MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Szlak kulinarny po Poznaniu i okolicach powstanie być może jesienią. Gratka dla smakoszy!

Elżbieta Podolska
- Szlaki kulinarne stają się modne. Coraz więcej turystów pyta o możliwość zjedzenia regionalnych dań
- Szlaki kulinarne stają się modne. Coraz więcej turystów pyta o możliwość zjedzenia regionalnych dań Fot. Andrzej Szozda
Kto wie, może już jesienią powstanie pierwszy szlak kulinarny po Poznaniu i okolicach - zapowiada Wojciech Lewandowski, producent Ogólnopolskiego Festiwalu Dobrego Smaku.

Wielkopolanie nie gęsi i swoją kuchnię mają. I to jaką! Pyszności. Tylko gdzie znaleźć restaurację serwującą wielkopolskie dania i to jeszcze najlepiej z wielkopolskich naturalnych produktów? Tak się marzy, żeby tak wędrować po Poznaniu czy Wielkopolsce - od kaczki z pyzami i modrą kapustą, przez placki ziemniaczane i szare kluchy, do gęsi pieczonej.

W Wielkopolsce nie ma restauracji, która podawałaby tylko regionalne dania. Możemy zjeść potrawy z kuchni czeskiej, japońskiej, indyjskiej, nie mówiąc o włoskiej i chińskiej, a nasze tradycyjne chowają się ukryte w kartach niewielu lokali. Prędzej znajdziemy sushi niż dobry zraz.

Możesz wiedzieć więcej! Kliknij i zarejestruj się: www.gloswielkopolski.pl/piano

- Szlaki kulinarne stają się modne. Coraz więcej turystów pyta o możliwość zjedzenia dobrych wielkopolskich produktów, bądź nawet podróżowania od wytwórni do hodowcy, pszczelarza i restauracji - mówi Wojciech Lewandowski. - Mam nadzieję, że po festiwalu uda nam z Janem Mazurczakiem z Poznańskiej Lokalnej Organizacji Turystycznej i przygotować szlak dobrego smaku.

Slow Food Wielkopolska zaprosił w ubiegłym roku przyjaciół z oddziału niemieckiego na objazd naszego regionu od wytwórni soków Rembowskiego, przez jagnięcinę od Brody, sery Grądzkiego, miody i miodówkę dr Kałużnego, czy słynną Benedyktynkę od zakonników z Lubinia. My też byśmy tak chcieli.

Taki szlak został już także stworzony przez Departament Rolnictwa i Rozwoju Wsi, który od kilku lat prowadzi program Dziedzictwo Kulinarne Wielkopolski. Ma już 45 członków, którzy produkują, hodują, gotują zgodnie z naturą, tylko w naszym regionie z miejscowych produktów. Wydana została nawet mapa oprowadzająca po smaczniej Wielkopolsce. Wystarczy poszukać np. w gospodarstwach agroturystycznych, czy restauracjach logo z czapka kucharską, to znak dobrego jedzenia. Szkoda, że tak mało osób o tym wie i ma okazję tego spróbować.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski