Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Święty Marcin nie tylko w Poznaniu: czczą go w Jarocinie, Pacanowie, ale też w Niemczech i w Austrii

Grzegorz Okoński
Grzegorz Okoński
Święty Marcin w Poznaniu
Święty Marcin w Poznaniu Lukasz Gdak
Nie tylko Poznań świętuje imieniny świętego Marcina – jest on patronem ulic i miast w Polsce i za granicą, m.in. w Austrii, Czechach i Niemczech.

W Polsce świętego Marcina specjalnie honoruje się także w Jarocinie, Krzeszowicach, Bydgoszczy, w Jaworze, Opatowie i – w słynnym z innego powodu Pacanowie.

W Jarocinie, którego patronem jest święty Marcin, odbyła się 11 listopada suma odpustowa w parafii św. Marcina w Jarocinie – odprawił ją Łukasz Rosiak z klasztoru franciszkanów - i zbiórka dla potrzebujących: datki mają być przeznaczone na pomoc i rehabilitację osoby po udarze. Ulicami przeszedł korowód, prowadzony przez świętego Marcina na koniu.

Święto obchodzone jest 11 listopada również w Niemczech, nosi tam nazwę Martinstag. Jego charakterystyczną cechą są pochody dzieci przedszkolnych i szkolnych z latarenkami, nieraz organizowane w uroczystej formie, nawet z orkiestrą. Dzieci śpiewają piosenki o świętym Marcinie, przypominające jego dobry uczynek podzielenia się płaszczem z żebrakiem. Pochody z latarniami są czasem prowadzone przez osobę odgrywającą rolę Świętego Marcina.

Innymi elementami tradycji świętomarcińskiego święta w Niemczech są: Weckmann – wypiek z ciasta, przypominający sylwetkę człowieka, z odwróconą fajką – co ma upamiętniać legendę, mówiącą o tym, że miał być to pastorał, ale jednemu z piekarzy skończyły się pastorały i zastąpił je niewielkimi fajkami, a także – jedzenie dań z gęsi – co z kolei ma przypominać legendę, jakby święty schronił się przed popularnością, która go krępowała, w pomieszczeniu z gęsiami.

Dzień Świętego Marcina w podobny sposób czczony jest w Austrii, ponieważ na stoły trafiają wtedy pieczone gęsi (czyli marcińskie gęsi) – tłumaczy się to jednak nieco inaczej, nawiązując do kończącego się w listopadzie sezonu gospodarskiego na wsiach przed zimą. Wtedy do zagród spędzano z pól zwierzęta, i nadmiarowe gęsi, by nie żywić ich zimą, przeznaczano do spożycia.

Jesteś świadkiem ciekawego wydarzenia? Skontaktuj się z nami! Wyślij informację, zdjęcia lub film na adres: [email protected]

Na stoisku Barki spotkać było można prezydenta Jaśkowiaka.Więcej zdjęć --->

Prezydent Poznania Jacek Jaśkowiak sprzedawał rogale! Można ...

od 16 lat

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski