Sprawdziliśmy, co w nadchodzącym roku szkolnym będzie na topie. Wybór jest ogromny.

ZOBACZ TAKŻE:
CZTERY STRONY ŚWIATA: Polska może zarobić na nowym Jedwabnym Szlaku

(Źródło:vivi24.PL)

Na miesiąc przed rozpoczęciem nowego roku szkolnego w sklepach jest już oferta artykułów szkolnych. Sprawdziliśmy, jaka jest w tym roku moda dla uczniów.

Pierwszaki już w sklepach

„Powrót do szkoły” to hasło, pod którym w nowy rok szkolny idzie hipermarket Tesco Extra w Kielcach. Artykułów są tysiące. - Szkolne wyprawki, a wśród nich zeszyty, notesy piórniki,plecaki w nowych wzorach i kolorach już od kilku dni są w naszej ofercie. W tym roku dla uczniów klas młodszych na topie są nadal bohaterowie popularnych bajek dla dzieci. Królują kolekcje z ulubionymi bohaterami: Myszka Minnie, Minionki, Star Wars, Frozen, Barbie, FC Barcelona, Avengers, Tomek i Przyjaciele.

Wygodne plecaki na kółkach, z tkanin odpornych na zamoczenie, z ergonomicznym, usztywnionym i pokrytym oddychającym materiałem i siatką, mnóstwem przegródek i kieszeni w dobrych cenach, to oferta sieci sklepów Tesco, którą już interesują się dzieci i ich rodzice - wyjaśnia Paulina, kierownik zespołu handlowego. Jak wynika z obserwacji handlowców, na początku sierpnia to właśnie najmłodsze dzieciaki, głównie pierwszaki jako pierwsze zjawiają się na szkolnych zakupach. - Widać, że dzieci chcą mieć duży wybór i czas na podjęcie decyzji, bo wybór jest ogromny. Na plecakach,piórnikach, pojemnikach na napoje, śniadania, workach z obuwiem czy innymi akcesoriami szkolnymi przewijają się motywy i kadry z ulubionych filmów czy bajek. Można kupić cały komplet przyborów w jednym stylu, bądź urozmaicić wyprawkę - mówi pani Paulina.

Starsi uczniowie także już przeglądają szkolną ofertę . Dla nich są na przykład zeszyty w ładnej oprawie, na której widnieje nazwa danego przedmiotu szkolnego. Przybory szkolne dla starszych dzieci, zwłaszcza chłopców, często zdobione są podobiznami sportowców. - Starsze dzieci jednak często zostawiają takie zakupy na później. Raczej nie śpieszy się im do szkoły - wyjaśnia kierowniczka w Tesco Extra.

Co na topie?

Ciekawą ofertę dla uczniów ma, jak co roku, także Empik, słynący z kultowych kolekcji do szkoły. Plecaki i inne akcesoria z nazwami klubów spor towych to w tym roku numer 1 dla chłopców. - Dziewczynki kuszą różowe flamingi, które dostrzec można na wielu przyborach. Jest też kolekcja z piórami czy Myszką Minnie, Frozen, Barbie, Avengers, Mirabelle, Maszą i Niedźwiedziem. Moda jest bardzo ważna dla dzieci, stąd producenci prześcigają się co roku w ofercie - wyjaśniają sprzedawcy w kieleckich salonach Empik.
Zobacz galerię
Modnie czy praktycznie?

Czy ulegać modzie i pozwolić dzieciom na modowe zachcianki? Pedagodzy, psychologowie twierdzą, że owszem, ale z umiarem. - Każdy z pamięta, jak ważne były, szczególnie w dzieciństwie ładne, rozkładane piórniki, flamastry, chińskie gumki pachnące, kolorowe okładki na książki i zeszyty czy modny tornister lub plecak. Taki drobiazg potrafi mocno zmienić nawet negatywne nastawienie do szkoły u niektórych dzieci. Dlatego zachęcam do wzięcia pod uwagę preferencji dziecka, radzę jednak wcześniej ustalić z nim szczegółowo listę zakupów i twardo trzymać się jej w sklepie. Uleganie, szczególnie drogim, zachciankom, kupowanie nowych rzeczy w miejsce jeszcze nadających się do użytku to zły nawyk. Pamiętać należy, że szkolne zakupy to tak naprawdę dla dzieci nauka samodzielnego planowania, zarządzania pieniędzmi, kalkulowania kosztów. Warto do takich zakupów podejść z głową i wykorzystać je do nauki praktycznej strony życia - mówi psycholog Anna Jakubiak.