Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Szczepienia przeciw COVID-19. Wielkopolanie w wieku 60-69 lat najlepiej wyszczepioną grupą w Polsce

Justyna Piasecka
Justyna Piasecka
60-latkowie z Wielkopolski najlepiej wyszczepionymi przeciw COVID-19 w Polsce. Najgorzej w regionie wypada najmłodsza grupa
60-latkowie z Wielkopolski najlepiej wyszczepionymi przeciw COVID-19 w Polsce. Najgorzej w regionie wypada najmłodsza grupa Łukasz Gdak
Wielkopolski NFZ przeanalizował dane dotyczące szczepień na terenie naszego województwa. Pełną ochronę przeciwko COVID-19 ma zapewnioną ponad 52 proc. Wielkopolan. Najlepiej wyszczepioną grupą w naszym regionie, która zajmuje pierwsze miejsce w Polsce, są osoby w wieku od 60 do 69 lat. Najgorzej, bo na 4. miejscu plasuje się grupa 20-29 lat.

Ponad 1,8 mln mieszkańców województwa wielkopolskiego (ponad 52 proc.) jest zaszczepionych dwoma dawkami szczepionki (lub jedyną w przypadku preparatu J&J).

Czytaj też: Karetki nie wyjeżdżają, a na SOR-ach ratowników zastępują pielęgniarki. Trwa protest ratowników medycznych

Wielkopolanie w wieku 60+ najlepiej wszczepioną grupą

– Pośród najgorzej i najlepiej wyszczepionych powiatów nie obserwujemy zmian. Najniższy poziom ochrony przeciw COVID-19 obserwujemy w powiatach: kaliskim (41,13 proc.), ostrzeszowskim (42,58 proc.) i kolskim (42,94 proc.). Z kolei najwyższy w: Poznaniu (65,14 proc.), powiecie poznańskim (58,16 proc.) i szamotulskim (56,43 proc.)

– informuje Mikołaj Woźniak z WOW NFZ.

Wielkopolska zajmuje pierwsze miejsce w kraju, jeśli chodzi o liczbę osób w pełni zaszczepionych w grupie wiekowej 60-69 lat. Wyszczepienie notuje się na poziomie 74 proc.

– Grupą wiekową o najwyższym poziomie ochrony przeciw COVID-19 jest jednak grupa 70+. W Wielkopolsce zaszczepione jest w niej ponad 82 proc. populacji (drugi wynik w Polsce: za województwem pomorskim, a przed zachodniopomorskim)

– dodaje Woźniak.

Gorzej sytuacja wygląda wśród młodszych Wielkopolan.

– W przedziale 20-29 lat w pełni zaszczepionych jest 47 proc. Wielkopolan, co lokuje nas na czwartym miejscu w Polsce za województwami: mazowieckim, dolnośląskim i pomorskim. Niewiele lepiej jest w grupie 30-39 lat., bo tu zaszczepiony jest co drugi Wielkopolanin

– wskazuje Mikołaj Woźniak.

Częściej szczepią się kobiety niż mężczyźni. Zaszczepionych jest blisko 54 proc. Wielkopolanek, a Wielkopolan – 51 proc.

Zobacz też: Probiotyki. Jakie mają właściwości lecznicze?:

od 16 lat
Szczepionki są niebezpieczne, zmieniają DNA, wywołują choroby lub zarażają wirusem – to parę mitów na temat szczepionek, które trwają do tej pory. Wywołują kontrowersje i sprzeciw wielu osób, które nie wierzą w słuszność szczepień, co uniemożliwia zdobycie zbiorowej odporności na COVID-19. Często jedna teoria zasłyszana od danej osoby, zmienia swoją formę i przeobraża się w kolejną. W ten sposób powstaje szereg mitów, które odstraszają ludzi przed zaszczepieniem. Czytaj więcej. Przejdź do kolejnego zdjęcia --->

Czy szczepionki są niebezpieczne? Popularne internetowe mit...

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski