Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Strefa Odkrywania, Wyobraźni i Aktywności (SOWA) w Gnieźnie. Czym jest i jak można spędzić w niej czas?

Paweł Brzeźniak
Paweł Brzeźniak
Wizyta w Strefie SOWA, to okazja, by stworzyć własny film animowany, sprawdzić symetrię swojej twarzy, dowiedzieć się, jak działa pamięć ultrakrótkotrwała i czym różni się od krótkotrwałej.
Wizyta w Strefie SOWA, to okazja, by stworzyć własny film animowany, sprawdzić symetrię swojej twarzy, dowiedzieć się, jak działa pamięć ultrakrótkotrwała i czym różni się od krótkotrwałej. Paweł Brzeźniak, Powiat Gniezno, UM Gniezno
W czwartek, 22 czerwca w obecności Sławomira Adamca - Dyrektora Generalnego w Ministerstwie Edukacji i Nauki oraz Roberta Firmhofera - Dyrektora Naczelnego Centrum Nauki Kopernik, uroczyście zainaugurowano działalność Strefy Odkrywania, Wyobraźni i Aktywności (SOWA) w Gnieźnie. Strefa Odkrywania, Wyobraźni i Aktywności (SOWA), to lokalne centrum nauki, które wzbogaca społeczność o nowe środowisko edukacyjne.

SOWA w Gnieźnie. Czym jest i jak można spędzić w niej czas?

Powstająca właśnie w Gnieźnie Strefa SOWA, dopełni przestrzeń Stolicy eXperymentu, czyli nowego miejsca na mapie miasta, które podobnie jak Centrum Nauki Kopernik promuje ideę uczenia się opartą na samodzielnym poszukiwaniu, odkrywaniu i eksperymentowaniu.

SOWA w Gnieźnie. Jak odkryć Odkrywcę?

Strefa Odkrywania, Wyobraźni i Aktywności to przestrzeń złożona z kilkunastu stanowisk badawczych. Można przy nich samodzielnie odkrywać zjawiska przyrodnicze, z którymi spotykamy się na co dzień, choć często nie zdajemy sobie z tego sprawy. Wizyta w Strefie SOWA, to okazja, by stworzyć własny film animowany, sprawdzić symetrię swojej twarzy, dowiedzieć się, jak działa pamięć ultrakrótkotrwała i czym różni się od krótkotrwałej.

Można też posłuchać muzyki nie uchem, a łokciem, narysować „lustrzany” obraz i zmierzyć się z siłą grawitacji. SOWA, wspierana przez Centrum Nauki Kopernik, pomaga dzieciom i dorosłym poczuć radość z doświadczania i zdobywania wiedzy przez swobodne eksperymentowanie. Tak zaprojektowane środowisko uczenia się, to laboratorium dostępne dla wszystkich, które skłania do współpracy, rozbudza ciekawość, kreatywność i poczucie sprawczości. Częścią Strefy SOWA jest także Majsternia – miejsce dla tych, którzy lubią główkować. Tu nie ma instrukcji ani podpowiedzi. Są wyzwania i zestawy akcesoriów, ułatwiających mierzenie się z nimi. Co z tego wyjdzie? To zależy od śmiałków. Wykorzystując wiedzę i doświadczenie zdobyte w życiu codziennym i w szkole, konstruktorzy rozwiązują zadania o różnym stopniu trudności. Budują mosty, wieże, katapulty czy obiekty latające. Myślą przewodnią Majsterni jest „Myślisz lepiej, niż myślisz”. W Majsterni ćwiczymy umiejętność współpracy, rozwiązując zadanie w parze lub w grupie.

- Inicjatywa SOWA zakłada włączenie Gniezna w ramy ogólnopolskiej sieci lokalnych centrów nauki, do których przenoszone są najlepsze doświadczenia edukacyjne i wystawiennicze Centrum Nauki Kopernik. Podobne centra sukcesywnie powstają na terenie całego kraju w istniejących instytucjach kultury oraz jednostkach naukowo-oświatowych. To znakomita wiadomość dla naszych mieszkańców, iż już od 22 czerwca, tuż po uruchomieniu Stolicy eXperymentu, Strefa Odkrywania, Wyobraźni i Aktywności otwiera swoje drzwi również w Gnieźnie - podkreśla prezydent Tomasz Budasz.

SOWA w Gnieźnie. Uczymy się i wzrastamy dzięki połączeniom

Gnieźnieńska SOWA jest już 24 strefą na terenie Polski. Docelowo powstanie ich 32. Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego w Gnieźnie, które odpowiada tutejszą Strefę SOWA, współpracuje z Kopernikiem już od lat prowadząc Klub Młodego Odkrywcy.

Wizyta w Strefie SOWA, to okazja, by stworzyć własny film animowany, sprawdzić symetrię swojej twarzy, dowiedzieć się, jak działa pamięć ultrakrótkotrwała i czym różni się od krótkotrwałej.

Strefa Odkrywania, Wyobraźni i Aktywności (SOWA) w Gnieźnie....

Jesteś świadkiem ciekawego wydarzenia? Skontaktuj się z nami! Wyślij informację, zdjęcia lub film na adres: [email protected]

W roku akademickim 2021/2022 w Poznaniu studiowało 102 199 osób. Które poznańskie szkoły wyższe mogły pochwalić się największą liczbą studentów? Sprawdź -->

Na tych uczelniach w Poznaniu studiuje najwięcej studentów! ...

od 7 lat
Wideo

Reklamy "na celebrytę" - Pismak przeciwko oszustom

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski