MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Szczepienia skuteczną ochroną przed COVID-19 także u dzieci. Ruszają szczepienia najmłodszych

Nicole Młodziejewska
Nicole Młodziejewska
- Szczepienia są naprawdę ważne z uwagi na zdrowie dzieci - podkreśla prof. M. Figlerowicz.
- Szczepienia są naprawdę ważne z uwagi na zdrowie dzieci - podkreśla prof. M. Figlerowicz. Krzysztof Szymczak
W czwartek, 16 grudnia rozpoczną się szczepienia przeciw koronawirusowi dzieci w wieku 5-11 lat. Już od niedzieli wystawiane są skierowania. Jak mówią eksperci, szczepienia dzieci są bardzo ważne, ponieważ chronią przed ciężkim przebiegiem COVID-19, a także przed PIMS, czyli zespołem pocovidowym i późniejszymi powikłaniami.

- Uruchamiamy akcję szczepień dzieci. W najbliższą niedzielę i poniedziałek będziemy wystawiali zlecenia dla dzieci w systemie elektronicznym. Zapisy będą odbywały się w ten sam sposób, jak w przypadku dorosłych

- mówił w piątek Adam Niedzielski, minister zdrowia.

Szczepionki są niebezpieczne, zmieniają DNA, wywołują choroby lub zarażają wirusem – to parę mitów na temat szczepionek, które trwają do tej pory. Wywołują kontrowersje i sprzeciw wielu osób, które nie wierzą w słuszność szczepień, co uniemożliwia zdobycie zbiorowej odporności na COVID-19. Często jedna teoria zasłyszana od danej osoby, zmienia swoją formę i przeobraża się w kolejną. W ten sposób powstaje szereg mitów, które odstraszają ludzi przed zaszczepieniem. Czytaj więcej. Przejdź do kolejnego zdjęcia --->

Czy szczepionki są niebezpieczne? Popularne internetowe mit...

I rzeczywiście już w niedzielę i poniedziałek rodzice otrzymywali skierowania na szczepienia swoich dzieci. Szczepienia najmłodszych w wieku 5-11 lat rozpoczną się 16 grudnia. Dzieci szczepione będą szczepionkami firmy Pfizer.

Sposoby rejestracji dzieci na szczepienie są takie same, jak w przypadku dorosłych i starszych dzieci. Można to zrobić dzwoniąc na całodobową i bezpłatną infolinię (989), e-rejestrację na stronie pacjent.gov.pl, wysyłając SMS pod numer 664 908 556 lub 880 333 333 o treści: SzczepimySie lub bezpośrednio w punkcie szczepień.

Czego nie wolno robić przed szczepieniem na COVID!

Czego nie robić przed szczepieniem na koronawirusa? Nie rób ...

W szpitalach przybywa dzieci zakażonych koronawirusem

Sprawdziliśmy, jak wygląda obecnie sytuacja na oddziale zakaźnym w dziecięcym Szpitalu Klinicznym im. K. Jonschera w.

- Mamy bardzo dużo pacjentów zakażonych koronawirusem. W tej chwili stan dzieci jest zróżnicowany. Od takich, które wymagają krótkiego pobytu dla ustabilizowania stanu, po dzieci z ciężkim miąższowym zapaleniem płuc. Są to nawet małe dzieci, nawet w wieku 3 lat, nie tylko nastolatkowie. Niektóre z nich są tlenozależne, wymagające intensywnego leczenia

- mówi prof. Magdalena Figlerowicz, kierownik Kliniki Chorób Zakaźnych i Neurologii Dziecięcej i konsultant wojewódzki w dziedzinie chorób zakaźnych.

I dodaje: - Pojawiły się też już wieloukładowe zespoły zapalne - PIMS, o różnym nasileniu. W tej fali było już u nas nawet kilkanaście takich przypadków.

Zobacz najpopularniejsze osoby z Polski, które pochwaliły się, czym zostały zaszczepione. Która szczepionka okazała się najbardziej popularna wśród sław? Sprawdź!Czytaj dalej. Kliknij tutaj lub przesuń --->

Jaką szczepionkę wybrali: prezydent, politycy i celebryci? Z...

Profesor Figlerowicz zwraca również uwagę na pojawiające się przypadki zakażeń z chorobami współistniejącymi.- Trafiają też do nas pacjenci ze świeżo wykrytą cukrzycą, w bardzo ciężkim stanie, którzy mają również COVID-19. Wydaje się, że to zakażenie koronawirusem powoduje jeszcze cięższy przebieg tej pierwszej fazy cukrzycy - mówi.

Jak relacjonuje prof. Figlerowicz, także w śród dzieci, większość hospitalizowanych pacjentów stanowią niezaszczepieni. - Mieliśmy dosłownie kilku pacjentów, którzy byli zaszczepieni i ten przebieg w ich przypadku łagodny.

- Szczepienia są naprawdę ważne z uwagi na zdrowie dzieci. Dlatego, że mogą one bardzo ciężko chorować, w przyszłości mogą mieć powikłania w postaci PIMS, a również coraz więcej mówi się o tzw. long-covid, czyli dużo późniejszych przewlekłych powikłaniach, które będziemy odkrywać jeszcze później, które mogą dotyczyć zarówno tych, którzy chorują ciężko, jak i z lekkim lub bezobjawowym przebiegiem.

- podkreśla prof. Figlerowicz.

Publikujemy listę leków wycofanych przez GIF, ich serie oraz datę produkcji. W razie wątpliwości co do przydatności lekarstw należy skonsultować się z lekarzem lub farmaceutą.Sprawdź listę leków wycofanych z aptek --->

Uwaga! Nowe leki wycofane z aptek w całej Polsce! GIF wycofu...

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Komary - co je wabi a co odstrasza?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski