Creatur.io – nowa gra z serii .io zadebiutowała

  Creatur.io – nowa gra z serii .io zadebiutowała

  materiał partnera

  Głos Wielkopolski

  Aktualizacja:

  Głos Wielkopolski

  W ostatnim czasie wszelkiej maści produkcji z serii .io cieszą się niesłabnącą popularnością. Trudno się temu dziwić – są to nie tylko gry całkiem wciągające i interesujące, głównie za sprawą nowatorskiego podejścia do utartych schematów w kwestii grywalności, ale również bardzo łatwo dostępne: najczęściej z poziomu przeglądarki internetowej bądź urządzeń mobilnych. Nieodłącznym elementem wszelkiego rodzaju gier .io jest również ich wieloosobowy model rozgrywki – sprawia to, że powstało na wspomnianych platformach wiele interesujących produkcji, które dzięki oryginalnym pomysłom swoich twórców wprowadziły zupełnie nową jakość do elektronicznej rozgrywki.

  Całkiem niedawno na rynku gier przeglądarkowych i mobilnych pojawiła się kolejna gra .io, a mianowicie Creatur.io będąca interesującym zaadaptowaniem mechaniki znanej choćby ze słynnego „Węża” na gruncie rozgrywki wieloosobowej z kilkoma unikalnym rozwiązaniami ze strony twórców. Podobnie jak i inne produkcje z serii, tak i ta utrzymana jest przede wszystkim w minimalistycznym stylu graficznym oraz jest łatwo dostępna tak, jak jest to tylko możliwe: nie tylko de facto wystarczy nam połączenie z Internetem, aby móc przystąpić do zabawy, ale nie musimy nigdzie zakładać konta czy nawet podawać nazwy gracza pod jaką chcemy występować w rozgrywce. Jedyne co musimy zrobić to zdecydować się na jeden z czterech dostępnych serwerów wskazanych w menu głównym: jeden z dwóch amerykańskich, europejski bądź przeznaczony dla graczy z Azji.

  .

  Mechanika rozgrywki opiera się na sterowaniu sympatycznym, uśmiechniętym, nieco kwadratowym stworzonkiem i rywalizowanie z innymi graczami o uzyskanie jak najwyższego wyniku punktowego. Osiągnąć ten cel możemy zgoła na jeden z dwóch sposobów, a właściwie oba na raz: zbierając porozsiewane po planszy różnokolorowe punkciki oraz pożerając stworki sterowane przez innych graczy. Ten drugi sposób nie jest jednak taki prosty – aby pochłonąć postać przeciwnika, nasz stwór musi być odpowiednio duży oraz zaatakować go z odpowiedniej strony, czyli z boku bądź z tyłu; w przeciwnym wypadku oba stworki tylko odbiją się od siebie nawzajem.

  Same punkty przekładają się z kolei na punkty doświadczenia a te na poziomy. Tutaj pojawia się ciekawe rozwiązanie, które sprawia, że Creatur.io jest całkiem wciągającą produkcją, a mianowicie system ewolucji. Wraz z każdym poziomem doświadczenia, graczowi zostają przedstawione cztery różne ścieżki rozwoju – wybrać możemy tylko jedną z nich a w ten sposób uzyskujemy nową umiejętność. Możemy więc zdecydować się, między innymi, na możliwość szybkiego wyskoczenia do przodu, bądź to aby uniknąć ataku przeciwników, bądź aby dopaść uciekającego przed nami gracza; plucie toksyczną substancją, która pozostawia na planszy plamę zabójcza dla każdego, kto się z nią zetknie bądź nawet wyewoluować skrzydła, które pozwalają naszemu stworkowi na krótkotrwały lot. Umiejętności te mogą niejednokrotnie przechylić szalę zwycięstwa na naszą stronę, jeśli zdołamy je odpowiednio wykorzystać. Warto również dodać, że w czasie ewoluowania, to jest w momencie, gdy wybieramy jedną ze ścieżek rozwoju, nasz stworek chowa się w niezniszczalnym jajku, co chroni nas przed atakami innych graczy aż zdecydujemy się na którąś z opcji.

  Rozgrywa w dużej mierze opiera się na walce pomiędzy graczami w trybie każdy – na – każdego; Creatur.io nie przewiduje trybów drużynowych w jakiejkolwiek formie. Warto również dodać, że sama plansza jest wyjątkowo pusta – nie znajdziemy na niej, jak w wielu innych grach .io, różnorakich obiektów mających wpływ na rozgrywkę czy choćby zwykłych przeszkód. Za kreowanie różnorodności mapy odpowiadają pośrednio gracze korzystając z odpowiednich zdolności swoich stworków.

  .

  Jeśli chodzi o sterowanie, to w Creatur.io nie jest ono szczególnie skomplikowane i wpisuje się w pewien trend jeśli chodzi o wszelkiej maści gry online. Nasz stworek samodzielnie porusza się naprzód, a my jedynie wyznaczamy kierunek ruchu poprzez ruchy myszką. Klawiatura służy nam z kolei do aktywowania wspomnianych specjalnych umiejętności i odpowiedzialne są za to klawisze Q, W, E oraz R. Umiejętności przypisywane są do poszczególnych klawiszy automatycznie i wyświetlane w dolnej części ekranu, wraz z czasem pozostałym do powtórnego użycia umiejętności.

  Podsumowując, Creatur.io jest niezłą pozycją z gatunku rozgrywki wieloosobowej, zwłaszcza na polu tak zwanych produkcji niezależnych. Mimo relatywnie banalnej mechaniki, produkcja potrafi wciągnąć nawet na kilka godzin, zaś możliwość przyjęcia różnej strategii rozgrywki, przykładowo przez wybór nowych opcji podczas ewoluowania sprawia, że zabawa staje się znacznie ciekawsza.

  Czytaj także

   Komentarze

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   Polecamy

   Wideo