Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Szczególna opieka zdrowotna

Milena Kochanowska
Obłożnie chorym należy się szczególna opieka zdrowotna
Obłożnie chorym należy się szczególna opieka zdrowotna 123 RF
Kto ma prawo do wizyty lekarza specjalisty w domu, a kto dostanie się do niego bez czekania w kolejce? Komu musi pomóc w domu pielęgniarka i czy za taką pomoc zapłacimy? Sprawdź!

Szczególna opieka zdrowotna:1 Jeśli jesteśmy obłożnie chorzy i musimy być w domu, mamy prawo do pomocy lekarza rodzinnego. W przypadkach uzasadnionych wskazaniami medycznymi, można zgłosić telefonicznie potrzebę wizyty domowej w godzinach pracy przychodni – od poniedziałku do piątku w godz. 8-18. O wizytę lekarza wieczorem, nocą, w niedzielę lub święta można poprosić w ramach tzw. nocnej i świątecznej opieki medycznej.

Szczególna opieka zdrowotna:2 Obłożnie chory może także skorzystać z wizyty domowej lekarza specjalisty. Lekarz wystawiający skierowanie do specjalisty musi jednak zaznaczyć, że pacjent wymaga udzielenia porady w domu. Potrzebę takiej wizyty w razie konieczności może zgłosić pacjent lub jego opiekun. Każda poradnia specjalistyczna mająca umowę z NFZ powinna udzielić takiej pomocy w uzasadnionych medycznie przypadkach.

Szczególna opieka zdrowotna:3 Pomoc pielęgniarki. Gdy obłożnie chory wymaga częstej zmiany opatrunków lub regularnych zastrzyków, może liczyć na pomoc pielęgniarki podstawowej opieki zdrowotnej. Jeśli natomiast stan jego zdrowia będzie wymagał pomocy pielęgniarskiej również po godzinie 18 lub w soboty, niedziele oraz dni wolne od pracy, wówczas uzyska pomoc w ramach tzw. nocnej i świątecznej opieki medycznej. Pielęgniarka pomaga w terapii prowadzonej przez lekarza, aplikuje zastrzyki, wykonuje podstawowe zabiegi pielęgnacyjno-lecznicze. Jeżeli wymagamy specjalnej diety i karmienia, możemy liczyć na wsparcie w ustaleniu sposobu żywienia. Opiekunowi zajmującemu się obłożnie chorym pielęgniarka powinna udzielić porad dotyczących codziennej opieki i pielęgnacji. Pielęgniarka rodzinna pomaga obłożnie i przewlekle choremu tak długo, jak długo wymaga tego jego stan. Jeśli jednak wymagamy np. dożylnej kroplówki, cewnikowania, karmienia przez zgłębnik albo pielęgnacji ze względu na rurkę tracheotomijną dłużej niż przez dwa tygodnie, lepiej wówczas skorzystać z pielęgniarskiej opieki długoterminowej.

Szczególna opieka zdrowotna:4 Opieka pielęgniarska długoterminowa. Żebyśmy mogli z takiej pomocy skorzystać, musi pomóc nam lekarz pierwszego kontaktu oraz pielęgniarka środowiskowa. Lekarz wystawia skierowanie określając stan naszego zdrowia i rodzaj niezbędnej pomocy. Pielęgniarka natomiast wypełnia druk kwalifikacji opisując sposób naszej samodzielności. Pielęgniarka opieki długoterminowej może przychodzić do nas co najmniej cztery razy w tygodniu. W razie potrzeby dostępna jest również w niedziele, święta i dni wolne od pracy. Możemy liczyć na pomoc w zakresie pielęgnacji, aplikowaniu zastrzyków lub leków. Czas objęcia tego rodzaju opieką jest uzależniony od naszego stanu zdrowia.

Szczególna opieka zdrowotna:5 Rehabilitacja w domu. Jeśli mamy zaburzenia narządów ruchu, a stan naszego zdrowia wyklucza samodzielne przemieszczanie się i wizyty w ambulatorium, możemy być rehabilitowani w warunkach domowych. Ta forma opieki przeznaczona jest dla osób: a z uszkodzeniami mózgu (po udarach krwotocznych mózgu, urazach, zatorach) do 12 miesięcy po zdarzeniu a z uszkodzeniami rdzenia kręgowego – do 12 miesięcy od powstania uszkodzenia a z urazami kończyn dolnych – do 6 miesięcy po urazie a po zabiegach endoprotezoplastyki – do 6 miesięcy od operacji a ze schorzeniami przewlekle postępującymi (choroba Parkin-sona, guzy mózgu). W uzyskaniu tego typu opieki pomoże nam lekarz, który wyda skierowanie do poradni rehabilitacyjnej. Każda poradnia mająca kontrakt z NFZ ma obowiązek opieki domowej. Lekarz określa częstotliwość zabiegów. Czas rehabilitacji w warunkach domowych wynosi do 80 dni zabiegowych w roku, nie więcej niż pięć zabiegów dziennie.

Szczególna opieka zdrowotna:6 Bez kolejki. Osoby mające szczególne uprawnienia jeśli chodzi o opiekę medyczną to:

  • inwalidzi wojenni i wojskowi,
  • kombatanci,
  • zasłużeni honorowi dawcy krwi,
  • zasłużeni dawcy przeszczepu.

Placówki medyczne muszą udzielić im świadczeń ambulatoryjnej opieki specjalistycznej i świadczeń szpitalnych bez kolejki – w dniu zgłoszenia. Jeżeli nie będzie to jednak możliwe, to w przypadku ambulatoryjnej opieki specjalistycznej świadczenie powinno zostać udzielone najpóźniej w ciągu siedmiu dni roboczych od zgłoszenia.
Szczególna opieka zdrowotna:7 Bez skierowania. Od szczególnie uprawnionych pacjentów nie jest wymagane również skierowanie do poradni specjalistycznej. Jednak korzystanie z kosztownych badań diagnostycznych (np. rezonansu magnetycznego), leczenia rehabilitacyjnego oraz leczenia szpitalnego wymaga takiego skierowania. Bezpłatne zaopatrzenie w wyroby medyczne będące przedmiotami ortopedycznymi, a także środki pomocnicze (do wysokości limitu) przysługują zarówno inwalidom wojennym jak i wojskowym, osobom represjonowanym, cywilnym niewidomym ofiarom działań wojennych, uprawnionym żołnierzom lub pracownikom, w zakresie leczenia urazów lub chorób nabytych podczas wykonywania zadań poza granicami państwa.

Szczególna opieka zdrowotna:8 UWAGA! Jeśli uznamy, że ktoś narusza zasady udzielania pomocy pacjentom na podstawie umowy z NFZ, powinniśmy się zwrócić o pomoc do działu skarg i wniosków. Skargę musimy złożyć pisemnie i wysłać pod adres: NFZ przy ulicy Piekary 14/15, 61-823 Poznań. Szczegółowe informacje można uzyskać pod numerami tel.: 61 850 60 75, 61 658 04 07, 61 658 04 51 (w godz. 8-16).

Szczególna opieka zdrowotna:9 Z pomocy społecznej. Powiatowe centra pomocy rodzinie lub ośrodki pomocy społecznej przyznają pomoc w formie usług opiekuńczych – w miejscu zamieszkania, ośrodkach wsparcia lub rodzinnych domach pomocy. Taka opieka przysługuje osobie samotnej, która z powodu wieku, choroby albo innych przyczyn wymaga pomocy innych, a jest jej pozbawiona. Usługi te mogą być także przyznane osobie, która wymaga pomocy innych, a rodzina nie może jej takiej pomocy zapewnić. Usługi obejmują m.in. pomoc w zaspokajaniu codziennych potrzeb życiowych, opiekę higieniczną i zaleconą przez lekarza pielęgnację.

Szczególna opieka zdrowotna:10 Jakie dokumenty? Wniosek osoby zainteresowanej (pisemny lub ustny), jej przedstawiciela ustawowego albo innej osoby oraz dokumenty, o których poinformuje nas pracownik socjalny podczas wywiadu środowiskowego (dowód osobisty, dokument potwierdzający wysokość dochodu uzyskanego za miesiąc poprzedzający złożenie wniosku, wskazania lekarza co do czynności pielęgnacyjnych) trzeba złożyć w ośrodku pomocy.

Szczególna opieka zdrowotna:11 Zapłacimy. Niestety, usługi te nie są bezpłatne. Tylko w wyjątkowych przypadkach możemy być z opłaty zwolnieni. Wysokość opłat ustalana jest w oparciu o sytuację materialną i życiową osoby ubiegającej się o przyznanie pomocy. Wywiad środowiskowy, który ma ją określić powinien być przeprowadzony przez pracownika socjalnego w ciągu 14 dni roboczych, a w sprawie pilnych w ciągu 2 dni. Na jego podstawie opieka, w formie decyzji administracyjnej, zostanie nam przyznana lub nie.

Szczególna opieka zdrowotna:12 Od negatywnej decyzji możemy się odwołać w ciągu 14 dni, za pośrednictwem ośrodka pomocy społecznej lub powiatowego centrum pomocy rodzinie.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski