- Lawinowo wzrasta liczba rodziców odmawiających szczepienia swoich dzieci. Najwięcej, bo ponad 300 rodziców pochodzi z powiatu toruńskiego, na drugim miejscu jest powiat bydgoski - nieco poniżej 200 - mówi lek. med. Ewa Jankowska, konsultant wojewódzki w dziedzinie epidemiologii dla województwa kujawsko-pomorskiego, Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny w Aleksandrowie Kujawskim.

Pod koniec września z Pani inicjatywy będzie w Ciechocinku trzecia z kolei wojewódzka konferencja o konieczności szczepień dzieci. Jest tak źle ze szczepieniami?
Niestety, zjawisko unikania obowiązkowych szczepień dzieci rozlewa się po kraju, nie jest wolne od niego także nasze województwo.

Zadziałała wieść o tym, że szczepienie powoduje autyzm?
Propaguje na świecie, także w Polsce ten pogląd osoba, która została pozbawiona prawa wykonywania zawodu lekarza.

Pomaga mu w propagowaniu tej teorii "doktor google" . Wzmacnia to działania ruchów antyszczepionkowych. Rodzice nie zdają sobie sprawy, jak bardzo krzywdzą swoje dzieci, nie szczepiąc ich. Nie ma świadomości i powszechnej wiedzy na ten temat, stąd trzecia już konferencja wojewódzka w tej sprawie, która odbędzie się we wrześniu w Teatrze Letnim w Ciechocinku.

Przeczytaj koniecznie: Nie zaszczepiła dziecka, stanie przed sądem. Będzie protest w Inowrocławiu

Do kogo jest adresowana?
Podobnie jak dwie pierwsze do rodziców, przedstawicieli oświaty, samorządowców i pracowników służby zdrowia, lekarzy, pielęgniarek, położnych.

W internecie nie brak wypowiedzi, w których autorzy powołują się na lekarzy, którzy podobno coraz częściej nie chcą szczepić swoich dzieci. To może działać na wyobraźnię rodziców...
Niestety, działa. Rodzice myślą: skoro lekarz nie szczepi, to znaczy że teorie, które wygłaszają ruchy antyszczepionkowe są prawdziwe. A przecież są to fałszywe teorie.

A jest jakiś związek szczepienia z autyzmem?
Nie ma żadnego. Nie ma na to dowodów. Problem może rodzić się stąd, że autyzm objawia się najczęściej do drugiego roku życia dziecka. W tym samym czasie szczepi się dzieci przeciwko śwince różyczce odrze. Właśnie tę szczepionkę podejrzewano o wywoływanie autyzmu. Stąd skojarzenie. Podkreślam: nie udowodniono naukowo, że szczepionka ta wywołuje autyzm.

Może ludzie myślą, że do szczepienia zachęca przemysł farmaceutyczny, żeby zarobić?
Szczepionki są najdokładniej i najlepiej kontrolowane ze wszystkich leków i produktów medycznych. Zanim trafią na rynek poddawane są wielokrotnym badaniom i analizom pod kątem jakości i bezpieczeństwa na różnych poziomach. To obowiązkowe szczepienia ochronne spowodowały, że o chorobach, które kiedyś dziesiątkowały społeczeństwa ludzie zapomnieli. Została całkowicie wykorzeniona ospa prawdziwa - ogłoszono świat wolny od tej choroby. Szczepienia praktycznie wyeliminowały chorobę Heinego-Medina czy błonicę oraz znacznie ograniczyły zachorowania na inne groźne choroby zakaźne.

Są jednak przypadki odry, o której - wydawać by się mogło - zapomnieliśmy...
To prawda, ale są to przypadki odry zawleczone z innych krajów, głównie zza granicy wschodniej, gdzie nie ma szczepień obowiązkowych przeciw tej chorobie. Odra jest bardzo zaraźliwą chorobą. Jedna osoba chora na odrę może zarazić w swoim otoczeniu nawet kilkanaście osób, jeśli są nieuodpornione. Dlatego tak ważne jest obowiązkowe szczepienie całej populacji.

Mamy przypadki unikania obowiązkowych szczepień dzieci w województwie?
Niestety mamy. Lawinowo wzrasta liczba rodziców odmawiających szczepienia swoich dzieci. W ciągu ostatnich 3 lat ta liczba zwiększyła się prawie dwukrotnie. Najwięcej, bo ponad 300 rodziców pochodzi z powiatu toruńskiego, na drugim miejscu jest powiat bydgoski - nieco poniżej 200. Najmniej, bo tylko dwoje takich rodziców zamieszkuje powiat radziejowski. W powiecie aleksandrowskim mieliśmy dwadzieścia dwa przypadki. W takiej sytuacji rozmawiamy z rodzicami, tłumaczymy, jak ważne są szczepienia i dlaczego powinni zaszczepić dzieci. Kilkoro rodziców w powiecie aleksandrowskim udało się przekonać, zmienili zdanie.

I właśnie o tym ma być wrześniowa konferencja?
Tak. Nazwałam ją: "Szczepię bo kocham " - jest to konferencja poświęcona szczepieniom ochronnym. Serdecznie zapraszam, zwłaszcza rodziców, którzy są zagubieni wobec często sprzecznych informacji docierających do nich z różnych źródeł, szczególnie z internetu, gdzie ruchy antyszczepionkowe kreują „modę” na nieszczepienie dzieci. Może mieć to fatalne skutki, z czego rodzice nie zdają sobie sprawy. Poprzez zmniejszenie liczby szczepionych dzieci mogą odrodzić się choroby, które zostały opanowane właśnie dzięki szczepieniom. Dlatego też, tylko działania edukacyjne prowadzone w wielu kierunkach i na dużą skalę mogą uświadomić wszystkim, a zwłaszcza rodzicom jak ważne są szczepienia i przerwać ten proces.

Lek. med. Ewa Jankowska, konsultant wojewódzki w dziedzinie epidemiologii dla województwa kujawsko-pomorskiego, Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny w Aleksandrowie Kujawskim. Jadwiga Aleksandrowicz