Decyzja o kształcie programu dla seniorów będzie zależna od kosztów obniżenia wieku emerytalnego. Emeryci będą mogli liczyć na świadczenie wynoszące od 300 do 500 złotych. Pewne są za to podwyżki emerytur i rent w 2018 r. Jeszcze przed wakacjami rząd zdecydował, iż w 2018 roku waloryzacja rent i emerytur wyniesie nie mniej niż 2,4 proc.

Rafalska: Wysokość świadczenia będzie zależała od kryterium dochodowego

– Są różne warianty przyznawania świadczenia, w zależności od dochodów – poinformowała Dziennik Gazetę Prawną minister rodziny, pracy i polityki społecznej Elżbieta Rafalska. Koszt programu, w zależności od jego kształtu, wyniesie od 2,5 mld do 5 mld złotych. Najbardziej prawdopodobne jest to, że świadczenie dostanie każdy, kto otrzymuje emeryturę od minimalnej stawki do 2 tysięcy złotych.

W tej grupie miałyby znaleźć się też osoby otrzymujące rentę socjalną, czy świadczenia przedemerytalne. Jednorozowe dodatki otrzymałoby 6 mln osób ( w tym 4 mln pobierających świadczenie z FUS i wszyscy z KRUS).

W tym wariancie osoby, których emerytura wynosii od 1000 do 1500 złotych dostałyby 400 złotych. Pozostali,których świadczenie emerytalne nie przekracza dwóch tysięcy złotych na miesiąc, otrzymaliby 300 złotych.

500 plus dla emeryta wymaga uchwalenia ustawy. Jej projekt musi szybko trafić do Sejmu, jeśli świadczenie miałoby być wypłacane od 2018 roku. Zwłaszcza, że na ten cel muszą być zarezerwowane pieniądze w budżecie państwa, a prace nad ustawą budżetową są już mocno zaawansowane.

Pomysł programu 500 plus dla seniora pojawił się już kilka miesięcy temu, ale minister Elżbieta Rafalska przy każdej okazji podkreślała, że na razie jest to idea, która wymaga dokładnych przeliczeń, nim przybierze kształt obowiązującego prawa. Publiczną tajemnicą jest, że sceptycznie do projektu podchodzi minister finansów.

Czytaj też:
Zamiast masła oleje roślinne. Ale innych rekordowo drożejących produktów nie zastąpimy. Kliknij i sprawdź jak zdrożeje żywność

Waloryzacja emerytur i rent 2018: podwyżka o kilkanaście złotych brutto

Na razie pewne jest tylko, że emerytury i renty w 2018 roku wzrosną wskutek waloryzacji - bo to gwarantuje prawo. Waloryzacja jednak będzie niewielka; na jednym z czerwcowych posiedzeń rząd zadecydował, że wskaźnik waloryzacji emerytur i rent będzie nie niższy niż 2,4 proc.

Podwyżka emerytur w 2018 r. wyższa niż waloryzacja emerytur 2017

To i tak dużo, zważywszy że w bieżącym roku emerytury i renty waloryzowano o 0,44 proc. Ale dużo statystycznie wcale nie oznacza tego samego w wymiernych pieniądach. Jak łatwo policzyć emeryt otrzymujący 1 000 zł miesięcznie po waloryzacji emerytury 2018 dostanie 1024 zł, a mający obecnie 1 500 zł emerytury - 1 536 zł. na dodatek są to kwoty brutto, bo zostana one odpowiednio pomniejszone o podatek dochodowy (PIT) oraz część składki na obowiązkowe ubezpieczenie zdrowotne.

Może ten artukuł też Cię zainteresuje:

Będzie jednak niższy ZUS dla firm? Ministerstwo pracy ma nowy projekt