Już teraz wielu Polaków zastanawia się nad wyborem miejsca na wakacyjny wypoczynek. Biorą pod uwagę różne czynniki: łatwość dojazdu do kurortu, ceny, ale nie tylko. Przybyły nowe okoliczności, o które pytamy Mohameda Abdela Gabbara, dyrektora Urzędu Turystyki Egiptu na Niemcy, Austrię, Szwajcarię i Polskę.

Czy Polacy, którzy planują wypoczynek w Egipcie mogą się czuć u was bezpieczni? Czy mając na uwadze obecną sytuację ośrodki wypoczynkowe dostały dodatkową ochronę? Czy takie działania nie ograniczą jednak swobody i przyjemności wypoczynku?

Mogę zapewnić turystów z Polski, że w naszych ośrodkach mogą się czuć całkowicie bezpieczni. Prawdą jest, że cały świat, nie tylko Egipt stoi przez wyzwaniami jakimi są terroryzm i fundamentalizm, ale w ostatnich latach zrobiliśmy bardzo dużo, by turysta czuł się u nas, jak u siebie w domu, by nic mu nie groziło, i by w takich warunkach spędzał u nas wakacje. Nie kryjemy, że dochodziło do niebezpiecznych zdarzeń, ale nie one określają obraz naszej turystyki. Każdy turysta, w tym Polacy jest serdecznie witany i będziemy ich gościli jak najlepiej, a środki ochrony w żaden sposób zakłócą im pobytu kurortach.

Dlaczego jednak decydując się na zagraniczne wakacje Polak miałby wybrać Egipt, a nie jakiś inny kraj? Czym, poza pogodą i klimatem, Pana kraj chce przyciągnąć turystów?

Egipt to "kopalnia złota" dla podróżujących, mamy do zaoferowania unikalną i niezwykle bogatą historię, zabytki, fascynującą architekturę, baśniowe krajobrazy, ciekawe wyprawy na zakupy, nie mówiąc już o możliwości skosztowania smaków, niedostępnych w innych zakątkach świata. I, co ważne, to wszystko za konkurencyjne, w porównaniu z innymi krajami ceny. Innymi słowy, wypoczynek w naszym kraju nie wydrenuje turyście kieszeni, dając mu wspaniałe przeżycia. Egipt jest idealnym miejscem dla rodzinnych wczasów i dla tych, którzy chcą u nas spędzić miesiąc miodowy. Coraz więcej przyjezdnych, w tym z Polski, to rodzice z dziećmi oraz młodożeńcy. Mogą oni podziwiać piramidy, wypoczywać w luksusowych ośrodkach, podejmować trudniejsze wyzwania, jak nurkowanie czy niezapomniane wyprawy na pustynię. A proszę mi wierzyć, jest naprawdę wiele do odkrycia i posmakowania w Egipcie.

Czy Egipt, jego ośrodki, mają specjalną ofertę dla rodzin z dziećmi? Na jakie atrakcje mogą liczyć najmłodsi turyści z Polski?

Ci, którzy już u nas bywali wiedzą, jak ważnym dla nas aspektem jest życie rodzinne. Dlatego nasi pracownicy są specjalnie szkoleni i przygotowywani do opieki nad dziećmi, a paleta atrakcji na jakie można liczyć jest przeogromna. Najlepiej zresztą przetestować je na... miejscu.

Jak wygląda współpraca egipskich urzędów odpowiedzialnych za turystykę z polskimi operatorami?

Bardzo dobrze. Często kontaktujemy się z nimi i staramy się cały czas mieć na uwadze dobro i wygodę turystów.

Czy można znowu mówić o modzie na Egipt wśród Polaków?

Jak najbardziej. Najlepiej niech przemówią liczby. Od stycznia do września 2016 roku przyjęliśmy około 50 tysięcy turystów z Polski. W tym samym okresie roku 2017 było ich prawie 130 tysięcy. To najlepszy komentarz, a następny rok ma być pod tym względem jeszcze lepszy.