Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Kto zadba o nasze bezpieczeństwo?

Marcin Idczak
Do Poznania przyjechało już około 2,5 tysiąca młodych ludzi z całego świata. W Krakowie będzie ich kilkaset tysięcy
Do Poznania przyjechało już około 2,5 tysiąca młodych ludzi z całego świata. W Krakowie będzie ich kilkaset tysięcy Adrian Wykrota
Około 2,5 tysiąca pielgrzymów przyjeżdża właśnie do Poznania w związku ze Światowymi Dniami Młodzieży. Za dwa dni udadzą się do Krakowa i pobliskich Brzegów, gdzie odbędą się główne uroczystości ŚDM.

W związku z tym wydarzeniem w całym kraju podwyższono stany alarmów bezpieczeństwa. Ogólny do poziomu Alfa (mówi o podwyższonej gotowości służb ratunkowych w związku z ważnym wydarzeniem), natomiast teleinformatyczny do Beta - wyższy od Alfa - w tym przypadku nie dotyczy zwykłych użytkowników komputerów, czy komórek. To informacja dla administratorów stron lub serwerów, że nie wyklucza się przeprowadzenia ataków hakerskich.

Na ŚDM do naszego kraju może przyjechać nawet milion osób. Będzie ich zabezpieczać około 38 tys. funkcjonariuszy, w tym ponad 17 tys. policjantów, 11,6 tys. funkcjonariuszy Straży Granicznej, 9 tys. strażaków i 800 funkcjonariuszy BOR. Już od kilku miesięcy prowadzone są przygotowania i ćwiczenia. Oficjalnie odbyły się one w Warszawie i Krakowie.

Z naszych informacji wynika, że również w Poznaniu organizowano takie sprawdziany gotowości na wypadek różnych zdarzeń. Były one nie tylko związane z bezpieczeństwem podczas ŚDM, ale mają polepszyć działanie służb ratunkowych w przypadku występowania różnych zagrożeń. - Ćwiczenia odbywały się między innymi w pojazdach komunikacji miejskiej, na przystankach, czy też w niektórych ważnych instytucjach - potwierdza Mariusz Wiśniewski, zastępca prezydenta Poznania. Dodaje, że już od dłuższego czasu trwają prace nad zwiększeniem bezpieczeństwa w Poznaniu. Zakupiono między innymi mobilny komisariat policji, który umożliwia prowadzenie monitoringu w różnych częściach miasta. - Planujemy także zakup specjalistycznego drona, który ma krążyć nad naszymi ulicami - dodaje M. Wiśniewski. Wyjaśnia, że wprowadzono zasadę, że centrum kryzysowe pracuje 24 godziny na dobę przez siedem dni w tygodniu.

- Wcześniej było ono czynne do godziny 15.30, a później obowiązywały jedynie dyżury domowe - wyjaśnia zastępca prezydenta.

Na przyjazd młodzieży z całego świata, która już jest widoczna na ulicach Poznania, specjalnie przygotowują się również wielkopolscy policjanci.

- W Wielkopolsce już od kilku dni pracujemy ze szczególnym nadzorem. Kulminacją był ten weekend, kiedy to odbywały się główne wydarzenia na Cytadeli - wyjaśnia Andrzej Borowiak, rzecznik prasowy wielkopolskiej policji. Dodaje również, że kilkuset wielkopolskich funkcjonariuszy z prewencji, drogówki oraz służby kryminalnych pojedzie za kilkadziesiąt godzin także do Krakowa.

Na zabezpieczenia dużych imprez Poznań logistycznie przygotowany jest już od lat. To tutaj odbywała się między innymi Światowa Konferencja Klimatyczna. Obecnie trwa zjazd politologów z całego świata. Początkowo miał się on odbyć w Stambule. - Ze względu na problemy z zapewnieniem bezpieczeństwa w Turcji dla uczestników tego największego dla politologów wydarzenia, zdecydowano się na przeniesienie kongresu do Poznania - tłumaczy Aleksandra Śliwińska z Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu.

Od 4 lipca obowiązują również wznowione kontrole graniczne. Podczas niedawnego szczytu NATO, Straż Graniczna skontrolowała ponad 100 tys. osób przekraczających granice wewnętrzne Schengen.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski