Świąteczne światełko sprowadzone z Hannoveru w postaci neonu

  Świąteczne światełko sprowadzone z Hannoveru w postaci neonu

  Marta Danielewicz

  Głos Wielkopolski

  Aktualizacja:

  Głos Wielkopolski

  Poznań od kilku lat przed świętami mieni się feerią barw
  1/11
  przejdź do galerii

  Poznań od kilku lat przed świętami mieni się feerią barw ©Andrzej Szozda

  Tylko raz do roku, przez około miesiąc, możemy je podziwiać, cieszyć nimi oko, albo się na nie irytować. Nie da się jednak ukryć, że dzięki iluminacjom świątecznym w wielu miastach , w tym także w Poznaniu, poczuć można klimat zbliżających się świąt Bożego Narodzenia. To kolorowe, świąteczne światło daje nam poczucie bezpieczeństwa, sprawia że jest nam lepiej. Do Poznania wprowadził je prezydent Andrzej Wituski w postaci neonów.
  Wywołują radość u dzieci, zachwycają rodziców i wzruszają osoby starsze. Irytują i są kiczowate też dla tych, którzy nie lubią blichtru i przepychu. Jednak bez nich, dziś nie wyobrażamy sobie świątecznej, miejskiej scenerii. Lampki, girlandy, świecidełka, neony - iluminacje gwiazdkowe to nieodzowny element świątecznej atmosfery w dużym mieście. Ludzie uwielbiają gdy tysiące kolorowych świateł ociepla zimową scenerię, zwłaszcza gdy za oknem śnieg, deszcz, mróz. A w tym roku poznańskie iluminacje świetlne mogą, na ich zwolennikach, robić wrażenie.

  ZOBACZ KONIECZNIE:
  Poważne życzenia bożonarodzeniowe. Sprawdź i wyślij!


  Ponad 600 światełek ozdobi poznańskie ulice. Ich montaż rozpoczął się kilka dni temu i praktycznie jest już na ukończeniu. By tradycji stało się zadość także na Starym Rynku poczuć będzie można gwiazdkowy klimat dzięki 10-metrowej świerkowej choince. Nie zawsze jednak w historii miasta podobne choinki były montowane przed ratuszem. W 2013 w miejsce żywej stanęła... plastikowa, wykonana z butelek. Wówczas w budowę Ekochoinki zaangażowanych było kilka tysięcy poznaniaków, którzy zbierali plastikowe butelki. Jak jednak wygląda historia świątecznych iluminacji? Skąd wzięła się w Poznaniu tradycja zawieszania girland, świątecznych lampek?

  Jak Wituski z Hannoveru
  Na te pytania starałam się uzyskać odpowiedź od kilkunastu osób - kiedy Poznań zaczął być zdobiony świątecznymi świecidełkami, jednak żadna nie potrafiła wskazać konkretnej daty.

  Potrafili natomiast wskazać konkretnego człowieka od którego to się wszystko zaczęło: prezydenta Andrzeja Wituskiego.

  To nie cały artykuł - więcej znajdziecie w naszym serwisie PLUS

  Komentarze

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Polecamy

  Światłowodowa rewolucja (materiał informacyjny)

  Światłowodowa rewolucja (materiał informacyjny)

  Ada Fijał prezentuje zawartość swojej kosmetyczki. Co lubi najbardziej?

  Ada Fijał prezentuje zawartość swojej kosmetyczki. Co lubi najbardziej?