Studia w Poznaniu – najbardziej przyszłościowe kierunki studiów w 2022! Podpowiadamy, dlaczego, warto wybrać poznańską uczelnię

Materiał promocyjny ekspertów
Zastanawiasz się nad studiami w Poznaniu? Przed Tobą stoi trudne zadanie! Wybór odpowiedniego kierunku studiów, który zapewni Ci satysfakcję, rozwój zainteresowań oraz dobrze płatną pracę w przyszłości to nie lada wyzwanie. Możliwości jest wiele, poznańskie uczelnie oferują szeroki wybór ciekawych i przyszłościowych kierunków, a samo miasto jest wprost stworzone dla studentów. W poniższym materiale podpowiemy Ci, dlaczego w 2022 roku, warto rozpocząć studia właśnie w Poznaniu.

Duży wybór uczelni i kierunków studiów, infrastruktura dostosowana do potrzeb studentów, szeroki dostęp do akademików, kampusów czy bibliotek, miasto pełne zieleni oraz możliwość rozwijania swoich pasji w obszarze kultury czy sportu. To wszystko znajdziesz w Poznaniu! Nic więc dziwnego, że tak wiele studentów uważa Poznań za wymarzone miasto, do rozpoczęcia swojej akademickiej przygody. Zastanawiasz się nad studiami w stolicy Wielkopolski? Koniecznie sprawdź:

  • Dlaczego warto studiować na poznańskich uczelniach?
  • Jak wybrać kierunek studiów, by nie zrezygnować przed pierwszą sesją?
  • Które kierunki studiów, warto wybrać w 2022?
  • Dlaczego studenci pokochali Poznań?
  • Jak znaleźć pierwszą pracę po studiach w Poznaniu?

Uczelnie w Poznaniu – tu warto studiować!

Poznań to jedno z najpopularniejszych miast akademickich w Polsce. Kandydaci na studia mogą wybierać spośród 25 uczelni, na których znajdą około 230 kierunków studiów. Jedną z najbardziej znanych, jak i największych poznańskich uczelni jest Uniwersytet im. Adama Mickiewicza (UAM), który liczy sobie ponad 100 lat. UAM w Poznaniu należy do dziesięciu uczelni badawczych w Polsce, działania uniwersytetu są więc silnie ukierunkowane na rozwój badań naukowych. Co więcej, jest również członkiem europejskiego konsorcjum uniwersytetów EPICUR. Uniwersytet oferuje 80 kierunków i ponad dwieście specjalizacji. Obecnie na UAM uczy się ok. 35 tys. Studentów oraz 1300 doktorantów. Uniwersytet oferuje możliwość studiowania m.in. na wydziałach: Archeologii, Biologii, Chemii, Filologii Polskiej i Klasycznej, Historii, Matematyki i Informatyki, Nauk Politycznych i Dziennikarstwa czy Prawa i Administracji.

Jak wspomina Tomasz Mizerkiewicz, prof. dr hab., polonista, krytyk literacki, dziekan WFPiK, jedną z najbardziej przyszłościowych ścieżek edukacyjnych są studia filologiczne:

UAM w Poznaniu i prowadzone tutaj studia filologiczne od lat zajmują czołowe miejsca w rankingach „Perspektyw”, wśród nich prym wiodą polonistyka, usytuowane na Wydziale Filologii Polskiej i Klasycznej studia slawistyczne (bohemistyka, bułgarystyka, kroatystyka, serbistyka, bałkanistyka), filologia klasyczna oraz studia filmoznawcze i groznawcze. Ogromnym zainteresowaniem cieszy się oferta anglojęzyczna: Mediterranean Studies oraz Central European and Balkan Studies, a także Międzyobszarowe Indywidualne Studia Humanistyczne i Społeczne. Humanista to człowiek rozumiejący procesy nieustannie zmieniającej się rzeczywistości, także technologicznej, to ktoś otwarty na świat i dlatego poszukiwany na rynku pracy.

zdjecie
Tomasz Mizerkiewicz, prof. dr hab., polonista, krytyk literacki, dziekan WFPiK

Poznań to również doskonałe miejsce dla umysłów ścisłych, które swoją przygodę ze studiami chcą rozpocząć w murach Politechniki Poznańskiej. Obecnie na uczelni studiuje w około 16 tysięcy studentów. Kandydaci mogą wybierać spośród 30 kierunków studiów, inżynierskich, magisterskich czy doktorskich. Wśród studentów popularnymi kierunkami są m.in.: automatyka i robotyka, informatyka, budownictwo, mechatronika czy architektura. Dużą zaletą Politechniki jest kampus, doskonały do nauki, dzięki udogodnieniom takim jak nowoczesne budynki i laboratoria.

Artystyczne dusze mogą natomiast postawić na Uniwersytet Artystyczny w Poznaniu, który jako jedyna z wyższych uczelni pla­stycz­nych posiada sta­tus uni­wer­sy­tetu. Jeśli nie wyobrażasz sobie życia bez pracy kreatywnej, koniecznie zapoznaj się z ofertą uczelni. Kandydaci na studia mogą wybrać kształcenie na 8 wydzia­łach, na których znajdą 15 kie­run­ków, m.in. takich jak: architektura, animacja, malarstwo, rzeźba, grafika czy wzornictwo. UAP dba o rozwój talentów swoich studentów oraz zachowanie najlepszych tradycji sztuki.

Uczelnia posiada dostęp do 143 nowoczesnych pracowni artystycznych oraz projektowych. Nie­za­leż­nie od stu­dio­wa­nego kie­runku studenci mogą korzystać z profesjonalnych przestrzeni malar­skich, gra­ficz­nych, rysun­ko­wych, pro­jek­to­wa­nia ubioru, opa­ko­wań czy ani­ma­cji kom­pu­te­ro­wej. Studenci UAP mają również dostęp do stu­dia fil­mowego oraz labo­ra­to­rium foto­gra­ficznego. Uczelnia dysponuje również galeriami sztuki, czyli Miej­skimi Gale­riami UAP.

“Dopiero mówiąc o sobie, mówi się o całym świecie” - studia na UAP opierają się na sformułowaniu Magdaleny Abakanowicz, która przez ponad 25 lat prowadziła na naszej uczelni Pracownię Gobelinu, nastawioną na otwartość, różnorodność i rozmowę.
Nieustannie prowadzimy więc dialog, zgłębiając ten świat i światy jeszcze nieodkryte. Jeśli jesteście, czy chcecie być trendsetterami i kształtować siebie oraz rzeczywistość, wybierzcie studia kuratorskie, graficzne czy wzornicze. Możecie zostać scenografem i budować przestrzeń za pośrednictwem projekcji multimedialnych (scenografia i malarstwo), tworzyć animacje i filmy (animacja i intermedia), sesje zdjęciowe (fotografia) czy projektować architekturę i wnętrza. Istnieje także możliwość kształcenia na studiach niestacjonarnych i podyplomowych - dodaje prof. Maciej Kurak Prorektor ds. naukowo-artystycznych UAP

zdjecie
prof. Maciej Kurak Prorektor ds. naukowo-artystycznych Uniwersytet Artystyczny w Poznaniu

Innymi popularnymi ścieżkami kształcenia jest wybór Uniwersytetu Przyrodniczego, gdzie studenci mogą kształcić się na 23 kierunkach studiów pierwszego stopnia i 22 kierunkach studiów drugiego stopnia, takich jak: weterynaria, biotechnologia, dietetyka, a nawet leśnictwo. W ofercie uczelni znajdują się także studia trzeciego stopnia (doktoranckie) oraz szeroki wybór studiów podyplomowych.

Studia ekonomiczne w Uniwersytecie Przyrodniczym w Poznaniu to szansa na zdobycie zawodu, który sprosta zmianom jakie zachodzą w gospodarce i społeczeństwie. Profil i ukierunkowanie studiów na potrzeby agrobiznesu wpisują się w oczekiwania pracodawców. Studenci dowiadują się jak będzie wyglądać w przyszłości wzrost gospodarczy, konsumpcja czy inwestowanie, jakie zmiany będą zachodzić w sektorze finansowym i na rynku pracy, jakie warunki trzeba spełnić aby odnieść sukces w biznesie. Absolwenci Wydziału Ekonomicznego posiadają zatem wiedzę i kwalifikacje w zakresie realizacji podstawowych priorytetów przedsiębiorstw przy zachowaniu wymogów zrównoważonego rozwoju. Znajomość aktualnych trendów pozwala im na efektywne zarządzanie zasobami finansowymi, ludzkimi oraz materialnymi - dodaje Dziekan ds. Studiów prof. UPP dr hab. Rafał Baum

zdjecie
Dziekan ds. Studiów prof. Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu dr hab. Rafał Baum

Maturzystów pragnących zgłębiać wiedzę w zakresie nauk ekonomicznych, z pewnością zainteresują studia na Uniwersytecie Ekonomicznym w Poznaniu. Uczelnia zapewnia nowoczesne kształcenie w zakresie ekonomii, biznesu czy kompetencji menadżerskich. Obecnie kandydaci mogą wybierać spośród 18 kierunków studiów oraz 50 specjalności, m.in.: Ekonomia, Zarządzanie, Logistyka, Finanse, Audyt i Inwestycje, jak i studia w języku angielskim, np. MBA.

Warto rozważyć również studia w Collegium Humanum, gdzie studenci mogą wybierać spośród wielu ciekawych i rozwojowych kierunków studiów. Jak podają władze Collegium Humanum:

Collegium Humanum to studia oparte na nowoczesnym modelu nauczania i wartościach z naszych motto: EdukacjaDlaSukcesu i Be MoreHumanum. Cechuje nas: indywidualne podejście do każdego Studenta i Studentki, doskonała kadra dydaktyczna, studia które są odpowiedzią na potrzeby rynku pracy. Mamy prestiżowe wyróżnienia: Instytucja Roku 2021-Ogólnopolskiej Federacji Przedsiębiorców i Pracodawców, Klasa Profesjonalna-Rating Stowarzyszenia Edukacji Menedżerskiej Forum, Uczelnia Roku 2021-Głos Wielkopolski i Uczelnia Roku Polski 2021-Polska Times. Jesteśmy w: Wrocławiu, Rzeszowie, Poznaniu, Warszawie, w Pradze i Frydku Mistku, w Bratysławie oraz w Uzbekistanie, ze studiami licencjackimi i magisterskimi: Prawo, Zarządzanie, Finanse i Rachunkowość, Pedagogika, Pedagogika Przedszkolna i Wczesnoszkolna, Psychologia.

zdjecie

Popularnym wyborem wśród młodzieży udającej się na studia do Poznania jest także Wyższa Szkoła Logistyki. Studenci mogą kształcić się tam na studiach zarówno I i II stopniach, na kierunkach takich jak: Transport i Spedycja, Logistyka handlu i dystrybucji, Logistyka produkcji, Zarządzanie BHP, Inżynieria systemów logistyczno-transportowych czy Inżynieria systemów informatycznych i technologii cyfrowych w logistyce. Uczelnia posiada nowoczesne podejście do kształcenia - zapewnia interdyscyplinarną i profesjonalną naukę logistyków. Pozwala swoim studentom otrzymać wykształcenie, które ułatwi im podążanie wybraną ścieżką kariery, przyczyniając się tym samym do rozwoju nauk o zarządzaniu w obszarze logistyki.

Logistyka jest obecnie jedną z najszybciej rozwijających się branż, a logistycy potrzebni są niemal w każdej dziedzinie gospodarki. Co gwarantuje osiągnięcie sukcesu w logistyce? Na pierwszym miejscu należy wymienić praktyczne przygotowanie do zawodu. Ponad 50 wiodących firm współpracuje z WSL, patronuje poszczególnym specjalnościom oraz angażuje się w proces dydaktyczny. Programy studiów w WSL mają charakter interdyscyplinarny i odpowiadają na aktualne potrzeby pracodawców. Wiedza i umiejętności w zakresie zarządzania operacyjnego i logistyki łańcuchów dostaw znajdują zastosowanie zarówno w branży TSL, jaki i w przedsiębiorstwach produkcyjnych i dystrybucyjnych - podkreśla dr inż. Adam Koliński, Rektor Wyższej Szkoły Logistyki

zdjecie
dr inż. Adam Koliński, Rektor Wyższej Szkoły Logistyki

Poznańskie uczelnie plasują się co roku w czołowych miejscach w rankingach uczelni wyższych. Stolica województwa wielkopolskiego to także popularny wybór wśród uczniów z zagranicy uczestniczących w programie Erasmus+. Szeroki dostęp do różnorodnych kierunków studiów, zaplecze kulturalne oraz rozrywkowe sprawiają, że do Poznania co roku zjeżdża się tysiące zagranicznych studentów. Poznań to miasto pozwalające im zdobywać wiedzę oraz rozwijać pasje i zainteresowania.

Jak wybrać kierunek studiów, by nie zrezygnować przed pierwszą sesją?

Wybór kierunku studiów to ważna i trudna decyzja, która może być krokiem milowym w życiu młodego człowieka. Jak więc wybrać kierunek studiów, który da Ci satysfakcję, a w przyszłości dobrze płatną pracę, którą będziesz po prostu lubić? Zanim zapiszesz się na dany kierunek, warto zadać sobie kilka pytań.

Na początku zastanów się, co tak naprawdę lubisz? Co ciekawe wcale nie chodzi tu o ulubiony przedmiot w szkole. Oczywiście są uczniowie, którzy od najmłodszych lat upatrywali swoją przyszłość w danej dziedzinie nauki, z zapałem zgłębiając tajemnice świata przyrody, czytanie lektur traktując, jak najlepszą rozrywkę lub rozwiązując zadania matematyczne niemal z zamkniętymi oczami. Wiele osób, nie pała wielką miłością do biologii czy matematyki. Na szczęście w ofertach edukacyjnych uczelni znajduje się wiele kierunków. Może dobrym wyborem okażą się studia artystyczne, filmoznawstwo, kryminologia i kryminalistyka lub studia na Akademii Wychowania Fizycznego. Rozwój pasji i zainteresowań, podczas akademickich lat może przerodzić się w przyszłości w świetną pracę. Dlatego pierwszym kryterium, które należy wziąć pod uwagę, są zainteresowania, pasje i predyspozycje. Ucząc się tego, co nas ciekawi i interesuje, zminimalizujemy ryzyko porzucenia studiów przed pierwszą sesją.

Wielu maturzystów musi zmagać się z oczekiwaniami rodziców, które często niewiele mają wspólnego z tym, czego pragną ich pociechy. Każdy rodzic marzy, aby jego dziecko otrzymało jak najlepszą edukację, a co za tym idzie w przyszłości dobrze płatną pracę, która pozwoli mu na stabilizację. Niestety, w praktyce ślepe dążenie do celu rodziców może przynieść odwrotny skutek. Na pewno, warto wysłuchać rad rodziców, jednak ostateczna decyzja powinna być podejmowana w zgodzie z naszym sumieniem.

Kolejnym punktem, który warto mieć na uwadze, jest unikanie powszechnych trendów oraz podążanie za grupą rówieśników. Nie warto rozpoczynać studiów, które obecnie są w modzie, jeśli dana dziedzina nie wpisuje się w zakres naszych zainteresowań. Wizja studiów z najlepszym kolegą lub koleżanką ze szkolnej ławki również może być niezwykle kuszącą propozycją. Należy jednak pamiętać, że każdy z nas jest inny, dlatego wybór studiów również powinien być indywidualną decyzją.

Warto również pamiętać, że wybór studiów nie jest decyzją ostateczną. Zmiana kierunku studiów, czy zrobienie sobie tzw. gap year, czyli roku przerwy po maturze, może okazać się świetnym pomysłem. Jeśli w tym roku nie zdecydujesz się pójść na studia, nie panikuj! Poświęć ten czas na poszukiwanie nowych zainteresowań, poświęć się rozwojowi swoich pasji, a może znajdziesz również czas na podróże czy spróbowanie swoich sił w pracy. Studia powinny być decyzją przemyślaną oraz podjętą bez presji, dlatego daj sobie czas.

Te kierunki studiów, warto wybrać w 2022

Wielu maturzystów za najważniejsze kryterium podczas wyboru kierunku studiów uznaje to, czy będą one przyszłościowe. W końcu studencki czas to tylko przystanek w drodze ku przyszłej karierze. Które studia warto wybrać w 2022 roku, by w przyszłości zwiększyć swoje szanse na rynku pracy? Na pewno, warto zwrócić uwagę na dostępność miejsc pracy po danym kierunku, jak wyglądają średnie zarobki oraz jak potoczyły się losy absolwentów rozważanego przez nas kierunku.

Poniżej przedstawiamy najczęstsze wybory kandydatów w ubiegłym roku. Według Resortu Nauki do najpopularniejszych kierunków studiów w roku akademicki 2021/2022 na studiach stacjonarnych pierwszego stopnia i jednolitych studiach magisterskich, należały:

  • Informatyka,
  • Psychologia,
  • Zarządzanie,
  • Kierunek lekarski,
  • Prawo,
  • Ekonomia,
  • Filologia angielska,
  • Finanse i rachunkowość,
  • Budownictwo,
  • Pielęgniarstwo,
  • Fizjoterapia,
  • Biotechnologia,
  • Logistyka,
  • Administracja,
  • Informatyka stosowana,
  • Zarządzanie i inżynieria produkcji.

Po jakich studiach absolwenci mogą zrobić najwięcej? Według danych ogólnopolskiego systemu monitorowania Ekonomicznych Losów Absolwentów szkół wyższych (ELA), w 2021 roku najwięcej zarobić mogli studenci takich kierunków, jak:

  • inżynieria biomedyczna,
  • informatyka,
  • górnictwo i geologia,
  • teleinformatyka,
  • analityka,
  • robotyka,
  • inżynieria naftowa i gazownicza,
  • elektrotechnika mechanika i budowa maszyn,
  • budownictwo,
  • lotnictwo i kosmonautyka.

Poznań – to miasto pokochali studenci

Infrastruktura w Poznaniu została doskonale dostosowana dla studentów. Szeroki wybór uczelni, bibliotek, akademików, kampusów czy muzeów sprawia, że rzesze młodych ludzi wybiera właśnie to miasto. Warto pamiętać, że studia to nie tylko nauka i ciężka praca nad rozwijaniem swoich umiejętności, dla młodych ludzi liczy się także życie studenckie. Poznańscy studenci chętnie bawią się w okolicach Starego Rynku. Najlepsze imprezy toczą się natomiast w licznych klubach, pubach i barach na ulicy Wrocławskiej.

Nauka z pustym brzuchem to nic przyjemnego. Gdy skończą się słoiki przywiezione od mamy, może najść Cię ochota, aby wyskoczyć na jedzenie na mieście. Na terenie Poznania znajdziesz liczne restauracji i bary mleczne, w których można zjeść pyszne posiłki na miarę studenckiej kieszeni.

Osoby zainteresowane sztuką również znajdą coś dla siebie. W Poznaniu nie brakuje muzeów i teatrów. Możesz odwiedzić, m.in.: Muzeum Narodowe, dla studentów dostępne za jedyną złotówkę, Muzeum Sztuk Użytkowych, Muzeum Historii Miasta Poznania czy Rogalowe Muzeum Poznania. Sztuki teatralne można natomiast oglądać w Teatrze Polskim, Teatrze Wielkim, Teatrze Nowym czy Teatrze Muzycznym.

Nie brakuje tu również koncertów i festiwali, co zapewne ucieszy wszystkich wielbicieli muzyki, kina, teatru i rozrywki. Bawić można się między innymi na: Enter Music Festival, Off Cinema, Malta Festival Poznań czy Ethno Port Festival.

Stolica Wielkopolski oferują szerokie możliwości spędzania czasu wolnego również dla osób aktywnych. W Poznaniu nie brakuje parków, lasów i terenów zielonych oraz urokliwych miejsc również w pobliżu uczelni. Na przykład niedaleko poznańskiej Politechniki znajdują się dwa jeziora, nie brakuje również ścieżek rowerowych. W Poznaniu znajduje się także wiele ośrodków sportowych i siłowni.

Praca w Poznaniu – czy trudno znaleźć pierwszą pracę po studiach?

Stolica Wielkopolski oferuje szeroki wachlarz ofert pracy z różnych sektorów. Co więcej, w Poznaniu w ubiegłym roku stopa bezrobocia wynosiła zaledwie 1,6%. Na poznańskim rynku najbardziej poszukiwani są pracownicy z branż takich jak: IT, inżynieria, bankowość czy finanse. Obecnie występuje także duże zapotrzebowanie na osoby, które skończyły pielęgniarstwo. Może być to dobrym wskaźnikiem, podczas wybierania kierunku studiów. Wielu pracodawców w oczekiwanych wymaganiach podaje również znajomość języków obcych, oczywiście najczęściej wymieniany jest język angielski.

Gdzie szukać pracy w Poznaniu? Oczywiście swoje poszukiwania warto rozpocząć od internetu. Pracodawcy chętnie ogłaszają się na popularnych portalach, takich jak pracuj.pl czy GoWork. Przyszli studenci powinni pamiętać, że szukanie pracy warto rozpocząć jeszcze zanim opuszczą mury akademickich budynków. Wiele uczelni oferuje wiele ciekawych kół zainteresowań czy pomoc w poszukiwaniu stażów, które wiążą się z odbyciem praktyk u potencjalnych pracodawców. Zdobyte doświadczenie będzie dużym atutem, kiedy nadejdzie czas poszukiwań pierwszej poważnej pracy po studiach.

Partnerzy artykułu:

Źródła:

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski