Mieszkańcy terenów zagrożonych budową kopalni odkrywkowych węgla brunatnego zbiorą się w proteście pod siedzibą RDOŚ w ten piątek.

W najbliższy piątek, 27 stycznia członkowie fundacji „RT-ON”, stowarzyszenia Ekologiczna Wielkopolska, a przede wszystkim mieszkańcy terenów zagrożonych budową kopalni odkrywkowej zbiorą się na wspólnym proteście w Poznaniu przed siedzibą Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska. Będą apelować o uwzględnienie ich stanowiska przy wydawaniu decyzji środowiskowej dla budowy planowanej odkrywki Ościsłowo gdzie inwestorem ma być spółka ZE PAK S.A.

z Konina. Ta wstępnie miała zapaść 5 grudnia, jednak wówczas Łukasz Dąbkowski, rzecznik RDOŚ informował, że zbyt wiele kwestii w tej sprawie jest wciąż niewyjaśnionych przez inwestora. Mimo to przedstawiciele koalicji „Rozwój tak - Odkrywki nie” i Akcji Demokracja złożyli na ręce naczelnika RDOŚ petycję sprzeciwiającą się odkrywce.

Czytaj też: Minister Rolnictwa dał zielone światło odkrywce Ościsłowo

Protesty w Wielkopolsce w związku z odkrywką wybuchły zaraz po tym, gdy okazało się, że kopalnia Adamów zostanie zamknięta, a jedyną alternatywą jest budowa nowej, właśnie w Ościsłowie.

Jednocześnie mieszkańcy podnoszą kwestię niszczącego wpływu wydobycia i spalania węgla brunatnego na jakość powietrza, tereny rolne, lokalne jeziora i rzeki, obszary Natura 2000 oraz szkody materialne i społeczne związane z odkrywkami. - Wiosną 2016 r. w pobliżu miejscowości Góry (powiat koniński) odkryto megalityczne cmentarzysko kurhanowe sprzed ponad 5 tysięcy lat, ostatnie takie na terenie Wielkopolski - obecnie zagrożone przez odkrywkę. Mieszkańcy i naukowcy z poznańskich zaapelują o zachowanie tego unikatowego dziedzictwa kultury - zapowiadają organizatorzy piątkowego protestu.