Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Święty Marcin: Imieniny Ulicy w tym roku będą z większym rozmachem!

Elżbieta Podolska
Imieniny ulicy Święty Marcin
Imieniny ulicy Święty Marcin archiwum
W tym roku obchody Dnia Niepodległości i Imienin Ulicy św. Marcin odbywać się będą już nie tylko przed Zamkiem, na ul. Św. Marcin i Placu Wolności, ale zajmą też płytę Starego Rynku. Impreza nabiera coraz większego rozmachu i do jej organizacji włączają się kolejne instytucje i organizacje.

Zobacz jak:
Jak święty Marcin włada Poznaniem

Absolutna nowością będzie Gęsina na św. Marcina – akcja, która będzie miała miejsce na Starym Rynku. Stanie tam gigantyczny kocioł ze specjalnie przygotowaną strawą gęsiny.

- Chcemy wszystkim uświadomić, że św. Marcin to nie tylko rogale, ale też i gęsina – mówi Jacek Marcinkowski, organizator imprezy. – Przygotowujemy tysiące porcji gęsiej strawy tak, by tego dnia każdy mógł spróbować i się przekonać jakie to wspaniałe mięso.

Oczywiście ci, którzy przyjdą, a wcześniej obejrzą gęsi i kucharzy w korowodzie, będą nie tylko smakować, ale też poznawać gęsinę. Kucharze z restauracji, w których gęsina jest w menu będą uczyć ją przygotowywać i prezentować swoje dania. Będzie też specjalna strefa dla dzieci, gdzie mnóstwo będzie konkursów, warsztatów i innych atrakcji.

- W programie imprezy jest kilka rozpoznawalnych już elementów: przede wszystkim Korowód ze świętym Marcinem, który rozpoczyna się pod kościołem pw. św. Marcina a kończy pod CK „Zamek” – mówi Marianna Jaworska z działu promocji CK Zamek. - Tu na plenerowej scenie Prezydent Miasta Poznania przekazuje św. Marcinowi klucz do bram miasta, co jest symbolicznym początkiem świętowania, które od ubiegłego roku odbywa się na całej ulicy. Zapraszamy na kiermasz rogali, występy ulicznych grajków, do bram i podwórek. Na zakończenie zagra Ania Rusowicz i będzie moną obejrzeć pokaz sztucznych ogni.

Organizatorzy nie chcą na razie zdradzać, czy coś zmieni się w korowodzie i jakie postaci i scenki jeszcze będzie można zobaczyć. Przy organizacji Imienin Ulicy Centrum Kultury Zamek współpracuje ze stowarzyszeniem Inner Art oraz fundacją Animatornia. Dzięki temu wspólnie odkrywać będziemy świętomarcińskie bramy i podwórza kamienic. Oba zespoły zaproponują różnorodne atrakcje muzyczne, performatywne i wizualne. Będą to np. koncert w Kociaku, slum poetycki, magiczna brama, niezwykłe budki fotograficzne czy silent disco. Będzie można również zagrać w dawne gry lub wziąć udział w kameralnych spektaklach teatralnych lub warsztatach dla dzieci.

Uroczystości patriotyczne odbywać się natomiast będą na Placu Wolności. I tym sposobem wielka zabawa, bo jedynie w Poznaniu obchodzimy Dzień Niepodległości na wesoło i z uśmiechem, obejmie w tym roku już prawie całe Stare Miasto.

NAJNOWSZE INFORMACJE Z POZNANIA I WIELKOPOLSKI: GLOSWIELKOPOLSKI.PL

Możesz wiedzieć więcej! Kliknij i zarejestruj się: www.gloswielkopolski.pl/piano

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski