W wakacje wielu z nas zdarza się nieregularnie stosować środki antykoncepcyjne. Co zrobić, gdy zapomnimy o pigułce?

Latem często uczestniczymy w wielu wydarzeniach towarzyskich, zmieniamy dietę i pijemy więcej alkoholu, zapominając o antykoncepcji. Podczas urlopu warto pamiętać o kilku zasadach.

NA WAKACJE ZABIERZ DODATKOWE OPAKOWANIE

W Polsce wciąż największym zaufaniem spośród środków antykoncepcyjnych cieszy się pigułka hormonalna. Tabletka antykoncepcyjna to jedna z najpopularniejszych metod antykoncepcji w Polsce.

Aż 82 procent kobiet deklaruje, że to dla nich najskuteczniejszy sposób na zabezpieczenie się przed nieplanowaną ciążą – takie są wyniki badania przeprowadzonego przez Neurohm w ramach kampanii „Antykoncepcja szyta na miarę”.

Na wyjazd wakacyjny warto zabrać zapasowe opakowanie pigułek, które warto umieścić w innym miejscu. W przypadku zgubienia lub zniszczenia opakowania, warto mieć przy sobie zapas. W przypadku stosowania prezerwatyw, warto kupować je w aptekach.

Czytaj też: Nowy projekt ustawy antyaborcyjnej jest już w Sejmie

CO ZROBIĆ, GDY ZAPOMNIMY O PIGUŁCE?

Co zrobić w przypadku pominięcia tabletki? Sposób postępowania JEST na ulotce dołączonej do swoich tabletek. Możecie również skorzystać z internetowych narzędzi, które pomogą rozwiać wątpliwości, np. http://antykoncepcjanamiare.pl/antykoncepcja-szyta-na-miare/. Warto jednak wcześniej zadbać o regularne przyjmowanie tabletek i ustawić sobie np. przypomnienie w telefonie.

Inną kwestią jest, że w czasie wyjazdu nasz organizm może być osłabiony – przez inną dietę lub nadmiar alkoholu. Jeśli pojawią się wymioty i wystąpią one w ciągu 3 do 4 godzin po przyjęciu tabletki należy wtedy postępować tak, jak w przypadku pominięcia tabletki.

aneta.niezgoda@polskapress.pl

Zobacz też: Podskórne implanty nową metodą antykoncepcji

Źródło: TVN