Aż 53 proc. badanych twierdzi, że sponsoring sportu przez daną firmę, wpływa na to, że korzystniej oceniają daną markę. Wzrósł też odsetek osób, które chętniej skorzystałyby z danych produktów, lub usług firm, które angażują się w promowanie sportu.

W ciągu ostatnich 10 lat o 19 punktów procentowych wzrósł odsetek osób, które twierdzą, że sponsoring ma pozytywny wpływ na rozwój polskiego sportu – wynika z badania Sponsoring Monitor ARC Rynek i Opinia. – Z porównania wyników naszych badań wyraźnie widać, że polscy konsumenci coraz lepiej rozumieją ideę sponsoringu. O ile kiedyś wielu z nich postrzegało sponsoring tylko w kategoriach promocyjnych i reklamowych, o tyle obecnie w większym stopniu dostrzegają niewątpliwie pozytywny wpływ sponsoringu na rozwój sportu. Główną zasadą sponsoringu jest czerpanie korzyści zarówno przez sponsora jak i sponsorowanego. W przypadku sponsoringu sportowego niewątpliwymi beneficjentami są również kibice, którzy dzięki temu mogą śledzić rozgrywki na coraz wyższym poziomie i w coraz lepszych warunkach – komentuje dr Adam Czarnecki z ARC Rynek i Opinia.

W porównaniu do 2007 roku, w 2017 roku aż o 21 proc. więcej osób korzystnie ocenia sponsoring sportu (83 proc. w 2017, 62 proc. w 2007). Nieznacznie zwiększył się za to odsetek osób, które chętniej skorzystałyby z danego produktów lub usług film, zaangażowanych w sponsoring sportu. Wzrost sięgnął jedynie 4 proc ( z 23 proc. w 2007 roku do 27 proc. w 2017 roku).

Obecnie najbardziej znanymi sponsorami sportu są: Orlen, Adidas, Nike, Coca-Cola oraz Plus, który w tym roku minimalnie wyprzedził w tej kategorii firmę Orange.