Według dwóch najnowszych badań, aż 62 proc. Polaków jest przeciwko wprowadzeniu zakazu handlu w niedzielę. Rok temu było ich zdecydowanie mniej - stanowili mniejszość, bo według badania Maison&Partners dla „Money.pl” we wrześniu 2016 r. stanowili tylko 46 proc.

Od momentu złożenia w sejmie 2 września 2016 r. obywatelskiego projektu ustawy dot. zakazu handlu w niedziele, nie milkną głosy zarówno przeciwników, jak i zwolenników tego rozwiązania. Wydaje się, że ostatnia prosta będzie już rozgrywką czysto polityczną. A co do powiedzenia w tej kwestii mają sami Polacy?

Pierwszy sondaż opinii, przeprowadzony tuż po zaprezentowaniu zakresu proponowanych regulacji, wykazał duże poparcie dla planowanych zmian – wg CBOS we wrześniu 2016 r.

za zakazem opowiedziało się 61 proc. badanych, przeciwnych było 32 proc.. Natomiast był to jednocześnie jedyny sondaż, w którym liczba zwolenników zamkniętych niedziel była wyższa, niż liczba przeciwników. Wraz z ujawnianiem kolejnych negatywnych konsekwencji wprowadzenia zakazu handlu, poparcie dla projektu zaczęło drastycznie spadać:

46 proc. przeciw - Maison&Partners dla „Money.pl”
50 proc. przeciw - IBRiS dla „Rzeczpospolitej”
53 proc. przeciw - Milward Brown dla „TVN”
55 proc. przeciw – panel badawczy Aridna dla „Dziennika Gazety Prawnej”
55 proc. przeciw - SW Research dla „Newsweeka”
62 proc. przeciw – Instytut Badań Pollster dla „Super expressu”
62 proc. przeciw – TNS dla PRCH

Wyniki najnowszego badania, przeprowadzonego przez Kantar TNS w październiku br. ukazały również, że aż 76 proc. Polaków popiera propozycję zagwarantowania co najmniej dwóch wolnych niedziel w miesiącu, bez konieczności wprowadzania zakazu handlu w niedziele. Natomiast zakaz handlu w pierwotnej formie poparło jedynie 36 proc. ankietowanych.

Przeczytaj koniecznie. Wystarczy KLIKNĄĆ!

To koniec "Mieszkania dla Młodych", ale wciąz jeszcze do wzięcia jest 3,5 tys. mieszkań z dopłatą. Trzeba jednak działać szybko!

Oprócz opinii ogółu społeczeństwa, Kantar Millward Brown na zlecenie PRCH, zapytał o propozycję wprowadzenia zakazu handlu również najbardziej zainteresowanych – czyli pracowników centrów handlowych.
Również wśród pracowników największym poparciem cieszyła się propozycja zagwarantowania wybranych dwóch niedziel w miesiącu wolnych od pracy (37 proc.).
Na dalszych pozycjach znalazła się praca w co drugą niedzielę w miesiącu (28 proc.) oraz praca w każdą niedzielę, ale do godziny 13.00 (25 proc.).