Przeziębienie, grypa czy infekcje – dzieci zwłaszcza w wieku przedszkolnym łapią je bardzo szybko. Dzieje się tak ze względu na to że ich układ odpornościowy nie jest tak silny jak u osoby dorosłej, a przebywanie w większej grupie dzieci sprzyja szybkiemu rozprzestrzenianiu się chorób. Przeziębienie czy grypa przenoszą się drogą kropelkową dlatego też jeśli jedno dziecko z grupy przedszkolnej przyjdzie chore szybko zarazi pozostałe dzieci. Pamiętajmy więc żeby ze względu na zdrowie innych, tłumić już pierwsze symptomy choroby i nie pozwalać im się rozprzestrzeniać.

Kiedy choroba daje o sobie znać uciążliwe objawy takie jak katar czy kaszel u dziecka w nocy sprawiają, że jest ono zmęczone i rozdrażnione. Nasilający się kaszel jest bardzo częstym objawem chorób układu oddechowego. W leczeniu suchego kaszlu u dziecka stosuje się leki przeciwkaszlowe, które pozwalają uporać się z jego męczącymi następstwami takimi jak podrażnienie i pieczenie gardła. Często zastanawiamy się jaki środek podać maluchowi. Przy doborze odpowiedniego leku należy uwzględnić wiek dziecka oraz zapoznać się z treścią dołączoną do opakowania, w której znajdziemy informacje na temat dawkowania oraz samego leku, możliwych przeciwwskazań oraz skutków ubocznych jeśli takowe posiada.

Kaszel w nocy

Kaszel jest odpowiedzią organizmu na zanieczyszczenia oraz drobnoustroje, które dostają się do organizmu. Dzięki niemu drobnoustroje nie robią aż tak dużego spustoszenia w organizmie. Umożliwia także oczyszczenie dróg oddechowych i zalegającej wydzieliny, dlatego też nie zawsze wskazane jest zwalczanie go za wszelką cenę. Kaszel u dziecka ze względu na charakter możemy podzielić na suchy i mokry. Wyróżnia się również podział kaszlu ze względu na długość jego występowania: ten trwający 38 tygodni określa się jako kaszel podostry, trwający krócej kaszlem ostrym, a kaszel trwający ponad 8 tygodni kaszlem przewlekłym. Nocny kaszel najczęściej jest przyczyną zwykłego przeziębienia, jednak nie warto go bagatelizować zwłaszcza w przypadku dzieci.

Przyczyny suchego kaszlu to najczęściej spływanie wydzieliny po tylnej ścianie gardła, szczególnie gdy przybieramy pozycję leżącą. Często przyczyną suchego kaszlu w nocy jest także Astma. Astma zaliczana jest do przewlekłej choroby dróg oddechowych, którą powoduje zbyt duża aktywność oskrzeli. Charakteryzuje się także suchym duszącym kaszlem. Jeśli Astma jest dobrze leczona objawy nocne nie występują. Suchy kaszel w nocy świadczy o nasieniu lub o złym monitorowaniu choroby.

Suchy kaszel u dziecka jest szczególnie niepokojący, w takim wypadku trzeba bacznie obserwować malucha, ponieważ może być to objaw groźnej choroby. Jeśli uporczywy suchy kaszel trwa przez dłuższy czas należy udać się do specjalisty, który pomoże ustalić jego podłoże. Męczący suchy kaszel jest przyczyną wyczerpania organizmu zwłaszcza ten nasilający się w nocy, dlatego nie warto zwlekać z wizytą u lekarza.

Czytaj też o przyczynach kaszlu w nocy - http://conakaszel.pl/przyczyny-kaszlu-w-nocy/ >>

Kaszel u dziecka – jak sobie z nim poradzić?

Uporczywy suchy kaszel potrafi skutecznie obniżyć komfort życia zwłaszcza jeśli trwa dłuższy czas. Na rynku dostępne są leki, które łagodzą jego objawy oraz powstrzymują napady suchego kaszlu w nocy. Najbardziej popularne są syropy na kaszel suchy, które posiadają w swoim składzie substancje o działaniu przeciwkaszlowym oraz ze względu na dzieci posiadają wspaniały smak, aby nie było problemów z ich przyjmowaniem. Wyroby apteczne warto wspierać o domowe sposoby. W przypadku męczącego suchego kaszlu, który podrażnia drogi oddechowe należy zadbać o odpowiednie ich nawilżanie, na pewno przyniesie to ulgę naszemu dziecku. Powinniśmy także zadbać o odpowiednie nawilżenie pomieszczeń, ułatwi to między innymi specjalny nawilżacz do powietrza. Należy także unikać klimatyzowanych wnętrz oraz zadbać o to, aby dziecko piło odpowiednią ilość płynów. Innym skutecznym sposobem, które wykorzystywały jeszcze nasze babcie jest podanie dziecku przed snem miodu gryczanego, uwaga nie powinno się go podawać niemowlakom. W przypadku kaszlu mokrego pomocne będzie delikatne oklepywanie pleców dziecka, które dodatkowo pomoże pozbyć się zalegającej wydzieliny i przyniesie ukojenie.

Przyczyny kaszlu bywają różne mniej lub bardziej groźne, jednak w obu wypadkach niezwykle ważne jest odpowiednie zdiagnozowanie jego powodów. Kaszel wydaje się być niegroźny jednak nie warto go lekceważyć, obserwuj go. Gdy przybiera postać suchego duszącego kaszlu u dziecka niezwłocznie udaj się do lekarza!