Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Szkoła Chóralna się otwiera

Marek Zaradniak
Poznańska Szkoła Chóralna ściśle współpracuje z Poznańskim Chórem Chłopięcym kierowanym przez Jacka Sykulskiego
Poznańska Szkoła Chóralna ściśle współpracuje z Poznańskim Chórem Chłopięcym kierowanym przez Jacka Sykulskiego Maciej Urbanowski
Założona przez Jerzego Kurczewskiego Poznańska Szkoła Chóralna organizuje w czwartek "drzwi otwarte"

W czwartek o godzinie 16.30 Poznańska Szkoła Chóralna Jerzego Kurczewskiego otwiera drzwi przed kandydatami. Kierownictwo szkoły oraz jej nauczyciele opowiedzą o warunkach naboru, przebiegu nauki i funkcjonowaniu szkoły, która działa już 59 lat.

Pomysłodawcą pierwszej w Polsce szkoły chóralnej był jej patron, znakomity chórmistrz Jerzy Kurczewski. Chodziło mu przede wszystkim o podniesienie poziomu Poznańskiego Chóru Chłopięcego i zapewnienie mu trwałego rozwoju. Za początek szkoły przyjmuje się stworzenie we wrześniu 1957 roku liczącej 22 uczniów klasy chóralnej w Szkole Podstawowej nr 66.

4 września 1959 roku szkoła otrzymała oficjalną nazwę Szkoły Podstawowej nr 47, a jej siedziba mieściła się przy ulicy Jerzego 6/10. Od 1968 szkoła mieści się przy ulicy Cegielskiego 1. Jerzy Kurczewski kierował szkołą do roku 1992. Rok później otrzymała ona jego imię. Od roku 1998 Poznańska Szkoła Chóralna Jerzego Kurczewskiego jest placówką samorządową. Realizuje dziewięcioletni cykl nauczania na poziomie szkoły podstawowej i gimnazjum. Od 2005 roku jej dyrektorem jest Krzysztof Wójcik. Obecnie szkoła jest koedukacyjna. W ramach szkoły działają zespoły takie, jak: Chór Dziecięcy Kukułeczki, Chór Kameralny oraz Chór Dziewczęcy. Poznańska Szkoła Chóralna ściśle współpracuje z Poznańskim Chórem Chłopięcym, kierowanym przez Jacka Sykul-skiego.

Potwierdzeniem wysokiego poziomu nauczania w szkole są sukcesy, jakie odnoszą jej uczniowie i uczennice. W ubiegłym roku kierowany przez Dorotę Wojnowską Zespół Wokalny Akrywima wyśpiewał główną nagrodę na XXVII Międzynarodowym Festiwalu Muzyki Religijnej w Rumii. Ten sam zespół wraz z Chórem Dziewczęcym nagrał płytę z polskimi kolędami i pastorałkami.

Śpiewacy Poznańskiego Chóru Chłopięcego uczestniczyli w Sali Ziemi w projekcie „Symphonical Gentleman”, a także w granym w Teatrze Wielkim widowisku „Alicja wkrainie czarów” oraz operach „Jaś i Małgosia” i „Carmen” czy oratorium „Carmina Burana”.

[email protected]

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski