Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Światowy Dzień Trzeźwości 2024: Problem z alkoholem ma już nawet młodzież. "Wiek inicjacji z roku na rok się obniża"

Nicole Młodziejewska
Nicole Młodziejewska
Od kilku lat rośnie liczba zgonów z powodu alkoholu
Od kilku lat rośnie liczba zgonów z powodu alkoholu pixabay.com
Zbyt częste spożywanie alkoholu wciąż stanowi problem. By uświadamiać na temat alkoholizmu co roku, 15 kwietnia, obchodzony jest Światowy Dzień Trzeźwości.

Światowy Dzień Trzeźwości 2024: Problem z alkoholem ma już nawet młodzież

Statystyki policyjnie rokrocznie pokazują, jak wielkim zagrożeniem dla wszystkich użytkowników ruchu są nietrzeźwi kierowcy. Tylko w ubiegłym roku na terenie miasta i powiatu poznańskiego doszło do 21 wypadków śmiertelnych spośród których, aż 6 osób było pod wpływem alkoholu lub środków odurzających.

Według WHO alkohol znajduje się na trzecim miejscu wśród czynników ryzyka dla zdrowia populacji. Większe ryzyko niesie za sobą palenie tytoniu i nadciśnienie tętnicze. Ponad 60 rodzajów chorób i urazów ma związek ze spożywaniem alkoholu.

Według danych Państwowej Agencji Rozwiązywania Problemów Alkoholowych co ósmy dorosły Polak nie pije w ogóle alkoholu. Za to kilkanaście procent dorosłych Polaków spożywa alkohol problemowo. Szacuje się, że w grupie tej znajduje się około 900 tys. osób uzależnionych oraz ponad 2 miliony osób, które piją alkohol ryzykownie lub szkodliwie.

- Alkohol pije 81 proc. dorosłych Polaków, odnotowaliśmy też największy od 30 lat udział napojów spirytusowych w strukturze różnych rodzajów wypijanych alkoholi - to aż 40 proc. Zwiększa się też grupa osób upijających się i pijących ryzykownie - podsumowują autorzy II edycji raportu “Alkohol w Polsce”, przygotowanego w oparciu m.in. o dane OECD i PARPA.

Jak wynika z raportu, w 2022 roku odnotowano spadek spożycia 100 proc. alkoholu w przeliczeniu na jednego mieszkańca Polski z poziomu 9,73 l w 2021 roku do 9,37 l, i jest to poziom najniższy od 6 lat. Z drugiej jednak strony od kilku lat widoczna jest wyraźna tendencja zwiększania się liczby zgonów z powodu używania alkoholu, osiągając najwyższą wartość 14 048 przypadków w 2021 roku.

Ogólnie konsumenci alkoholu piją go średnio przez 73 dni, czyli ponad 2 miesiące w roku, przy czym najczęściej piją piwo (61 dni w roku) i zdecydowanie rzadziej wino czy napoje spirytusowe (14 dni w roku).

Mężczyźni piją alkohol niemal trzykrotnie częściej niż kobiety (średnia 106 dni vs 37 dni), przy czym różnica ta jest głównie związana z częstszym piciem piwa przez mężczyzn (średnio 98 dni w roku dla mężczyzn i 21 dni w roku dla kobiet) i ponad dwukrotnie częstszym piciem napojów spirytusowych (20 dni) niż w przypadku kobiet (9 dni). Natomiast, jeśli chodzi o wino, to kobiety piją je niemal dwukrotnie częściej niż mężczyźni (18 dni vs 10 dni).

- W obydwu grupach, kobiet i mężczyzn, zauważalna jest zgodność kolejności najważniejszych motywów do picia, choć te motywy nie są wskazywane jako wyjątkowo częste (na poziomie 20-30 proc.). Najważniejsze motywy związane są z presją społeczną (picie podczas uroczystości oraz chęć dopasowania się) oraz z przyjemnością odczuwaną po wypiciu alkoholu (nastrój i uczucie towarzyszące piciu). Warto jednak zauważyć, że przedstawiciele obu płci nie piją po to, aby się upić ani ucieczkowo - aby zapomnieć. Picie jest związane w dużo większym stopniu z zachowaniami i rytuałami społecznymi - zwracają uwagę twórcy raportu.

"Wiek inicjacji z roku na rok się obniża"

Eksperci zwracają również uwagę, że coraz częściej problem nadmiernego picia alkoholu dotyka też młodsze osoby, w tym również niepełnoletnie.

- Alkohol jest jedną z najbardziej powszechnych substancji psychoaktywnych używanych przez młodzież. Statystyki podają, że wiek inicjacji alkoholowej z roku na rok się obniża. Większość młodych ludzi zaczyna spożywać alkohol między 12 a 16 r. ż., gdy zyskują coraz większą niezależność. Osoby, które zaczynają pić alkohol przed ukończeniem 15 r. ż., aż cztery razy częściej uzależniają się od alkoholu w dorosłości - informują przedstawiciele Narodowego Funduszu Zdrowia.

Co roku 15 kwietnia obchodzony jest Światowy Dzień Trzeźwości. To okazja do przypomnienia o szkodliwości alkoholu, skutkach upijania się, ale również docenienia walki osób w nałogu alkoholowym. Tego dnia wiele osób decyduje się na jakiś czas odstawić napoje wysokoprocentowe.

Osoby, które zmagają się z alkoholizmem, ale również ich rodziny mogą liczyć w Poznaniu na wsparcie wielu instytucji i placówek. Na terenie miasta działają liczne kluby Anonimowych Alkoholików, Ośrodki Leczenia Uzależnień, dostępni są również terapeuci. Pełną listę placówek można znaleźć na stronie: www.poznan.pl w zakładce „sprawy społeczne i zdrowie”.

Stosowane kiedyś metody leczenia często wzbudzają dziś kontrowersje, a opisy przeprowadzanych zabiegów mrożą krew w żyłach. Lobotomia, wypalanie żelazem czy rażenie pacjenta prądem to dopiero początek. Zobacz, jakie przerażające metody leczenia były kiedyś popularne i regularnie wykorzystywane w medycynie --->Czytaj też: Tragiczna historia opuszczonego szpitala psychiatrycznego pod Poznaniem. Działy się tam przerażające rzeczy, o których mało kto słyszał

Przerażające dawne metody leczenia. Dziś wywołują ciarki. Lo...

Jesteś świadkiem ciekawego wydarzenia? Skontaktuj się z nami! Wyślij informację, zdjęcia lub film na adres: [email protected]

Miejskie Historie - Trzcianka:

od 16 lat

Obserwuj nas także na Google News

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski