Doświadczenia wielu naukowców są na dobrej drodze, by udowodnić, że z 4-5 godzinnego snu możemy odnieść takie same korzyści jak z trwającego osiem godzin. Odpowiednie stymulacje sprawiają, że uzyskujemy efekt super snu.

Naukowcy zaczynają coraz lepiej rozumieć, że wszystko, co dotąd wiedzieliśmy o dobrym, nocnym wypoczynku może okazać się nieprawdą.

Wyobraź sobie, że spółka farmaceutyczna przypadkiem odkrywa lek, który zastępuje wszystkie inne. Ma cię on chronić przed całym szeregiem chorób - od demencji i cukrzycy do wszelkich rodzajów nowotworów. Śmierć nie zajrzy ci w oczy przez dodatkowe 80 lat. Medykament wzmocni twoją pamięć, wyostrzy koncentrację i rozbudzi twórcze wglądy. Ba - spadniesz nawet na wadze. Producent prosi cię tylko o to, byś jedną trzecią życia spędzał w kompletnym i bezwzględnym posłuszeństwie wobec jego medykamentu.

Oto tyrania snu. Wszystkie zwierzęta na naszej planecie to „ćpuny” uzależnione od jego przywracającego siły wdzięku. Nauka dowiodła, że jeśli nieprzerwanie utrzymujesz szczury w stanie czuwania umrą w ciągu czterech tygodni. To jedna dwudziesta ich przeciętnego okresu życia.

Ale jeden gatunek rozpoczął bezprecedensowy i masowy eksperyment stawienia czoła najdawniejszemu instynktowi świata natury. Co rano ludzie pobudzają się symulantami o składzie chemicznym i rozbudzają niewielkimi urządzeniami dzwoniącymi. Pozostają na nogach długo po zachodzie słońca korzystając ze sztucznego oświetlenia i jeszcze większej liczby owych dzwoniących gadżetów. Zwolennicy tradycyjnych poglądów twierdzą, że mamy do czynienia z katastrofalnym w skutkach i nieodwracalnym problemem, który czyni nas istotami jeszcze bardziej zmęczonymi niż kiedykolwiek przedtem. Ale co jeśli nie mają racji? Co gdyby udało się nam zwalczyć uzależnienie od snu i zadowalać się sześcioma godzinami czy nawet znacząco mniejszą jego ilością?

Ograniczony dostęp do treści - pozostało jeszcze 87%

Załóż konto i czytaj!

0 zł za testowy dostęp na 90 dni

Po wykupieniu otrzymasz pełen dostęp do wszystkich płatnych treści serwisów regionalnych Polska Press Grupy.

Uzyskaj bezpłatny dostęp

Masz dostęp? Zaloguj się