Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Spadkobiercy gen. Chłapowskiego walczą o odzyskanie majątku

Mateusz Pilarczyk
Franciszek Trzeciak zapowiada, że o zwrot dóbr rodzinnych żony będzie walczył aż do skutku
Franciszek Trzeciak zapowiada, że o zwrot dóbr rodzinnych żony będzie walczył aż do skutku Andrzej Szozda
Prawie 2 tysiące hektarów ziemi, dwory, pałace i lasy - to przedwojenny majątek rodu Chłapowskich, jaki znana arystokratyczna rodzina posiadała w Wielkopolsce, m.in. w podpoznańskich Cieślach, Stawinach i Pawłowie Skockim. Od kilku lat znacjonalizowane po wojnie dobra stara się odzyskać Izabella Chłapowska-Trzeciak, prawnuczka zasłużonego dla Wielkopolski gen. Dezyderego Chłapowskiego. Wczoraj w Poznaniu rozpoczął się kolejny proces w sprawie odszkodowania za utracone 600 hektarów lasów.

- Jako aktor zagrałem w ponad 150 filmach. Mimo to jestem ubogim emerytem. Mam tylko 1500 zł emerytury. Moja żona mimo że pochodzi z Chłapowskich, też jest biedna - tłumaczy walkę o ziemskie majątki Franciszek Trzeciak, prywatnie mąż spadkobierczyni rodu Chłapowskich, a przed sądem jej pełnomocnik.

Izabella Chłapowska-Trzeciak chce od Skarbu Państwa odszkodowania za majątek, z którego - dekretem PKWN - w 1944 roku została wywłaszczona jej rodzina. Tak zwana reforma rolna zakładała, że majątki powyżej 100 ha trafią w ręce państwa i zostaną rozdane chłopom bez ziemi. Jednakże wywłaszczając Chłapowskich, komunistyczni urzędnicy popełnili wiele formalnych błędów. Jednym z istotniejszych było wskazanie w dokumencie wywłaszczeniowym, że ziemia była wówczas własnością nieżyjącego od 8 lat Tadeusza Chłapowskiego. Faktycznie należała do Zygmunta Chłapowskiego, ojca pani Izabelli, która teraz domaga się odszkodowania lub też zwrotu majątku wraz z lasami.

Następna rozprawa w tym procesie odbędzie się w styczniu 2011 roku. Wówczas zostanie powołany biegły, który ustali, jakiego odszkodowania mogą spodziewać się Chłapowscy.

- Sam teren leśny jest dziś warty najmniej kilkadziesiąt milionów złotych - szacuje Franciszek Trzeciak. - Jeśli Skarb Państwa nie będzie mógł wypłacić odszkodowania, to niech odda w naturze. Będę robił meble i sprzedawał - dodaje Trzeciak.

Sprawa o odszkodowanie za lasy jest tylko wierzchołkiem góry lodowej. Wcześniej przed sądem toczyła się już jedna sprawa o zwrot majątku, m.in. w Cieślach. Sąd oddalił pozew spadkobierców generała. Małżeństwo wystosowało jednak skargę kasacyjną do Sądu Najwyższego, który na początku października nakazał ponowne rozpatrzenie sprawy.

Sprawa Chłapowskich nie miałaby miejsca, gdyby w Polsce wprowadzono ustawę reprywatyzacyjną. Każdy kolejny rząd zakładał jej przeprowadzenie, lecz później wycofywał się z obietnic. Najbliżej jej uchwalenia był rząd Jerzego Buzka, lecz wówczas ustawa została zawetowana przez prezydenta Kwaśniewskiego.

Część majątków do odzyskania

Ród Chłapowskich znany jest w Wielkopolsce głównie dzięki Dezyderemu. Jako napoleoński oficer walczył o odzyskanie przez Polskę niepodległości. Po tej nieudanej próbie osiadł w jednym z rodzinnych majątków, gdzie wprowadził nowoczesne zmiany w systemie uprawy roli. Wprowadził płodozmian zamiast trójpolówki, używał żelaznego pługa i siał wzbogacającą glebę koniczynę.

Nowości podpatrywali u niego okoliczni ziemianie, co przyczyniło się do poprawy wielkopolskiego rolnictwa. Dezydery Chłapowski wziął również udział w powstaniu listopadowym. W trakcie jego trwania swoją walecznością i zaangażowaniem w walkę sprawił, że otrzymał awans do stopnia generała brygady. Dziś spadkobiercy Dezyderego nie są jedynymi, którzy chcą zwrotu przejętych po wojnie przez komunistów majątków.

a W 2009 roku wniosek o odzyskanie dóbr złożyli potomkowie Mycielskich.
Przed wojną w rękach rodziny znajdowało się m.in. 120 ha gruntów na obrzeżach Poznania. Dziś są to rejony ulicy Abpa Dymka i Szpaków.

a Odzyskania ziemi domagają się też spadkobiercy Mateusza Foksowicza.
To właśnie do niego należała przed II wojną światową część gruntów, na których dziś znajduje się poznańskie lotnisko Ławica.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wideo
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski