Co czwarte dziecko urodzone w Polsce jest nieślubne. W województwie śląskim ten odsetek wynosi 23,7 proc. Najwięcej nieślubnych dzieci w regionie rodzi się w Świętochłowicach (40,5), a najmniej w powiecie rybnickim (12,7). W stolicy województwa Katowicach odsetek ten wynosi 31,3 proc.

W Polsce statystycznie co czwarte dziecko rodzi się jako nieślubne.

- W roku 2016 po raz pierwszy w historii naszego kraju co czwarte nowo narodzone, żywe dziecko wydane zostało na świat jako potomstwo nieślubne. Więcej w miastach niż na terenach wiejskich. W przypadku urodzeń miejskich udział urodzeń pozamałżeńskich stale jest wyższy od tego odnotowywanego na wsi o ok. 6-7 pkt. proc. - podkreśla dr Piotr Szukalski, socjolog z Uniwersytetu Łódzkiego, który przeanalizował statystyki.

Jak twierdzi naukowiec, dane wciąż uwidaczniają podziały uwzględniające XIX wieczną historię ziem Polski związaną z zaborami i przepływem ludności, a co z tym idzie poglądami politycznymi oraz religijnością. - Najbardziej tradycyjna część naszego kraju to tereny dawnej Galicji i Kongresówki. Z kolei najmniej skłonna do utrzymywania tradycyjnego związku pomiędzy zawarciem formalnego związku a rozpoczęciem realizacji planów prokreacyjnych jest ludność zamieszkująca tereny przyłączone do Polski po II wojnie światowej - ocenia dr Szukalski i dodaje: - Na obszarze Ziem Odzyskanych wskutek zasiedlania tych terenów w praktyce od nowa nie wytworzyły się tak silne jak w innych regionach więzi i kontrola społeczna. Duża mobilność przestrzenna ludności tych obszarów, zdecydowanie niższa religijność (mierzona uczestnictwem w niedzielnych nabożeństwach i przyjmowaniem Komunii św.), bardziej lewicowe poglądy to cechy populacji tych terenów prowadzące do mniejszego rygoryzmu w zakresie przestrzegania tradycyjnych kroków prowadzących do dorosłości.

Jednak to nie wszystko. Ostatnie lata przyniosły jeszcze większe pogłębienie podziałów i zmiany w funkcjonowaniu rodzin. Co ciekawe, regularnie od przynajmniej dwóch dekad na terenie obecnych województw zachodniopomorskiego, warmińsko-mazurskiego i lubuskiego mieszkanki wsi są bardziej skłonne do wydawania urodzeń pozamałżeńskich. 1960-1990 liczba ta mieściła się w przedziale 25-35 tys.

Nie wiadomo, czy przyznanie dodatku 500 plus nie wpłynęło na zwiększenie liczby nieślubnych dzieci. Łatwiej wtedy otrzymać pieniądze, bo wykazane dochody samotnej matki są przecież mniejsze. Nie bez powodu ministerstwo rodziny, pracy i polityki społecznej wprowadziło uszczelnienia dotyczące przyznania pieniędzy. Samotna matka musi udowodnić, że otrzymuje alimenty, albo nie dostaje ich, ojciec jest nieznany lub nie żyje.

Oto województwa z największym i najmniejszym odsetkiem nieślubnych dzieci:

Najmniej nieślubnych dzieci urodziło się w województwach:

 • podkarpackim - 13,7
 • małopolskim - 13,9
 • podlaskim - 17, 1
 • Najwięcej nieślubnych dzieci urodziło się w województwach:
 • zachodniopomorskim - 40,8
 • lubuskim - 40, 1
 • warmińsko-mazurskim - 34,6

W województwie śląskim najwięcej nieślubnych dzieci urodziło się w:

 • Świętochłowicach - 40,5
 • Chorzowie - 40,2
 • Bytomiu - 37,6

W województwie śląskim najmniej nieślubnych dzieci urodziło się w:

 • powiecie rybnickim - 12,7
 • powiecie kłobuckim - 13,5
 • powiecie bieruńsko-lędzińskim - 13,9

Tych przestępczyń szuka policja. Poznajecie? Oto nazwiska

Największe absurdy Śląska i całej Polski. Nie uwierzycie, jeśli nie zobaczycie

KLIKNIJ PONIŻEJ I POBIERZ
500 ZŁ NA DZIECKO WNIOSKI + FORMULARZE

KLIKNIJ W OBRAZ I ZOBACZ JAK PRAWIDŁOWO WYPEŁNIĆ WNIOSEK W PROGRAMIE RODZINA 500 PLUS

Wielka woda 1997. Zobacz niezwykły dokument multimedialny, który przygotowaliśmy z okazji 20-rocznicy wydarzeń z lipca 1997 roku. Archiwalne filmy, zdjęcie i teksty. Zachęcamy, by oglądać w trybie pełnoekranowym komputera.

Wakacje w mieście nie muszą być nudne! Można się o tym przekonać odwiedzając Silesia City Center. Na Placu Słonecznym powstało sportowo-rekreacyjne centrum rozrywki o nazwie Silesia Summer Park. Na jego terenie znajduje się wszystko, czego potrzeba do dobrej zabawy: pole do mini golfa, boisko do streetballu, ścianka wspinaczkowa, a także park linowy dla najmłodszych w formie małpiego gaju.