MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Światowy Dzień Pszczół 2021: Uratuj pszczoły, siejąc kwietną łąkę. Nasiona dostaniesz w pociągach Kolei Wielkopolskich

Bogna Kisiel
Bogna Kisiel
Już Albert Einstein ostrzegał, że jeśli wyginą pszczoły, to rodzajowi ludzkiemu zostaną tylko cztery lata życia.
Już Albert Einstein ostrzegał, że jeśli wyginą pszczoły, to rodzajowi ludzkiemu zostaną tylko cztery lata życia. Pixabay
W czwartek, 20 maja obchodzimy Światowy Dzień Pszczół. To dzięki ich pracowitości możemy jeść jabłka, czereśnie, ogórki czy nosić bawełniane koszulki. Zapylają one ponad 300 tysięcy gatunków roślin. A to właśnie rośliny są głównym źródłem naszego pokarmu. Niestety, pszczoły zaczynają ginąć na skutek pestycydów stosowanych w rolnictwie. Możemy im pomóc, siejąc kwietne łąki. Skąd wziąć nasiona? W czwartek dostaniesz je za darmo w wybranych pociągach Kolei Wielkopolskich.

Koleje Wielkopolskie, Wojewódzki Inspektorat Ochrony Roślin i Nasiennictwa w Poznaniu oraz Regionalna Dyrekcja Lasów Państwowych w Poznaniu postanowiły włączyć się w akcję ratowania pszczół.

Czytaj też: Na terenie Poznańskiego Ośrodka Specjalistycznych Usług Medycznych stanęło 10 domków dla owadów zapylających

- Te pożyteczne owady zasługują na to, byśmy odwdzięczyli się im za bogactwa, z których korzystamy na co dzień. Możemy to zrobić na wiele sposobów. Najprostszym z nich jest ugoszczenie pszczół w swoim ogrodzie lub na balkonie – mówi dr inż. Małgorzata Krokowska-Paluszak rzecznik prasowy RDLP w Poznaniu.

Do 30 maja na ekranach znajdujących się w pociągach Kolei Wielkopolskich będą wyświetlane prezentacje dotyczące pszczół i tego jak można je chronić.  W czwartek, 20 maja w godzinach 9-17 podróżujących pociągami Kolei Wielkopolskich czeka niespodzianka.

- Z okazji Światowego Dnia Pszczół w pociągach Kolei Wielkopolskich będzie można spotkać przepiękną pluszową pszczołę, która będzie rozdawała specjalnie przygotowane nasiona oraz zakładki do książek z pszczelim niezbędnikiem - zapowiada dr inż. Paulina Migdalska-Kustosik z Wojewódzkiego Inspektoratu Ochrony Roślin i Nasiennictwa w Poznaniu.

Poznańska radna, Halina Owsianna walczy o miododajny ogród:

W ten sposób zostanie zainaugurowana akcja Chrońmy pszczoły! Pszczoły wracają na łąkę i do lasu. Na świecie istnieje około 20 tysięcy gatunków pszczół, w Polsce – 470 z których 222 zagrożonych jest wyginięciem. Już Albert Einstein ostrzegał, że jeśli wyginą pszczoły, to rodzajowi ludzkiemu zostaną tylko cztery lata życia.

Warto wiedzieć: Park Wilsona: Zamontowano siedem budek dla wróbli oraz otwarto specjalny hotel dla... pszczół murarek [ZDJĘCIA]

Co każdy z nas może zrobić dla pszczół? - Posiać łąkę kwietną, zbudować i postawić domek dla owadów, zasadzić rośliny pyłkodajne i miododajne, pozostawić fragment nieskoszonego trawnika – podpowiada dr inż. Krokowska-Paluszak.

Zobacz też:

Łąki kwietne mają wiele zalet. Po pierwsze – są piękne. Kwitnące w nich kwiaty będą pojawiać się przez cały sezon, zdobiąc ogród. Poza tym łąka wymaga znacznie mniej pracy niż trawnik – przede wszystkim niemal nie trzeba jej kosić (robi się to najczęściej dwa razy w roku). A to oznacza i zaoszczędzony czas, i energię potrzebną do zasilania kosiarki.Łąka wymaga też znacznie mniejszych ilości wody niż tradycyjny trawnik. W dodatku jeśli dobrze dobierzemy rośliny, będą pięknie wyglądały również w tych miejscach, gdzie nigdy nie uda się stworzyć pięknego trawnika, np. w cieniu czy na nasłonecznionej, suchej ziemi. Nie bez znaczenia jest to, że skorzystają z nich owady zapylające, m.in. pszczoły i trzmiele.Zakładając łąkę kwietną w ogrodzie nie musimy dokonywać radykalnych wyborów: łąka albo trawnik. Możemy zacząć od kawałka ogrodu, pozostawiając tradycyjny trawnik tam, gdzie nadal chcemy go mieć.

Łąka kwietna w ogrodzie. Podpowiadamy, jak ją założyć, jak p...

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski