Jedynie 3 proc. Polaków deklaruje, że organizację świąt sfinansuje z programu Rodzina 500+. Aż trzy czwarte respondentów wskazuje, że ich wydatki na święta będą pochodzić z bieżących dochodów.

Przeciętny Polak na święto wyda średnio 720 złotych – wynika z badania PBS przeprowadzonego na zlecenie Provident Polska. Świąteczne wydatki planujemy rozsądnie, jednak już ponad 40 proc. Polaków deklaruje, że nie będzie ograniczać się do najtańszych produktów

Jedynie co dziewiąty ankietowany zamierza wydać ponad 1000 zł, ale niemal co czwarty deklaruje, ze zmieści się w kwocie do 400 zł. Polacy na święta wydadzą średnio 720 złotych. Na taką samą kwotę respondenci wskazywali podczas zeszłorocznej edycji badania.

Nie zaskakuje fakt, że najmniej na święta wydadzą najubożsi – według Barometru Providenta, osoby o dochodach nieprzekraczających 2000 złotych na całe gospodarstwo domowe na święta przeznaczą 380 złotych. W przypadku rodzin, których budżet jest większy niż 5000 złotych, wydatki zbliżą się do 1000 złotych. – Co ciekawe, nie ma dużego zróżnicowania wydatków między rodzinami 2+1 czy 2+2 a rodzinami wielodzietnymi. O ile w gospodarstwach jednoosobowych, czyli singli i osób samotnych wyniosą one średnio 430 zł, dwuosobowych 680 zł, o tyle w przypadku gospodarstw trzy-, cztero- czy pięcioosobowych ta kwota nie rośnie wraz ze wzrostem liczby członków rodziny i dla każdej z tych grup waha się w przedziale 850-900 zł – mówi Anna Karasińska.

To warto przeczytać - KLIKNIJ!

Warszawska kawiarnia zbulwersowała całą Polskę. Do kawy chcą podawać... sam zobacz!