Ciąża Anny Lewandowskiej i poród córeczki był tematem, którym przez ostatnie miesiące nie schodził z czołówek tabloidów i stron głównych portali internetowych. Teraz sensację wywołuje zdjęcie pani Ani z idealnie płaskim brzuchem i oświadczenie, że w miesiąc po porodzie wraca do ćwiczeń.

Zdjęcie i wpis wywołały burzę komentarzy, zarówno pozytywnych, jak i falę krytyki. Swoje zdanie umieściła również na facebookowym profilu Manuela Gretkowska.

Pisarka i aktywistka działająca na rzecz kobiet broni Anny Lewandowskiej, wbijając jednocześnie szpilki innym znanym Polkom – Ewie Chodakowskiej, Dodzie, Magdzie Gessler i Krystynie Pawłowicz.

Manuela Gretkowska: Pytanie o kondycję kobiet w Polsce to pytanie o kondycję demokracji

„Kobiety, dajmy spokój Ani Lewandowskiej. Może karmi dziecko więc po co ma się denerwować? Winy matek nie przechodzą na córeczki. W dodatku Lewandowska nie jest niczemu winna. Ma własną firmę i chce sobie radzić, dla reklamy ludzie robią co mogą. Co z tego, że sfotografowała swój płaski brzuch miesiąc po porodzie? Polacy nie gęsi, Polki nie pingwiny naśladować nie muszą ptasimi móżdżkami każdej mody. Dziewczyna jest żoną półboga - tak się u nas traktuje Lewandowskiego i lekko odleciała, nie ona jedna. Wpasowała się w tło którym wszystkie żyjemy. Ciało kobiece traktowane jest jak sprzęt do amortyzacji, my jak towary. Taka jest zasada kapitalizmu i patriarchatu.

Anna Lewandowska - wywiad

Kolorowe gazety, plotkarskie portale polują na ciąże celebrytek (powielać się trzeba, do tego służy kobiecy sprzęt), by później ogłaszać triumfalnie: już wygląda normalnie, w tydzień. Jakby dziecko było produktem ubocznym kobiecości. Rozsunąć suwak po 9 miesiącach, zapiąć i na ściankę do rozstrzelania spojrzeniami.

Chodakowską naśladuje milion Polek. Uczy je dbać o ciało i ćwiczyć, chwała jej za to. A kto nauczy je myśleć? Magda Gessler - nasza Violetta Villas polskiej kuchni nauczy kultury? Ona, na najwyższym C uczy głupków moresu, wrzeszczy niby ekonom na chłopów, by zaprowadzić porządek. Bo Pan wyjechał do Paryża, razem z całą kulturą i nie wróci, tak jak „Starsi Panowie”. Został babon. Z braku role model ( kobiety wzoru, nie top modelki) panuje u nas kult babona. Jeśli jesteś bezczelna, krzykliwa i w miarę wulgarna zyskujesz posłuch. Babon jak posłanka Pawłowicz, gdy brakuje argumentów powie: nie masz racji bo jesteś brzydka.

Ciąże celebrytek to również wielki biznes. Która wzbudza największe zainteresowanie?

Babon może być ładny, zoperowany, obstrzykany urodą. Doda uważa się za wzór do naśladowania nowoczesnej kobiecości. Nie przeszkadza to jej usprawiedliwiać własnego tatusia kosztem kobiety z którą miał dziecko „sama sobie winna …rozkładała nogi przed nieswoim mężem”.

Fit Matka Wariatka: Dziewczyny, walczcie o siebie!

Trening dla kobiet w ciąży. Jakie ćwiczenia są bezpieczne?