Pielęgnacja niemowląt nie jest łatwym zadaniem, o czym najlepiej wiedzą świeżo upieczeni rodzice pierwszego dziecka. Nowe obowiązki, które pojawia się jak grzyby po deszczu, przerażają niejednego, jednak znacznie trudniejsze od ich wykonywania jest radzenie sobie z dolegliwościami, jakie dotykają maluszków.

Jednymi z najczęstszych przypadłości niemowląt jest odparzenie pieluszkowe!

Czym jest odparzenie pieluszkowe przeczytasz na stronie >> http://www.bepanthen.pl/pl/opieka-nad-dzieckiem/odparzenia-pieluszkowe/

Warto wiedzieć, co może je wywołać i jak sobie z nimi radzić, by jak najlepiej pielęgnować dziecko.

przyczyny-pieluszkowego-zapalenia-skory

Przyczyny pieluszkowego zapalenia skóry

Skóra niemowlęcia jest wyjątkowo delikatna, dlatego ciągłe przebywanie w pieluszce może ją podrażniać i prowadzić do uporczywych dolegliwości. Wśród najczęstszych przyczyn odparzeń u niemowlaka można wyróżnić:

1. Wilgoć i uszkodzenia (maceracje) naskórka, które zaburzają naturalną funkcję skóry jako bariery ochronnej. Z tego powodu do głębszych warstw skóry przenika więcej mikroorganizmów, substancji drażniących i tych wywołujących alergię.

2. Chroniczne pocieranie skóry przez pieluszkę powodujące stany zapalne skóry. Na podrażnienia narażone są przede wszystkim wypukłe powierzchnie ciała, np. wewnętrzna część ud, wypukła część narządów płciowych, pośladki oraz pas.

3. Zasadowe pH moczu sprzyja nadżerkom i podrażnieniom.

4. Nieodpowiednia higiena skóry, która ułatwia drobnoustrojom namnażanie się i atakowanie podrażnionych lub otartych miejsc.

5. Drożdżaki (Candida albicans) w kale wnikają w mikropęknięcia na skórze i powodują swędzące zaczerwienienia. W skrajnych przypadkach mogą doprowadzić do rozwoju choroby skóry.

6. Długo trwająca antybiotykoterapia, która wyjawia organizm, pozbawia go również naturalnej flory bakteryjnej, przez co delikatna skóra dziecka nie jest pokryta naturalnym płaszczem ochronnym.

7. Biegunki przyczyniają się do odparzeń u niemowlaka nie tylko ze względu na częste zmiany pieluszki i ciągłe wycieranie pupki, które powodują mechaniczne uszkodzenia skóry, ale również ze względu na substancje drażniące zawarte w kale, jakie mogą powodować nadżerki i silne podrażnienia.

8. Wrodzone wady układu moczowego są z kolei odpowiedzialne za nieprawidłowe oddawanie moczu (np. swego rodzaju sączenie sprawiające, że w pieluszce zawsze jest mokro) sprzyjają podrażnianiu delikatnej skóry okolic intymnych dziecka.

9. Alergia na tworzywo, z jakiego zostały wykonane pieluszki oraz na substancje zawarte w środkach stosowanych do pielęgnacji skóry.

10. Przegrzanie skóry oraz niepozostawanie jej bez pieluszki. Kiedy delikatna pupa dziecka pozostaje bez przerwy w nieprzepuszczalnej osłonie, łatwo dochodzi do pieluszkowego zapalenia skóry.

jak-zapobiegac-odparzeniom-u-niemowlaka

Jak zapobiegać odparzeniom u niemowlaka?

Podrażnienia skóry maleństwa to problem większości dzieci i w wielu przypadkach nie da się go uniknąć. Można natomiast pielęgnować maluszka tak, by dolegliwości pojawiały się sporadycznie i były łatwe do pokonania. Wystarczy przestrzeganie kilku zasad:

1. Pupa dziecka powinna być wietrzona i pozostawiana bez pieluszki kilka razy dziennie. O tej zasadzie należy pamiętać przede wszystkim w czasie upałów.
2. Konieczne jest dokładne oglądanie skóry malucha podczas zmiany pieluszki. Każde drobne odparzenia u niemowlaka wymagają natychmiastowej reakcji, ponieważ mogą przekształcić się w pieluszkowe zapalenie skóry.
3. Niezbędna jest codzienna pielęgnacja skóry malucha oraz częsta zmiana pieluszek.
4. Warto wybierać pieluchy wykonane z tworzywa przyjaznego skórze. Jeśli po zdjęciu wyczuwalny jest chemiczny zapach, a nie zapach zawartości pieluszki, to znak, że pora sięgnąć po inny produkt.
5. Dobrym sposobem na profilaktykę pieluszkowego zapalenia skóry jest rezygnacja z chusteczek nawilżanych w domu – niepotrzebnie podrażniają delikatne ciało dziecka.
6. Ważne jest dbanie o to, by skóra dziecka była sucha i czysta – to pomoże uchronić ją przed podrażnieniami i odparzeniami.
7. W czasie codziennych kąpieli warto używając specjalnych płynów ochronnych, które wzmacniają naturalną barierę ochronną skóry.
8. Konieczne jest smarowanie pupy dziecka odpowiednimi kosmetykami – zawsze po uprzednim osuszeniu skóry.

Złotą zasadą jest również unikanie wszystkiego, co wywołuje podrażnienia na delikatnej skórze maleństwa. Stosowanie się do powyższych reguł oraz odpowiednia pielęgnacja malucha z pewnością pozwolą uniknąć częstych podrażnień. Warto wybierać więc bezpieczne preparaty oraz obserwować swoje dziecko, by wiedzieć, co mu szkodzi, a co pomaga.

pieluszkowe-zapalenie-skory-pielegnacja

Pieluszkowe zapalenie skóry – pielęgnacja

Produktami pomocniczymi w profilaktyce pieluszkowego zapalenia skóry są dobrej jakości pieluchy, które nie zawierają alergenów i substancji drażniących oraz przebadane dermatologicznie kosmetyki i preparaty lecznice. Wśród produktów, jakie zawsze warto mieć pod ręką są przede wszystkim kremy i maści z cynkiem pomagające uniknąć odparzeń. Kolejnymi produktami potrzebnymi w czasie pielęgnacji dziecka są płyny i emulsje do kąpieli, dzięki którym warstwa ochronna skóry wzmocni się i będzie bardziej odporna na podrażnienia. Warto wybierać również bezpieczne dla maluchów chusteczki nawilżane – przydadzą się w podróży i poza domem.

Choć odparzenia u niemowlaka pojawiają się wyjątkowo często, z powodzeniem można im zapobiegać i uchronić dziecko przed nieprzyjemnymi dolegliwościami takimi jak świąd czy ból. Warto wiedzieć, że nieodpowiednie dbanie o delikatną skórę dziecka może doprowadzić również do choroby (np. w wyniku działania drożdżaków), dlatego ochrona ciała maluszka jest szczególnie ważna.