Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Prowincjonalia: Film Borcucha podbił serca publiczności

Małgorzata Mrozek
Festiwal kina niskobudżetowego. Tak można określić trwającą od 27 stycznia imprezę Prowincjonalia. We Wrześni nagradzane są filmy oryginalne, o wysokich walorach artystycznych. Po czterech dniach trwania Ogólnopolskiego Festiwalu Sztuki Filmowej Prowincjonalia 2010 po północy rozpoczęła się gala, na której zostały wręczone nagrody publiczności.

- To jest niesamowite, że są takie ciekawe miejsca na świecie, gdzie z pomocą cudownych ludzi o wielkich sercach można zrobić imprezę, na której nie ma szpanu, nie ma blichtru, nie ma pudru, tylko spotykają się ludzie po to żeby pooglądać filmy i wymienić się kilkoma myślami przy tej okazji - mówił swojego czasu o tym festiwalu Maciej Stuhr, który znalazł tutaj nie tylko wspólny język z filmowcami, ale także... żonę.

Nagrodzeni otrzymują statuetki Jańcia Wodnika, filozofa, bohatera filmu Jana Jakuba Kolskiego, który 17 lat temu zainspirował Rafała Górskiego, dyrektora festiwalu, do zorganizowania tejże imprezy. Wśród kategorii można wymienić m.in. rolę kobiecą, rolę męską, film dokumentalny, fabularny film krótkometrażowy, muzykę do filmu, najlepszy film fabularny czy muzykę do filmu.

W tegorocznej, siedemnastej edycji Prowincjonaliów, laureatem nagrody honorowej został Janusz Morgenstern. Za całokształt twórczości nagrodził go Jacek Nowakowski, który tak motywuje wybór zwycięzcy - Janusz Morgenstern to nie tylko nestor polskich reżyserów filmowych, ale przede wszystkim współtwórca całej naszej powojennej kinematografii. Nie wymieniany jednym tchem obok nazwisk swoich rówieśników - Andrzeja Wajdy, Kazimierza Kutza czy Andrzeja Munka, przysłużył się jej istnieniu i sukcesom w stopniu nie mniejszym niż ci bardziej znani - argumentuje.

W historii festiwalu niejednokrotnie odbywały się prapremiery dzieł filmowych. Nie bez powodu co roku publiczność przyznaje nagrodę także w kategorii największe odkrycie Festiwalu. Rok temu wyróżniono Pawła Jóźwiaka Rodana. Jego film "Mama, tata, bóg i szatan" zwyciężył wtedy w kategorii filmu dokumentalnego. Kto zebrał laury w tym roku? To okazało się tuż po północy.

Główna Nagroda Publiczności - "Jańcio Wodnik" dla najlepszego filmu fabularnego dla Jacka Borcucha za film "Wszystko co kocham"
Nagroda Publiczności - "Jańcio Wodnik" za najlepszą rolę kobiecą dla Agaty Buzek za rolę w filmie "Rewers"
Nagroda Publiczności - "Jańcio Wodnik" za najlepszą rolę męską dla Eryka Lubosa za rolę w filmie "Moja krew"
Nagroda Publiczności - "Jańcio Wodnik" za muzykę dla Daniela Blooma za muzykę do filmu "Wszystko co kocham"
Nagroda Publiczności - "Jańcio Wodnik" za najlepszy film dokumentalny dla Bartosza Konopki za film "Królik po berlińsku"
Nagroda Publiczności - "Jańcio Wodnik" za najlepszy krótkometrażowy film fabularny dla Marcina Maziarzewskiego za film "Brzydkie słowa"
Nagroda Publiczności - "Jańcio Wodnik" w kategorii największe odkrycie Festiwalu, dla Mateusza Kościkiewicza
Nagroda Dziennikarzy - "Jańcio Wodnik" dla Mariusza Grzegorzka za film "Jestem twój"
Nagroda Specjalna Organizatorów - "Jańcio Wodnik" dla Kingi Dębskiej za film "Hel".

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski