Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

SuperRolnik 2016: a może zostanie nim kobieta?

Milena Kochanowska
Danuta Drożdżyńska ze Zbietki to jedna z naszych tegorocznych nominowanych
Danuta Drożdżyńska ze Zbietki to jedna z naszych tegorocznych nominowanych Archiwum
Trwa czwarta edycja plebiscytu, w którym honorujemy najlepszych wielkopolskich gospodarzy godnych naśladowania

Same osiągnięcia świadczą o ich zaangażowaniu i wytężonej pracy. Wynik nie jest tak ważny jak nominacja do plebiscytu. Ona jest już zaszczytem i wyróżnieniem, bo oznacza, że są gospodarzami wartymi naśladowania!
A że pierwszeństwo mają kobiety, to właśnie je przedstawiamy w pierwszej kolejności. Być może właśnie któraś z tych pań zwycięży i podtrzyma tradycję, którą chciała zapoczątkować zeszłoroczna laureatka naszego plebiscytu, Arleta Linka z Dębienka.
A to pierwsze nominowane...

SuperRolnik Wielkopolski 2016 - sprawdź kandydatów i zagłosuj!

Danuta Drożdżyńska ze Zbietki (gmina Mieścisko, powiat wągrowiecki – SMS o treści: ROL.2 pod numer 72355) gospodarstwo rolne przejęła po rodzicach 26 lat temu. Miała wówczas tylko 18 lat. Obecnie prowadzi je wraz z mężem Tomaszem. Ich 63-hektarowe gospodarstwo nastawione jest głównie na produkcję roślinną, ale hodują również bydło opasowe. Żniwa to dla nich bardzo trudny okres, bo pracy jest wtedy najwięcej. Pani Danucie jednak nie straszna ciężka praca i w swojej roli odnajduje się idealnie.
– Chyba po prostu jestem stworzona do takiej pracy – śmieje się rolniczka.

Lidia Maciuszek ze wsi Wilkowyje (gmina Kłecko, powiat gnieźnieński – SMS o treści: ROL.14 pod numer 72355) razem z mężem od 1990 roku gospodaruje w Wilko-wyjach. W pracach pomaga im także syn, który uczy się w liceum o profilu odnowa maszyn rolniczych.
Gospodarstwo ma 45 ha ziemi, na której uprawiane są buraki, rzepak i zboże. Oprócz uprawy rolnej państwo Maciuszek prowadzą również hodowlę trzody chlewnej i bydła opasowego.
Pani Lidia chętnie angażuje się w działalność społeczną na rzecz wsi. Aktywnie działa w ramach Koła Gospodyń Wiejskich „Ranczerki z Wilkowyj”, organizując różne imprezy dla lokalnej społeczności. Jest mamą trójki dzieci i doskonale godzi obowiązki domowe z pracą na roli oraz działalnością na rzecz lokalnej społeczności.

Monika Moch z Pawłowa (gmina Czerniejewo, powiat gnieźnieński – SMS o treści: ROL.15 pod numer 72355) od lipca 2012 r. wspólnie z mężem prowadzi gospodarstwo rolne o łącznej powierzchni 38 ha, które przekazali im teściowie. Zajmują się hodowlą trzody chlewnej w cyklu zamkniętym oraz niewielką liczbą bydła opasowego.
W gospodarstwie uprawiane są zboża na paszę (jęczmień, pszenżyto, żyto i kukurydza) oraz ziemniaki przemysłowe. Państwo Moch skorzystali z funduszy unijnych, żeby zmodernizować i uzupełnić park maszynowy.
Wychowują dwójkę dzieci – 3,5 letniego Mikołaja i 7-miesięczną Magdalenkę.

Adrianna Szulc z Wysocka Wielkiego (gmina Ostrów Wielkopolski, powiat ostrowski – SMS o treści: ROL.27 pod numer 72355) ma jedynie 27 lat, a już jest właścicielką gospodarstwa ogrodniczego przekazywanego w jej rodzinie z pokolenia na pokolenie.
W 1955 roku założyli je jej dziadkowie. Kolejnymi właścicielami byli rodzice, a od czerwca tego roku gospodarzy w nim pani Adrianna.
Gospodarstwo specjalizuje się w uprawie roślin dwuletnich – bratków i stokrotek, kwiatów rabatowych, chryzantem oraz warzyw – pomidorów i ogórków pod osłonami. Wizytówką gospodarstwa są ekologiczne, uprawiane na naturalnym podłożu pomidory i ogórki. Te ostatnie klienci chwalą za krótki czas kiszenia. Zarówno pomidorów, jak i ogórków, sezonowo gospodyni sprzedaje po kilka ton.

Ilona Włosik z Niemojewca (gmina Raszków, powiat ostrowski – SMS o treści: ROL.28 pod numer 72355) była starościną tegorocznych dożynek gminnych w Raszkowie. Wspólnie z mężem Krzysztofem gospodarują na powierzchni 30 ha. Gospodarstwo specjalizuje się w produkcji bydła mlecznego i opasowego. Rocznie rodzina Włosików odstawia około 180 tysięcy litrów mleka do mleczarni Nutricia w Krotoszynie.
Oprócz tego państwo Włosikowie uprawiają rzepak, buraki cukrowe i zboża ozime. Gospodarstwo w Niemojewcu jest w pełni zmechanizowane. Właściciele systematycznie modernizują park maszynowy, by maksymalnie usprawnić swoją pracę. Pani Ilona aktywnie uczestniczy też w życiu sołectwa i gminy. Jest przewodniczącą Koła Gospodyń Wiejskich w Niemojewcu. Wspólnie z mężem wychowują syna Konrada i córkę Aleksandrę.

Krystyna Lemiesz ze Skrzetuszewa
(gmina Kiszkowo, powiat gnieźnieński – SMS o treści: ROL.13 pod numer 72355) wspólnie z mężem Jackiem prowadzi gospodarstwo o powierzchni 19 hektarów. Zajmują się produkcją zwierzęcą i roślinną. Na tegorocznych dożynkach w Kiszkowie rolniczka występowała w roli starościny święta plonów. Jest mamą czwórki dzieci, ale zawsze chętnie angażuje się w działalność społeczną na rzecz wsi.

SuperRolnik Wielkopolski 2016 - sprawdź kandydatów i zagłosuj!

Partnerem plebiscytu, organizowanego we współpracy z Wielkopolskim Ośrodkiem Doradztwa Rolniczego jest Urząd Marszałkowski Województwa Wielkopolskiego.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski