Matki protestujące przeciwko wycince drzew odwiedzą papieża Franciszka. Lecą, bo jak twierdzą, ochrona przyrody to sprawa moralności.

"Matki Polki na wyrębie" chcą lecieć do papieża

Matki Polki wylatują do Rzymu już dziś. - Z sukcesem zakończyłyśmy zbiórkę realizowaną na portalu Polakpotrafi.pl, na podróż do Rzymu, na środową audiencję generalną z papieżem Franciszkiem. Na ten cel złożyło się aż 208 osób...

We wtorek na ulicach Rzymu będziemy realizować serię performansów na znak protestu przeciwko obecnej polityce rządu względem przyrody. W środę, o godzinie 10, wraz z naszymi dziećmi jesteśmy na placu św. Piotra na audiencji generalnej z papieżem Franciszkiem - poinformowała Cecylia Malik, aktywistka z krakowskiej grupy Matki Polki na Wyrębie, które protestują przeciw działalności ministra środowiska Jana Szyszko.

Matki Polki chcą poprosić papieża o interwencje w sprawie polskich lasów. Dlaczego akurat jego? Bo - jak twierdzą działaczki - Franciszek jest zdeklarowanym ekologiem, na co dowodem jest jego pierwsza encyklika „Laudato si”. Tymczasem, podkreślają, katolickie media i część polskiego Kościoła wspiera ministra Jana Szyszkę w dewastowaniu przyrody, która jest wspólnym dobrem nie tylko Polski, ale i Europy.

- Do papieża wieziemy raport, na który składają teksty przygotowany przez cztery ważne organizacje pozarządowe od lat działające na rzecz ochrony polskiej przyrody. Krzysztof Cibor z Greenpeace Polska przedstawia sytuacje Puszczy Białowieskiej, Tomasz Borejza z Krakowskiego Alarmu Smogowego podsumowuje obecny stan powietrza, Karol Ciężak z Koalicji na Rzecz Rzek relacjonuje rządowe plany dotyczące regulacji rzek, natomiast Mariusz Waszkiewicz z Towarzystwa na Rzecz Ochrony Przyrody podsumowuje efekty masowej wycinki drzew, która nastąpiła w ostatnich kilku miesiącach. Raport jest ilustrowany fotografiami dokumentującymi tegoroczne wyręby w różnych miejscach w Polsce, które przez ostatnie tygodnie nadsyłali do nas ludzie oraz fotografiami pokazującymi co znaczy regulacja rzek... - dodaje Malik.

Reprezentantki ruchu: Cecylia Malik, Ania Grajewska, Agata Bargiel, Daria Gosek i Aga Miłogrodzka

ZOBACZ RÓWNIEŻ:Dlaczego warto dbać o środowisko?

Źródło:Dzień Dobry TVN, x-news