Naukowcy z Katedry Biologii Człowieka Uniwersytetu Wrocławskiego wciąż szukają chętnych do udziału w badaniu „Znaczenie trzewnej tkanki tłuszczowej dla kondycji biologicznej kobiety”. Badania są darmowe.

Kierowane przez prof. Bogusława Pawłowskiego badania są częścią projektu finansowanego przez Narodowe Centrum Nauki. Ich celem jest sprawdzenie, czy wisceralna tkanka tłuszczowa ma negatywny wpływ na ogólną kondycję biologiczną kobiet, na ich płodność i odporność immunologiczną.

W badaniach naukowych mogą wziąć udział mieszkanki Wrocławia i okolic w wieku od 25 do 32 lat – bezdzietne, niebędące aktualnie w ciąży i niestosujące antykoncepcji hormonalnej. Wykluczone są m.in. osoby przeziębione, przechodzące obecnie jakiekolwiek infekcje.

Naukowcy przeprowadzą m.in. precyzyjny pomiar składu ciała każdej z kobiet (ilość trzewnej i podskórnej tkanki tłuszczowej, ilość masy mięśniowej i wody w organizmie). Sprawdzą morfologię i biochemię krwi (w tym poziom cholesterolu, glukozy, insuliny). Wykonają też oznaczenia poziomu hormonów tarczycy, hormonów płciowych i markerów stanu zapalnego.

Udział w badaniach jest bezpłatny, a wszystkie jego uczestniczki otrzymają za darmo komplet wyników (wartość wykonania kompleksowych testów przekracza 2 tys. zł).

Więcej informacji oraz szczegółowe instrukcje dotyczące udziału w projekcie na stronie Katedry Biologii Człowieka UWr: http://www.antropo.uni.wroc.pl/otluszczenie.