Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Egzaminy gimnazjalne: mamy pytania i odpowiedzi!

Katarzyna Sklepik
Są powody do radości: pierwszy test za nimi
Są powody do radości: pierwszy test za nimi
Było łatwo? Uczniowie, z którymi rozmawialiśmy mówili zgodnie: po raz pierwszy zetknęli się z arkuszem, w którym było tak dużo zadań z historii. Trzecioklasiści z gimnazjów zakończyli pisanie części humanistycznej egzaminu gimnazjalnego. U nas - arkusze i odpowiedzi.

Zobacz:
==> CZĘŚĆ HUMANISTYCZNA - ARKUSZ:


==> POZOSTAŁE ARKUSZE

==> JAK WYGLĄDA ARKUSZ TESTU Z PRAWIDŁOWO NANIESIONYMI ODPOWIEDZIAMI

==> Egzaminy gimnazjalne z języków obcych - pytania i odpowiedzi
Zadanie 1.
B. umiłowanie przez jego mieszkańców kraju rodzinnego

Zadanie 2.
C. ukochanie wolności

Zadanie 3.
B. XVIII

Zadanie 4.
D. I rozbiór Polski, uchwalenie Konstytucji 3 maja, wybuch insurekcji kościuszkowskiej

Zadanie 5.
B. sylabiczność utworu i średniówka

Zadanie 6.
D.

Zadanie 7.
D. Józef Wybicki

Zadanie 8.
C. deklaracja

Zadanie 9.
C. uosobienie.

Zadanie 10
A. gniazdo, kolebka, macierz.

Przeczytaj także: Egzamin gimnazjalny 2011
Zadanie 11.

A. Prusy, Austria, Rosja

Zadanie 12.
B. zrezygnują z wewnętrznych waśni i podejmują walkę zbrojną z zaborcami

Zadanie 13.
D. mazura.

Zadanie 14.
B. czterech wyrazów

Zadanie 15.
A. Tadeusza Kościuszkę, Jana Henryka Dąbrowskiego, ks. Józefa Poniatowskiego

Zadanie 16.
C. Księstwa Warszawskiego

Zadanie 17.
A. we Włoszech

Zadanie 18.
D. krzyża Virtuti Militari.

Zadanie 19.
A. Termopilami.

Zadanie 20
C. charakterystykę gramatyczną wyrazu.

Zadanie 21
Patriotyzm lokalny postrzegany jest jako silne przywiązanie do regionu w którym się człowiek urodził, z którego pochodzi w którym żyje. To także regularne i silne angażowanie się w sprawy swojego miasta czy dzielnicy, często kosztem zaangażowania w sprawy kraju.

Zadanie 22
1. Tadeusz Kościuszko - zdolny oficer, który z narażeniem życia walczył z rosyjskim zaborcą o niepodległość Rzeczypospolitej. Był uwięziony po bitwie pod Maciejowicami, w której został ranny. Uciekał z ojczyzny, by znów do niej wrócić i walczyć o jej niepodległość. Został przywódcą Insurekcji kościuszkowkiej.
2. Jan Henryk Dąbrowski - nie przeraził się klęską insurekcji kościuszkowskiej, tylko nadal walczył o wolną ojczyznę. Głęboko wierzył w niepodległość Rzeczpospolitej, dlatego za wszelką cenę szukał poparcia w innych państwach. Gdy został dowódcą Legionów Polskich we Włoszech łatwiej było mu walczyć o wolność rodaków.
3. Józef Piłsudski - choć Polska nie istniała jako państwo to nie przestawał on wierzyć w jej odbudowę i odzyskanie przez nią niepodległości. Był konspiratorem, więzionym za walkę z zaborcą. Podczas I wojny światowej a także wojny polsko-bolszewckiej był orędownikiem budowania niepodległego państwa polskiego.

Zadanie 23
Stanisław Sojka uważa, że o przynależności narodowej człowieka decyduje rodzina, historia, tradycja, wzory kulturowe, muzyka, język a także region, z którego człowiek pochodzi.

Zadanie 24
1. Zbigniew Boniek i Anna Dymna choć są patriotami, to każdy z nich podchodzi do tego tematu inaczej. Mniej emocji w wkłada w niego Zbigniew Boniek, niż Anna Dymna. Aktorka uważa bowiem, że patriotyzm to bardzo silne przywiązanie do kraju, który trzeba darzyć silnymi uczuciami. Piłkarz uważa, że ojczyznę trzeba - przede wszystkim - szanować i godnie ją reprezentować, nie tylko w kraju ale także za granicą. Zwraca też uwagę na poszanowanie hymnu i flagi - jako symboli narodowych.

2. Anna Dymna uważa, że Polska - teraz - jest najpiękniejszym krajem na świecie, a Stanisław Sojka wskazuje, że patriotyzm to poszanowanie historii, tradycji i kultury kraju, w którym się żyje. Ważny jest także szacunek do rodziny.

Zadanie 25
Patriotyzm to umiłowanie ojczyzny. To szacunek okazywany nie tylko państwu i jego symbolom narodowym, ale także kulturze, tradycji, historii. To godne reprezentowanie kraju za granicą. Utożsamianie się z nim.

Zadanie 26
Karol Wojtyła, po tym jak został wybrany papieżem Janem Pawłem II, nie przestał być patriotom. Stał się nawet jeszcze większym patriotą, który choć z dala od ojczyzny, cały czas o niej myśli i modli się o jej wolność. Znamienna dla Polski była jego pielgrzymka - w 1989 roku - podczas której duchowo wspierał rodaków w walce ze złym systemem. Był wzorem patrioty, którego zaangażowanie w walkę o wolną Polskę nie podobało się władzom.

Zadanie 27
Pośrodku plateau, które ma ponad czterysta metrów kwadratowych, znajduje się szesnastometrowy krzyż Virtuti Militari.

Zadanie 28
Jak napisać podanie

Zaczynamy od nagłówka, w lewym górnym roku. Podajemy w nim dane osób, które składają podanie na przykład Klasa III A z Gimnazjum nr 1 w Mikołajkach.

W prawym górnym roku podajemy miejscowość i datę złożenia podania (dzień, miesiąc, rok) Na przykład: Mikołajki, 12 kwietnia 2011 roku
Poniżej - też po prawej stronie - podajemy dane adresata, na przykład: JAn Nowak, dyrektor Gimnazjum nr 1 w Mikołajkach

Zostawiając odstęp, poniżej na środku kartki piszemy słowo: PODANIE
Pod nim piszemy treść podania. Krótko przedstawiamy naszą prośbę (o pomoc finansową) i ją uzasadniamy, podając na przykład informację z jakiego powodu ma powstać muzeum, kto na tym skorzysta, co w nim będzie.

Pod tekstem, poniżej - po prawej stronie - podpisujemy się dołączając zwrot grzecznościowy. Na przykład z poważaniem Klasa III A lub z wyrazami szacunku Klasa III A.

Czytaj także: drugie dzień egzaminów, część matematyczno-przyrodnicza

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski