ŚRODA POPIELCOWA 2018 - kiedy przypada w 2018 roku? Termin...

  ŚRODA POPIELCOWA 2018 - kiedy przypada w 2018 roku? Termin ten sam co WALENTYNKI. Czy w POPIELEC obowiązuje POST ŚCISŁY? [DATA]

  ZSN

  Głos Wielkopolski

  Głos Wielkopolski

  PZ170301WW_160.jpg
  1/7
  przejdź do galerii

  Środa popielcowa w 2018 roku przypada 14 lutego, czyli tego samego dnia co walentynki ©Waldemar Wylegalski

  Kiedy w 2018 roku przypada środa popielcowa? Czy w tym dniu obowiązuje post ścisły? Co to święto oznacza dla katolików? Czy to dzień wolny od pracy? Sprawdź datę Popielca, czyli pierwszego dnia Wielkiego Postu. Oto tegoroczny termin środy popielcowej.

  ŚRODA POPIELCOWA 2018 - kiedy przypada w 2018 roku? Termin ten sam co WALENTYNKI. Czy w POPIELEC obowiązuje POST ŚCISŁY? [DATA]


  W tym roku 14 lutego obchodzimy dwa święta. Zakochani świętują walentynki, a katolicy środę popielcową. Tego dnia Kościół rozpoczyna 40-dniowy okres Wielkiego Postu (46 dni kalendarzowych przed Wielkanocą).

  Popielec jest świętem ruchomym. Jego data co roku jest inna, ale zawsze przypada w dniach od 5 lutego do 10 marca.
  W ubiegłym roku termin środy popielcowej to 1 marca, w 2018 roku Popielec przypada 14 lutego, a za rok kapłani posypią głowy wiernych popiołem na znak nawrócenia i pokuty 6 marca. Natomiast w 2020 roku środa popielcowa wypadnie 26 lutego.

  Tradycja ta trwa już niemal dziesięć wieków. Rozpowszechnił ją w 1099 roku papież Urban II. Popiół używany przez księży pochodzi z palm święconych w Niedzielę Palmową rok wcześniej.

  W Popielec obowiązuje wstrzemięźliwość od pokarmów mięsnych (od 14. roku życia) oraz post ścisły (między 18. a 60. rokiem życia). W środę popielcową należy więc spożyć tylko jeden syty posiłek w ciągu dnia - drugim takim dniem jest Wielki Piątek.

  Nie jest to dzień wolny od pracy.

  - Popielec to przypomnienie. Pamiętaj człowieku, że z prochu powstałeś i w proch się obrócisz. Środa popielcowa to początek Wielkiego Postu, czyli okresu, w którym katolicy powinni nastawić się na inne wartości, które na co dzień gdzieś umykają, lub które celowo są eliminowane - wyjaśnia ks. prof. Zygmunt Zieliński.

  ZOBACZ TAKŻE: Życzenia na walentynki 2018. Śmieszne i poważne! [WIERSZYKI, OBRAZKI, SMSOWE ŻYCZENIA WALENTYNKOWE]
  POLECAMY:

  Źródło: dziennikzachodni.pl

  Komentarze

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Polecamy

  Wideo