [...] Przekonałam się, że tutaj nie raz usłyszysz Ви можете розраховувати на мене [„Możesz na mnie liczyć”.] Nie masz się czego bać. Jesteśmy w tym razem

— mówi Andrzej, Ukrainiec mieszkający w Polsce, który uczy się w Szkole Głównej Handlowej w Warszawie.

Piotr, uczeń z Zespołu Szkół Technicznych w Radomiu, podkreśla natomiast, że jego rówieśnicy z Ukrainy nie muszą obawiać się także bariery językowej.

— W sporcie najlepsze jest to, że nawet nie musisz znać języka, żeby z nami zagrać, zasady są w końcu takie same w każdym kraju, ale fajnie jest grać do jednej bramki. Zagrajmy w jednej drużynie!

— mówi Piotr.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski