MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Sztafety pobiegną nad Maltą! Organizatorzy XLPL Ekiden zapowiadają niesamowite emocje!

Radosław Patroniak
Przekazanie pałeczki to najbardziej ekscytujący moment biegu sztafetowego
Przekazanie pałeczki to najbardziej ekscytujący moment biegu sztafetowego Fot. Archiwum XLPL Ekiden
XLPL Ekiden, czyli bieg sztafet rodem z Japonii, po raz trzeci odbędzie się w stolicy Wielkopolski. 250 zespołów pokona dystans maratoński, ale będzie też klasyfikacja indywidualna.

Ekiden to po japońsku długodystansowy bieg sztafetowy.W Kraju Kwitnącej Wiśni rywalizacji sztafet towarzyszą tłumy i największe miejscowe telewizje. Polska odmiana Ekidena od jedenastu lat odbywa się tylko w Warszawie, a od dwóch lat w Poznaniu. Tym razem 6-osobowe sztafety będą się ścigać nad Maltą, na dystansie maratońskim, 14 czerwca.

– Bieg zrodził się w Japonii, gdzie kurierzy kiedyś w biegu przekazywali sobie pocztę i informację. A w naszych głowach myśl o przeniesieniu go na grunt poznański powstała dwa lata temu, kiedy wspólnie z prezesem WZLA, Arturem Kujawińskim, uznaliśmy, że brakuje wśród biegów zmagań sztafet. Dzięki nim uczestnicy i kibice mogą przeżywać niesamowite emocje i nie muszą po minięciu mety iść do domu. Oddanie pałeczki to przecież tylko wstęp do trzymania kciuków za kolegów – tłumaczył Rafał Szymkowiak z kancelarii Pragmatiq, będącej głównym organizatorem biegu.

Ciekawostką jest to, że czasy sztafet nie zawsze są lepsze niż wyniki pojedynczych biegaczy. – Rok temu sztafeta złożona z wybitnych zawodników wygrała nad Maltą z rezultatem 2:22.00. Nasza reprezentacyjna sztafeta na MŚ w japońskiej Chibie osiągnęła z kolei wynik 2:12.00, czyli gorszy od rekordu Polski Henryka Szosta. Rekord świata należy do Kenijczyków, ale też nie jest wyśrubowany – przekonywał Kujawiński, który podkreślił też, że rezultaty poznańskiego biegu będą uznawane przez PZLA.
Do udziału w XLPLEkiden zachęcał też ubiegłoroczny zwycięzca znanego biegu Wings for Life World Run, Grzegorz Urbańczyk. – Startowałem w pierwszej edycji i było to na pewno ciekawe doświadczenie. W ubiegłym roku robiłem tylko zdjęcia, ale tym razem znów poczuję sztafetowe emocje. Dobrze, że zdążę wrócić z Australii, w której będę brał udział w tegorocznej edycji Wings for Life World Run – mówił Urbańczyk.

Do sztafetowych zmagań interesująco przekonywał również znany poznański biegacz i jednocześnie nasz felietonista, Przemysława Walewski. – W weekend byłem w Hanowerze i tam w biegu maratońskim oraz półmaratonie roiło się od sztafet. Pozostałym biegaczom nie zawsze to było na rękę, zwłaszcza w strefie bufetu, ale sztafety mają swój urok i dobrze, że my je też promujemy – zauważył Walewski.

Wśród uczestników biegu nad Maltą pojawi się również Paweł Czapiewski, były medalista MŚ w biegu na 800 m. – To on wpadł na pomysł, by stworzyć sztafetę z allegro. Były też drużyny rodzinne, mieszane, firmowe. W tym roku będzie również sztafeta kibiców Lecha, strażaków i policjantów – dodał Szymkowiak. Starterem honorowym poznańskiego biegu będzie natomiast niepełnosprawny biegacz, Dariusz Strychalski. – To bardzo ciekawa postać. Chłopak, który w wieku 20 lat zaczął biegać, ponieważ... zepsuł mu się rower. Każdy uczestnik będzie wspierał jego fundację, gdyż postanowiliśmy, że z każdego wpisowego na jej rzecz trafi 42 zł i 19,5 gr, czyli kwota odpowiadająca dystansowi maratońskiemu – zakończył Szymkowiak.
Do wypełnienia limitu zgłoszeń pozostało 140 miejsc. Sztafety mogą być męskie, żeńskie i mieszane (co najmniej dwie kobiety), a minimalny wiek uczestnika to 15 lat.

Chcesz skontaktować się z autorem informacji? [email protected]

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski