18+

Treść tylko dla pełnoletnich

Kolejna strona może zawierać treści nieodpowiednie dla osób niepełnoletnich. Jeśli chcesz do niej dotrzeć, wybierz niżej odpowiedni przycisk!

Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Skończył się rok szkolny - początek wakacji [ZDJĘCIA]

Katarzyna Sklepik
Tak żegnano rok szkolny w Gimnazjum nr 50 w Poznaniu
Tak żegnano rok szkolny w Gimnazjum nr 50 w Poznaniu Fot. Paweł Miecznik
W środę prawie 584 tysiące wielkopolskich uczniów odebrało świadectwo i rozpoczęło letnie wakacje. Na zasłużony odpoczynek udało się także 58 tysięcy nauczycieli.

Ulicami wielkopolskich miast maszerowały w środę tłumy uczniów w garniturach i ich koleżanek w odświętnych kostiumach i białych bluzkach. Uśmiechnięci, z kwiatami w dłoniach - ostatni raz w tym roku szkolnym - poszli do szkoły... po świadectwo.

ZOBACZ: TAK MŁODZIEŻ ŚWIĘTOWAŁA ZAKOŃCZENIE ROKU SZKOLNEGO

W całej Wielkopolsce otrzymało je 583,5 tysiąca uczniów. Dla przykładu, w Poznaniu w szkołach podstawowych odebrało świadectwa ponad 40 tysięcy uczniów, w gimnazjach - prawie 50 tysięcy i drugie tyle w szkołach ponadgimnazjalnych.

W tym roku nie tylko uczniowie szkół podstawowych i gimnazjalnych, ale także ponadgimnazjalnych mogli otrzymać jedną ocenę niedostateczną i dostać promocję do następnej klasy. Bez konieczności przystępowania do sierpniowej poprawki.

- Na szczęście taką decyzję podejmuje rada pedagogiczna i tylko w szczególnych przypadkach losowych, na przykład długiej choroby ucznia czy tragedii w rodzinie - wyjaśnia Jerzy Małecki, dyrektor Zespołu Szkół Łączności w Poznaniu.

Jedynki nie można mieć jednak z przedmiotu, który nie będzie kontynuowany w następnej klasie, a także na świadectwie maturalnym. Dotychczas nikt nie policzył, ilu wielkopolskich uczniów dostało jedynkę na koniec roku.

Teraz uczniowie mogą odetchnąć z ulgą - przed nimi dwa miesiące wakacji. A co po nich? Jak wynika z danych Ministerstwa Edukacji Narodowej, od września zlikwidowane będą 463 szkoły w Polsce.

W Wielkopolsce zamknięte zostaną 44 placówki, najczęściej w małych gminach likwidowane są filie szkół. W dużych miastach: Poznaniu, Kaliszu, Lesznie czy Pile władze nie myślą o likwidacji szkół. Częściej łączą klasy lub szkoły, by ograniczyć zwolnienia.

- W obliczu zbliżającego się niżu demograficznego staramy się znaleźć optymalne rozwiązania dla uczniów i nauczycieli - mówi Andrzej Tomczak, dyrektor Wydziału Oświaty Urzędu Miasta Poznania.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski