Bóle różnego pochodzenia, jak ból zębów, kręgosłupa, głowy, zwalczamy najczęściej, sięgając po tabletkę. Dzięki temu jesteśmy jednym z krajów w Europie, w którym najwięcej sprzedawanych jest leków uśmierzających ból.

Co piąty Polak skarży się na przewlekły ból, a ukojenia szuka właśnie w lekach dostępnych na rynku. Niestety, zamiast kierować się do lekarza, kieruje swoje kroki do apteki. Tylko w 2015 roku Polacy wydali 1,35 mld zł w aptekach na środki bez recepty do zwalczania bólu. Do tej liczby należy dodać kolejne pół miliarda wydane poza aptekami. Można więc określić, że Polacy mają problem z nadużywaniem leków, co potwierdzają też dane Ministerstwa Zdrowia. Zdecydowano więc, że silniejsze leki będą dostępne tylko w aptekach, a łagodniejsze nadal w sklepach i na stacjach paliw.

Wielokrotnie lekarze i farmakolodzy powtarzają, że ból jest objawem choroby i to właśnie chorobę powinno się leczyć. Mimo ciągłych apeli wciąż wolimy leczyć się na własną rękę, gdy to lekarz powinien zadecydować o doborze najlepszego leku przeciwbólowego. Niestety większość pacjentów bagatelizuje nawet częste odczuwanie bólu, które może sygnalizować poważne problemy ze zdrowiem, a nawet prowadzić w przyszłości do demencji.

Bezpieczne leki na ból głowy i nie tylko

Farmaceuci ostrzegają, że zbyt chętnie i zbyt często Polacy sięgają po leki przeciwbólowe. Czy gorączka, czy bóle menstruacyjne, a może migrenowe bóle głowy – bierzemy tabletkę. Popularne leki dostępne na rynku mają ponadto działanie przeciwzapalne, dzięki czemu rekomendowane są nawet w stanach zapalnych gardła czy przy zapaleniu ucha.

Lekarze jednocześnie uspokajają, że każdy lek dopuszczony do sprzedaży bez recepty jest bezpieczny, warunkiem jest stosowanie go zgodnie z zaleceniami. Nie należy przekraczać zalecanej dawki ani brać leku dłużej, niż jest to podane w ulotce. Zbyt długie branie leku może prowadzić nawet do krwawienia z przewodu pokarmowego i uciążliwych biegunek. Jeśli więc ból nie mija po kilku dniach, należy bezzwłocznie zgłosić się do lekarza, który pozna przyczynę bólu i zastosuje odpowiednie leczenie.

Jednak badania Woronia są niepokojące – tylko dwie trzecie pacjentów stosuje się do zaleceń lekarskich przy braniu leków. Szacuje się również, że zaledwie 15% Polaków czyta ulotki. Dowodzi to tego, że leki na ból głowy lub innego pochodzenia traktujemy jako środek doraźny i całkowicie bezpieczny, tymczasem leczyć należy samą chorobę, której ból jest tylko objawem.

Leki na różny stopień bólu

W 1986 roku Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) opracowała tak zwaną drabinę analgetyczną z trzema szczeblami, na których zostały umieszczone leki przeciwbólowe, które należy podawać w ustalonych odstępach czasu. Najsłabiej działają leki nieopioidowe, czyli paracetamol, oraz niesteroidowe, czyli aspiryna i ibuprofen, które można stosować przy słabych lub średnich bólach, jak na przykład lekki ból głowy, bóle menstruacyjne czy ból zęba. Działanie oraz zastosowanie takich leków szerzej można sprawdzić na stronie http://tevazdrowiewdobrejcenie.pl/kategoria/bol/ >> . Do silniejszych bólów stosuje się leki opioidowe, jak kodeina i tramadol, a przy najsilniejszych – morfinę i jej analogi.

W wyborze leków rodacy często kierują się własnymi doświadczeniami, opiniami innych ludzi lub nawet reklamą. Niestety nie zawsze takie działanie prowadzi do wyboru właściwego leku, a warto wiedzieć, że i leki bez recepty mogą wykazywać działanie niepożądane. Większość z nich jest efektem ubocznym nieprawidłowego dawkowania lub wynikiem interakcji z innymi branymi substancjami, co może być poważnym zagrożeniem dla zdrowia. Najbardziej szkodliwe jest stosowanie jednocześnie różnych leków z tą samą substancją aktywną, co może doprowadzić do przedawkowania.

Domowe sposoby na ból głowy, ból zęba i gorączkę

Wciąż popularne są domowe sposoby zwalczania bólu, które były już znane naszym babciom. Kiedy dopada nas migrenowy ból głowy, odpoczywamy w zaciemnionym pokoju oraz stosujemy chłodne okłady. Pijemy również dużo naparów ziołowych oraz stosujemy delikatny masaż. W przypadku bólu zęba gryziemy czosnek lub żujemy goździki, a także stosujemy ziołowe płukanki z szałwii i rumianku. Gdy dopada nas gorączka, jemy czerwone owoce, pijemy mleko z miodem i stosujemy okłady z cebuli bądź ziemniaków na czoło.

Medycyna naturalna na pewno nie zaszkodzi, a może pomóc – tak twierdzą lekarze, którzy do domowych sposobów odnoszą się neutralnie. Na pewno nie zastąpią leczenia w przypadku silnych objawów. Bezwzględnie należy udać się do lekarza, jeśli gorączka wynosi powyżej 39,5 stopni Celsjusza lub przez kilka dni utrzymuje się na poziomie 38,5 stopni. Również o wizycie powinno się pomyśleć, kiedy towarzyszy jej ból głowy, wysypka lub problemy z oddychaniem. Każdy nasilający się ból, mimo stosowanego leczenia domowego z wykorzystaniem naturalnych składników lub leków bez recepty, wymaga wizyty u lekarza.

Aż 34 mln Polaków skarży się na ból, w tym 7 mln na ból przewlekły. Dane te są przerażające, jeśli weźmiemy pod uwagę, że większość z nas woli leczyć się na własną rękę, unikając wizyty u lekarza. Cierpi na tym profilaktyka oraz diagnostyka – lekarz jest w stanie wyłapać wszelkie zmiany chorobowe we wczesnym etapie, a także zdiagnozować chorobę, która ten ból powoduje. Codzienny ból, jak ból głowy czy ból zęba możemy zwalczać dostępnymi lekami bez recepty, jednak pamiętajmy, żeby nie eksperymentować z lekami i zasięgnąć porady lekarza.

Źródła:

http://wyborcza.pl/TylkoZdrowie/7,137474,21923477,boli-to-lykamy-tabletke-ketonal-bedzie-dostepny-bez-recepty.html
http://www.rynekseniora.pl/farmacja/106/leki_raz_na_recepte_raz_bez_dezorientacja_pacjentow,8910.html
http://sciaga.pl/tekst/40635-41-leki_przeciwbolowe
http://www.poradnikzdrowie.pl/zdrowie/bol/szybkie-sposoby-na-bol-glowy_36715.html
http://www.poradnikzdrowie.pl/zdrowie/grypa-i-przeziebienia/goraczka-domowe-sposoby-na-obnizenie-goraczki-jak-zbic-goraczke_39769.html