Z całą pewnością część mężczyzn ma tradycyjny pogląd na miejsce kobiety w społeczeństwie. Uważają, że jej podstawową rolą jest rola matki, gospodyni domowej. A jeśli już tę rolę spełni, to pozostaje jej jeszcze ta inna przestrzeń. Ale ja powiem więcej - część kobiet również tak uważa - mówi prof. Małgorzata Dajnowicz. Dziś 26 maja - Dzień Matki

Co to oznacza: matka Polka?

W mojej ocenie, w czasach obecnych, matka Polka to jest ta, która godzi wiele ról jednocześnie. Czyli: jest matką, opiekunką domu, rodziny, ale również z sukcesem pokonuje pewne szczeble i kariery, realizuje się zawodowo, udziela społecznie. To jest taki - myślę - dobry przykład spełnionej kobiety. Praca zawodowa nie przeszkadza jej w pełnieniu roli biologicznej, podstawowej, tej pierwszej od wieków - czyli matki.

Czyli to kobieta pracująca na kilku etatach?

Ale też - mająca wybór. Zauważalny jest aktualnie trend społeczny, że kobieta, która ma urlop macierzyński - oddaje się tylko i wyłącznie tej roli matki. Czyli opiekuje się domem, dziećmi, wychowuje je. I pozostawia na boku czy zawiesza inne role - pracę zawodową czy swoje aspiracje. Ten trend trzeba uszanować. Dzisiaj kobieta ma wybór.

Skąd się wziął ten nasz etos matki Polki?

Matka Polka to charakterystyczna dla Polski matka. To ta, która w sposób właściwy pełni rolę matki. Można by powiedzieć: pełni ją po polsku.

Czyli jak?

W zasadzie obowiązek wychowawczy jest jej główną domeną. Na niej spoczywa obowiązek wychowania dzieci.

Ale w czasie wojen, zaborów, na kobietach spoczywało o wiele więcej obowiązków.

W ogóle utrzymanie w pewnym ładzie domu. Spajanie rodziny. Ona była panią, zarządcą tego, co się dzieje w domu. I wychowała dzieci w odpowiednim nurcie.Nurcie patriotycznym. Bo co tu dużo mówić - za wychowanie tych patriotycznych synów, walczących na wojnach, w powstaniach, walczących o Polskę - za tym stała kobieta, która tych synów w takim nurcie patriotycznym musiała wychować. Była to główna, ważna, podstawowa i taka bym powiedziała - chętnie podejmowana rola przez kobiety. Dlatego, że one przez bardzo długi okres dziejów - można by śmiało powiedzieć, że do połowy wieku XX - głównie zajmowały przestrzeń domową. A w małym stopniu wkraczały w sferę publiczną. Były gospodyniami domowymi - wręcz mistrzyniami od domostwa, matkami.

Pani mówi, że kobiety chętnie wchodziły w te role. Ale gdy tak nie było - to mężczyźni niechętnie je z tych domów wypuszczali.

Oczywiście. Bo wkraczanie w świat publiczny to jest troszeczkę wkraczanie w przestrzeń mężczyzn. To tak jak dziś w odniesieniu do polityki można by było powiedzieć, że kobiety w mniejszym niż mężczyźni stopniu zajmują stanowiska polityczne, bo jest to kwestia konkurencji.

Ograniczony dostęp do treści - pozostało jeszcze 72%

Załóż konto i czytaj!

0 zł za testowy dostęp na 90 dni

Po wykupieniu otrzymasz pełen dostęp do wszystkich płatnych treści serwisów regionalnych Polska Press Grupy.

Uzyskaj bezpłatny dostęp

Masz dostęp? Zaloguj się