Nazwa nawiązuje do więziennej symboliki, w której rysunek czarnej łzy na policzku oznacza tęsknotę za wolnością. Tak jak za wolnością tęsknią polskie kobiety, którym rząd odebrał prawo jakiegokolwiek wyboru.

Więzienne nawiązanie jest również adekwatne, biorąc pod uwagę fakt, że kara pozbawienia wolności grozić będzie już niedługo wszystkim kobietom, które zdecydują się na przerwanie ciąży.

Więzienie będzie grozić także lekarzom, którzy zdecydują się ratować zdrowie, a w niektórych przypadkach zapewne i życie kobiet.

Czarne łzy to przygotowanie do czasów, w których zaczną umierać ciężarne. Będą umierały zarówno w szpitalach, gdzie lekarze ze strachu przed więzieniem nie udzielą im pomocy, oraz w domach w skutek powikłań po zabiegach w podziemiu aborcyjnym

- czytamy na stronie internetowej Protestkobiet.pl

Przypominamy, że obecny rząd dąży do wprowadzenia całkowitego zakazu przerywania ciąży. Sejm skierował do dalszych prac ustawę Stop aborcji zapowiadającą zakaz aborcji nawet w wypadku, jeśli poczęcie było wynikiem gwałtu lub kazirodztwa, a także w przypadku upośledzenia płodu. Nowe przepisy mają także przewidywać dochodzenia policyjne i karę więzienia dla kobiet, które przerwą ciążę oraz dla lekarzy, którzy w tym pomogli.

Całkowity zakaz aborcji to łamanie praw człowieka. To zezwolenie na torturowanie kobiet. Pokaż innym, że jesteś przeciw. Włącz się w akcję zainicjowaną przez Protest kobiet. Żałoba narodowa przed nami. Noś czarne łzy

- apelują inicjatorzy akcji.

Akcja społeczna „Czarne łzy” została zainicjowana przez Protest kobiet 23 września 2016 r. i będzie kontynuowana do skutku.

Czytaj także:

"Prawa kobiet bez recepty!"

Źródło: TVN 24