Międzynarodowe Targi Poznańskie mocno zmienią się w przeciągu pięciu najbliższych lat. Władze spółki zainwestują w infrastrukturę w centrum miasta, chcą się także otworzyć na mieszkańców. Targi mają się stać miastotwórcze.

Na początku października 2015 r. minister Skarbu Państwa oraz prezydent Poznania podpisali umowę nieodpłatnego przekazania miastu 60 proc. udziałów spółki Międzynarodowe Targi Poznańskie. Tym samym miasto Poznań stało się jedynym właścicielem posiadającym 100 proc. jej udziałów. Wcześniej Międzynarodowe Targi Poznańskie miały dwóch właścicieli - 60 proc. udziałów należało do Skarbu Państwa, a 40 proc. do miasta Poznań.

Przez lata w stolicy Wielkopolski dyskutowało się o przyszłości Targów - padały różne propozycje, w tym także prywatyzacji. Od końca ubiegłego roku wiadomo już, w jakim kierunku zamierzają rozwijać się - jesienią zapowiedziano bowiem 5 lat ważnych i ambitnych inwestycji, które mają sprawić, że spółka z jednej strony umocni się w roli targowego lidera w naszym kraju, z drugiej otworzy się bardziej na mieszkańców Poznania, oddając im większą przestrzeń i oferując większą ilość wydarzeń kulturalnych i miastotwórczych. MTP odchodzą od tradycyjnego postrzegania biznesu targowego opartego przede wszystkim na organizacji stoisk, stawiając na wielokierunkowy, zdywersyfikowany rozwój.

Po rozmowach z Polskim Komitetem Olimpijskim
Jednym z jego istotnych elementów jest przejęcie - w tej chwili niefunkcjonalnej - hali Arena. - To naturalne poszerzenie naszego obszaru działalności. Najwięksi, najbardziej prężni właściciele terenów targowych w Europie pozyskali dla siebie tego typu obiekty. Właśnie tak duże hale i areny mają w swoim zarządzie tacy europejscy organizatorzy targów, jak targi w Kolonii, Birmingham, Paryżu, Amsterdamie. To decyduje bowiem o ich przewadze konkurencyjnej na rynku wystawienniczym i rynku MICE - tłumaczy Przemysław Trawa, prezes MTP.

Arena ma pozwolić pozyskiwać nowe wydarzenia, na które nie było już miejsca na rodzimych terenach targów. Dziś Sala Ziemi na MTP maksymalnie mieści 2 tys. osób, na część wydarzeń kulturalnych czy też koncertów artystów światowej sławy jest zbyt mała.

To tylko fragment artykułu. Zobacz całość w serwisie Plus:

Jak zmienią się Międzynarodowe Targi Poznańskie?

W dalszej części artykułu:

  • Dlaczego targom potrzebna jest Arena?
  • Czy jest sposób na korki w centrum tworzące się podczas imprez na MTP?
  • Jakie tereny MTP zostaną sprzedane i gdzie trafią zyski?
  • Komentarz Andrzeja Byrta.

Zobacz też: Magazyn informacyjny Info z Polski

POLECAMY: